Červené světlo na koncertech

I letos jsem se jako fotograf účastnil Rock for people, nejlepší fotky se opět dali udělat na menších krytých jevištích, kde byla atmosféra vykouzlená pomocí světel. Rozdíl mezi pódii byl názorně vidět na vystoupení Xaviera Baumaxy a jeho hnědých smyčců, kteří se oproti minulému Rock for People přesunuli právě na nasvětlené menší pódium.

baumaxa-rfp08baumaxa-rfp09

Nasvětlení scény může být někdy pěkně zákeřné – zvláště pak výhradně za pomoci červeného světla, ve kterém si některé kapely libují. Na letošním RFP to byla kapela Gocoo – japonské krásné a divoké bubenice (+ nějaký ten bubeník), jejichž vystoupení byl po vizuální i zvukové stránce nezapomentutelný zážitek. Na focení však kapela Gocoo připravila jedny z nejtěžích podmínek – scénu nasvícenou agresivním červeným světlem a do toho divoké pohyby. Jak můžete vidět na následující fotce, červené světlo způsobí červené přepaly a místo ruky či části obličeje je jen červený flek.

red-originred-redred-green

Jak to řešit? Dá se použít modrý filtr, ten ale ubírá příliš mnoho drahoceného světla, takže na focení rychlého pohybu v mizerných světelných podmínkách je nepoužitelný. Stoprocentní řešení problému nabízí Photoshop. Přepaly na fotce jsou jen v červeném kanálu, v zeleném kanálu je kresba zachovaná (viz. obrázky výše), takže stačí ve fotce upřednostnit zelený kanál na úkor červeného. Postup je vcelku rychlý: nad originální foto přidejte vrstvu úprav – mixér kanálů. Hodnoty nastavte tak aby zdůraznily zelený kanál a potlačili ostatní – viz. screenshot, nezapomeňte zatrhnout „monochromaticky“. Mixér kanálů v tuto chvíli fotku převedl do ČB škály, tím že mu nastavíme průhlednost dojde ke zkombinování ČB verze fotky s tou původní barevnou. Protože je výsledek dost tmavý, je potřeba zesvětlit ho pomocí křivek. A to je vše – přepaly jsou pryč a kůže získala přirozenější barvu.

mixer layersred-final

Fotoreport z letošního Rock for People najdete na Freemusic.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

1 Comment

  1. Jo, to se bude hodit :)

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: