Albánie – roadtrip a focení

Jestli chcete zažít dobrodružnější dovolenou, rozhodně můžu doporučit Albánii. Spát pod širákem lze kdekoliv, domorodci jsou milí, turistů minimum a díru do rozpočtu vám to taky neudělá.

Pro mě asi největším zážitkem byl kaňon Osum, který je jeden z nejkrásnějších v Albánii.  Přespali jsme v opuštěném kempu přímo u vchodu do kaňonu. Večer jsme se tam vykoupali v řece a pak šli na noční průzkum kaňonu. Jinde by před takovým místem bylo parkoviště, pokladna a mraky lidí.

Noční průzkum kaňonu

Noční průzkum kaňonu

Místní jsou velmi pohostinní. V Albánských Alpách jsme tak ochutnali domácí Rakii, v jedné vesničce nedaleko jezera Komani nám ukázali horskou nemocnici a ještě nás pozvali do hospody. Obzvlášť v albánském vnitrozemí jsou cizinci něco jako mimozemšťané. V městečku, kde jsme se zastavili na nákup, jsme každý měli osobní prodavačku, která nám radila s nákupem :).

Jak je to v Albánii se silnicemi (a spoustou dalších věcí) se můžete podívat a dočíst v galerii:

O Albánii se tvrdí, že je to nebezpečná země. S ničím takovým jsme se nesetkali. Jak nám říkali v hotelu na recepci, tak v 97. roku se u nich hodně střílelo přímo na ulici. Pak všichni mafiáni odešli do západní Evropy :).

Co se týče focení, tak Albánie mi zas tak zajímavá nepřišla. Třeba v Chorvatsku je imho spousta fotogeničtějších míst (Dubrovník, Plitvice, Mljet), ale obsypaných turisty a s předraženými službami. V Albánii si stále ještě můžete užít cestovatelskou romantiku.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

6 Comments

 1. Zajímavý, že Tobě objektivy neaberují a čip nešumí, ale prostě parádně fotí … :-)

  A ta galerie Ti funguje skvěle ;-)

  David

 2. Roman Flössler

  5. 10. 2018 at 9:32

  Nj, víc fotím a míň řeším fotovýbavu :-D Díky :-)

 3. Super zazitky a naaadherne fotky! Diky za clanek i popisky. PS: jaky fotak? A objektivy byly pozity? Moc by se mi libil clanek v tvem podani jak fotit v noci s oblohou plnou hvezd. Dekuji, predem ;)

 4. Roman Flössler

  4. 2. 2019 at 13:44

  Díky. Mám Sony A6000 + dva objektivy. Univerzální zoom 18-105 f4 a pak Samyang 12mm f2. Mám rád širokoúhlé záběry, takže Samyang jsem si hodně oblíbil. Ten Samyang je vlastně přímo určen na astrofotografii, bez něj bych noční fotky neměl zdaleka tak technicky kvalitní. Jak fotím noční oblohu už jsem popisoval v článku o focení polární záře – https://www.flor.cz/blog/foceni-polarni-zare-lofoty/. Hvězdy se akorát hýbou pomaleji než polární zář, takže lze použít delší čas. Obvykle používám čas do 30 sekund (podle množství světla). Na časy delší než 10-15 sekund už začínají být hvězdy mázlé (čárka místo bodu), v této galerii je to vidět hlavně na fotce z písečné duny, kde byl čas nějakých 80 sekund.

 5. Jiří Mach

  18. 1. 2022 at 21:43

  Dobrý den letos se chystáme na trip po Albánii autem teď jsme ve fázi přípravy cesty. Prosím mohl by jste mi poslat trasu kudy jste jeli. Děkuji

 6. Roman Flössler

  19. 1. 2022 at 22:46

  Dobrý den, trasu už bohužel nedohledám.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: