Černobílá fotografie v digitálním věku

Jak uplatnit postupy klasické černobílé fotografie
a dostat tak z digitálních fotek maximum.

Základem klasické černobílé fotografie jsou barevné filtry nasazované na objektiv, bez jejich použití je výsledek neslaný, nemastný. Ostatně zkuste si nějakou digitální fotografii převést do ČB pomocí příkazu „odbarvit“ – nejspíš se dočkáte naprosto nezajímavé „šedivky“. Barevné filtry ovlivňují výslednou ČB fotografii podle jednoduchého pravidla: objekty stejné barvy jako filtr se zesvětlí, objekty doplňkové barvy se ztmaví. Např. při použití červeného filtru dojde k výraznému ztmavení oblohy a zvýraznění mraků ( modrá barva je doplňková k červené), naopak sytě červené střechy téměř zbělají.

pano-colpano-greypano-red

Barevné filtry má každý digitální fotoaparát

Při focení digitálním přistrojem není nutné barevné filtry používat – snímací čip už je má zabudovány. Aby snímací čip dokázal zaznamenat barvy, je před každou jeho buňkou umístěn jeden ze tří barevných filtrů (červený, zelený, modrý), takže když uděláte fotku, je to jako byste nafotili 3 fotografie – každou s použitím jiného barevného filtru. Software fotoaparátu z těchto 3 dílčích fotek poskládá výslednou barevnou fotografii. Detaily ohledně fungování snímače najdete na digimanii. V pokročilých fotoeditorech máte možnost s těmito třemi složkami separátně pracovat – říká se jim barevné kanály: červený, zelený a modrý kanál. Barevné kanálý lze mixovat a získat tak efekt libovolného barevného filtru. Například efekt tmavě žlutého filtru získáte následují kombinací: 60% červného kanálu, 40% zeleného kanálu a 20% modrého kanálu. Dokonce lze i částečně simulovat efekt infračerveného filtru.

Práce s barevnými kanály ve Photoshopu

To bychom měli teorii, praktické využití je rychlé a snadné. Ve Photoshopu slouží k práci s barevnými kanály funkce channel mixer (michání kanálů) – menu Obraz > Přizpůsobení > Míchání kanálů. Po vyvolání nástroje zaškrtněte volbu monochromaticky (úplně vespod panelu), pak pomocí posuvníků můžete začít mixovat kanály a okamžitě vidíte jak se mění charakter černobílé fotografie.

bbarak-redbbarak-greenbbarak-bw
Koukněte na další fotky z Amsterdamu

Photoshop CS3 a vyšší nabízí ještě sofistikovanější převod do ČB pomocí nástroje Black and white (Černá a bílá, v menu hned vedle míchání kanálů), kde se dá tonalita černobílé fotografie ovlivnit na základě šestice barev.  Zajímavý je i způsob ovládání tohoto nástroje, buď lze nastavit posuvníky přímo, nebo můžete kurzorem najet nad fotku, kurzor se změní na kapátko (viz. obrázek) a držením levého tlačítka a tažením myši do stran ovlivňujete ČB tonalitu barvy nad kterou se kapátko zrovna nachází. Interaktivnější převod do černobílé už snad být ani nemůže a oproti klasické ČB fotografii je to až nechutně jednoduché :).

Pokud Channel mixer či Black and white aplikujete jako vrstvu úprav (adjustment layer), máte možnost s původní barevnou fotkou dále pracovat a můžete zkusit jak např. zvýšení sytosti ovlivní převod do černobílé tonality.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

6 Comments

 1. Pěkný článek a super fotky.

 2. Tak sem ve světě B&W zas o něco znalejší :D

 3. Já osobně používám na úpravu fotografií Zoner Photo Studio, který mi přijde pro práci s fotografiemi pohodlnější než Photoshop, kterého si užiju dost při webgrafice. Nevím jak v PS ale v ZPS je možný použít jeden velmi mocný plugin pro převod do BW – název Silver Efex Pro od Nik Software. Je sice placený ale pokud se někdo věnuje černobílé fotografií, nabízí opravdu neomezené možnosti. Snadno si tak člověk vytvoří vlastní presety, které může později používat.

 4. Roman Flössler

  21. 12. 2009 at 2:11

  Řekl bych, že Zoner Photo Studio je vhodné na rychlé úpravy velkého množství fotek, když si chci s pár fotkami trochu vyhrát a vyladit je k dokonalosti, tak díky vrstvám mám ve Photoshopu úpravy absolutně pod kontrolou. Nik Silver Efex mě přijdou jako hodně předražený SW. Stojí $200, přitom za $300 se dá koupit Adobe Lightroom, který zvládá kompletní práci s RAW fotkami, možnosti převodu do ČB má na výborné úrovni a ovládání je hodně pohodlné.

 5. zdravim..mám dostaz, domam mám starou čenobílou fotku (originál) + naskednovanou v PC. Lze, a jak, z ní udělat fotografii barevnou ? děkuji za odpověď… popř. na email anal_fabet@centrum.cz

 6. Roman Flössler

  27. 3. 2010 at 10:15

  Jiřík: fotku lze obarvit. Ve Photoshopu se to dělá tak, že si zvolím štětec a jako režim mu nastavím „barva“. Jednotlivé tahy šťětcem pak fotografii obarvují zvolenou barvou.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: