Chcete si koupit zrcadlovku? Radši kupte supersvětelný kompakt

Zrcadlovku s velkou pravděpodobností vůbec nepotřebujete a nevyužijete. To není můj názor, ale statistika. Ze statistiky fotek nahraných na Thumblr (fotoblog s 80 miliony uživatelů) vyplývá, že drtivá většina majitelů zrcadlovek Canon má jen jeden setový objektiv, co koupili se zrcadlovkou.

Nejpoužívanější objektivy na Canonu

Nejpoužívanější objektivy Canonu

Přitom zásadní vlastností a výhodou zrcadlovek je právě možnost měnit objektivy – zoom na běžné focení, pevné světelné sklo na portréty, apod. Mít k zrcadlovce jen setový objektiv vcelku postrádá smysl, kvůli nízké světelnosti setový objektiv degraduje zrcadlovku na úroveň kvalitního kompaktu (co se týče kvality obrazu a často i rychlosti ostření).

Zrcadlovka se setovým objektivem se dá nahradit levnějším a podstatně menším supersvětelným (profi) kompaktem – tedy pokud nechcete zrcadlovku právě kvůli robustnějšímu tělu s optickým hledáčkem. Podívejte se na modelové srovnání:

zrcadlovka vs. kompakt

DSLR Canon 1100D + setový objektiv EF-S 18-55 mm IS II Supersvětelný kompakt Olympus XZ-1
Zoom 3 x 4,4 x
Hmotnost 778 g 275 g
Cena Cca 11 000 Kč Cca 7000 Kč

.

A to hlavní, obrazová kvalita fotek z těchto dvou foťáků je srovnatelná:

dslr-dpreview

Ukázky jsou z Dpreview.com, kde můžete srovnávat obrazovou kvalitu různých foťáků při různých citlivostech.

Nevěříte, že by velikostně tak rozdílné foťáky, mohli fotit stejně kvalitně? V podstatě stejný závěr se dočtete i v testu Milana Šurkaly na Digimanii.

Výhodou zrcadlovky je sice velký snímací čip, ale tuto výhodu zcela zabije setový objektiv svou nízkou světelností. Supersvětelný kompakt nevýhodu menšího čipu kompenzuje vysoce světelným objektivem a díky tomu může za horších světelných podmínek fotit na 4x nižší citlivost ISO (míň šumu, více detailů). Výsledkem je srovnatelná kvalita fotek a podobné možnosti práce s hloubkou ostrosti. Problematika je podrobněji rozebraná v článku Výběr foťáku s kvalitním obrazem.

Fotografové nejspíš namítnou, že při základní citlivosti (obvykle ISO 80-100) zrcadlovka šumí o poznání míň, ale zkuste si porovnat nějaké fotky. Při focení do JPEGu šum na fotkách není, protože foťáky odšumují (kompakty i DSLR) a při focení do RAWu odšumnění fotky může zase automaticky dělat RAW konvertor. Zkrátka i tady jsou rozdíly minimální a pokud nebudete fotky tisknout na metrové formáty (nebo prohlížet zvětšené na monitoru), tak jsou rozdíly v kvalitě i na základní ISO prakticky neviditelné.

Nejnovější supersvětelné kompakty už mají BSI CMOS čip a i na základním ISO jsou s mírou šumu na úrovni zrcadlovek. Tady se můžete podívat na srovnání úrovně šumu na základním ISO v RAWu. DSLR Nikon D5100 šumí podobně jako kompakt Nikon P7700. Větší míru šumu lze vidět u Olympus XZ-1 se starším čipem, to lze řešit automatickým odšumem v RAW konvertoru.

Zásadní vlastností zrcadlovek je robustní tělo s optickým hledáčkem a možnost pracovat s různými objektivy podle situace. Hlavně díky specifickým objektivům je zrcadlovka nástrojem profesionálů. Pokud toto nepotřebujete a nechcete investovat do dalších objektivů, vyjde líp koupit supersvětelný kompakt. Fotky z něj polezou stejně kvalitní, stojí míň a vleze se vám do kapsy.

Zrcadlovka sice vypadá profesionálně (dobré na efekt :), ale kvůli rozměrům a váze zrcadlovky budete často přemýšlet, jestli má cenu ji brát s sebou. Kompakt lze mít pořád v batohu či kabelce. A podle Murphyho zákona ty nejlepší situace na focení nastanou právě tehdy, když si nevezmete foťák :).

Sám mám supersvětelný kompakt Samsung EX1 a čím dál víc zjišťuji, že stačí na většinu fotografických motivů a i fotky tisknuté na větší formáty jsou k nepoznání od zrcadlovky. Největší rozdíly jsou dány zpracováním a úpravou fotek na počítači. Se Samsungem EX1 jsem fotil např. Černohorský potok nebo akty.

Dokonce jsem jednu fotku z EX1 tiskl na jeden a půl metrové plátno.  I když je to trochu extrémní případ, výsledek vypadá dost slušně.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

6 Comments

 1. Může být.

  Ale cesta k fotkám lepším než z „profikompaktu“ či „zrcadlovky+seťák“ nemusí být drahá.

  Kolik stojí nějaký základní model APS-C bezzrcadlovky? Řekl bych, že málo (NEX či ještě levnější Samsung NX).

  Mám cca prostředího člena rodiny NEX. Samozřejmě setový zoom je hrůza (nakonec prakticky každý zoom je hrůza). Takže jsem za relativně nízkou cenu koupil Sigmu 19mm f2.8 a řekl bych, že fotí slušně.
  A další cesta k dobrým fotkám za pár peněz je v podobě adaptérů a starých objektivů z bazaru či eBaye.
  Takže mám např. Pentaxí 50mm f1.4. Jsem z něj naprosto nadšen a vyšel mne na 1500Kč ! Byla k mání i verze f1.2 ale byla už o dost dražší… Také mám Canoní 135mm f2.8 a také vcelku spokojenost. Také za pár korun.

  No a pokud bych chtěl zoomovat, tak holt vytáhnu ten seťák, ale toto opravdu skoro nedělám.

  Pokud člověk dopředu tuší, co ten den bude fotit, veme si jen to sklo, které potřebuje. Pokud nevím, do kapsy NEX dávám s tou Sigmou 19mm. Pohotový autofocus, přirozené a praktické ohnisko, malé rozměry, solidní kvalita fotek.

 2. Roman Flössler

  16. 1. 2013 at 17:52

  Jyrca: to je pravda, výstup DSLR či bezzrcadlovky se dá značně vylepšit nákupem lepších objektivů a nemusí to být ani drahé.

  Ale ono to není ani tak o penězích. Většina majitelů DSLR nejspíš ani pořádně neví, k čemu by mohl být dobrý další objektiv.

  http://digiarena.e15.cz/vetsina-majitelu-zrcadlovky-netusi-jak-ji-pouzivat

  „Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo přes tisíc lidí, používají dvě třetiny uživatelů své zrcadlovky výhradně v módu plné automatiky. Nedokáží tak využít plný potenciál, který jim fotoaparát nabízí. 65 % lidí ve věku mezi 18-29 lety dokonce přiznává, že si zrcadlovku koupili pouze proto, aby byli „cool“.“

  Proto jsem sepsal tento článek, jsem přesvědčen že pro většinu lidí, co chtějí koupit zrcadlovku, je podstatně lepší řešení ten supersvětelný kompakt.

 3. Pěkný článek, možná trochu moc zajuatý, ale vcelku pravdivý. Právě uvažuji o koupi zrcadlovky, ale problému, ohledně konkurenceschopných CSC či kompaktů, jsem se vyhnul, díky cenovému limitu. V bazarech se stále potulují velice pěkné zrcadlovky s cenou okolo 5.000,- zatímco takový světelný kompakt podobné kvality jde s cenovkou trochu výš. Nemá cenu kupovat low-endové zrcadlovky, pokud jsou se seťákem.

 4. Zdravím, co bys mi prosím doporučil jako univerzální foťák. O velikost mi moc nejde. Cena do 13000. Chtěl bych točit i super pomalé video, makro, krajinku, prostě univerzální foťák na výlet i třeba „na sport“, který by hlavně hezky fotil – většinou jsou u foťáku slité detaily. Zrcadlovku nechci jsem amatér a nic o tom nevím, ale rád bych se naučil s kompadtem s výměnnými objektivy nebo s profi kompaktem. Jo a jde mi i o výklopný displej, kolikrát fotím tak, že dám foťák skoro na zem a fotím – jakoby pohled od cesty, nebo země. Uvažuju o Panasonic Lumix DMC-LX7, ale nevím. Díky.

 5. Roman Flössler

  21. 4. 2015 at 17:43

  Ahoj, pokud dost záleží na videu, tak Panasonic LX7 je rozhodně dobrá volba. Fotky přírody zvládne stejně dobře. Slité detaily jsou problém focení do Jpegu, tady se dá doporučit jen jedno – fotit do RAWu. Jen tak se dá z foťáku dostat maximální kvalita. Akorát LX7 nemá výklopný displej, bohužel nějaký dokonalý foťák neexistuje. Kdyžtak se podívej na https://www.flor.cz/blog/vybrat-fotak-kompakt-ultrazoom-zrcadlovka-bezzrcadlovka sepsal jsem tam tipy na profikompakty a bezzrcadlovky. Nejlepší je přečíst si recenze.

 6. Mohu porovnávat (protože je mám doma) kompakt Nikon Coolpix P7700, v prodeji od 2012, koupeno XII/2013 za 9900 korun a zrcadlovku Olympus E-450, v prodeji od 2009, koupeno IV/2015 za 3500 korun jako set se dvěma (objektivy samozřejmě).

  Píšete, že „…setový objektiv degraduje zrcadlovku na úroveň kvalitního kompaktu (co se týče kvality obrazu a často i rychlosti ostření).“
  …Nevím sice co si mám představit pod pojmem „často“, ale v mém konkrétním případě tedy kompakt opravdu, ale opravdu neostří rychleji než zrcadlovka. :)
  A to porovnávám premiový kompakt s low endovou zrcadlovkou vývojově o 3 roky starší.
  Pokud se týká „kvality obrazu“, tam souhlasím, objektiv P7700 je o řád lepší, než setový objektiv od Olympusu.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: