Nákup fototechniky v čínských eshopech

Zatímco fotoaparáty se v zahraničních eshopech moc nakupovat nevyplatí, v případě neznačkového příslušenství je to přesně naopak. V čínských eshopech seženete neznačkové filtry, baterie, brašny, stativy, blesky, difuzery, odpalovače několikanásobně levněji než v ČR. A doprava do ČR přitom stojí 0 Kč. Ano, je zcela zdarma, respektive pokrytá marží čínského prodejce.

Moje praktická zkušenost je tři dny stará a velmi pozitivní. Kupoval jsem rádiový odpalovač blesku a nějaké drobnosti k tomu. Na základě recenzí jsem si vybral eshop Tinydeal.com, kde mají dobré ceny i rychle doručují (na rozdíl od známého Dealextreme.com). Recenze nelhali, zboží vyexpedovali do druhého dne a za jedenáct dnů mi dorazilo přímo domů, pečlivě zabalené v bublinkové folii.

.
Kvalita zboží je slušná, žádný vrzající plast, vše je bez problémů funkční. Čas ukáže jak dlouho :)

Když ceny srovnám s českými eshopy – překupníky, tak jsem nakoupil třikrát až čtyřikrát levněji:
Rádiový odpalovač stál $16,93 USD – v ČR stojí skoro trojnásobek 900 Kč
Plastový difuzer na blesk byl za $1,89 USD – v ČR je zhruba za čtyrnásobek, ceny začínají na 120 Kč
Redukce Minoltí patice na Canon patici se v ČR nejspíš ani neprodává

Limit 22 euro, jak platit

Pokud se s cenou vlezete do limitu 22 euro, neplatíte žádné clo ani DPH a hlavně zboží nezůstane trčet na celnici, což může znamenat zdržení doručení o několik týdnů. Dalším limitem je 150 euro, do 150 euro je zboží osvobozeno od cla, ale platíte DPH. I kdybych limit 22 euro přešvihl, tak DPH a clo nejspíš neplatím. Číňani na zásilky zpravidla uvádějí nižší ceny, mě tam napsali 7,41 USD. Celníci ovšem už tyhle triky znají, takže vytipované zásilky často zadrží (zásilka s proporcemi notebooku) a musíte doložit jejich hodnotu, nebo zboží ocení podle tabulek.

Platbu dobírkou v Číně neprovozují, platí se hned po objednání, je tedy klíčové si ověřit důvěryhodnost eshopu. Platit se dá obvykle platební kartou či Paypalem. První možnost rozhodně nedoporučuji, posílat někam do Číny údaje k platební kartě by mohlo vyjít dost draho.

Na zahraniční platby přes internet je ideálním řešením Paypal, jedná se o nejrozšířenější platební systém, takže ho využijete i při jiných nákupech. Pokud dojde k problémům (nedodání či poškozené zboží), tak to lze efektivně řešit s uživatelskou podporou Paypalu, stížnosti řeší spíš ve prospěch zákazníků. Peníze vám v takovém případě vrátí zpátky na Paypal účet. Paypal se dá nabít i převodem z bankovního účtu, takže se můžete zcela vyhnout použití platební karty. Díky Paypalu je nakupování na čínských eshopech bezpečnější než nákupy na Aukru, kde vám klidně na dobírku pošlou úhledně zabalenou cihlu :).

Máte nějaký tip na spolehlivý čínský eshop s fototechnikou? Uvítám, když se o něj podělíte v komentářích.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

3 Comments

  1. Tak zrovna tindeal je nejproblémovějši eshop co se týká reklamací. Nevyreklamujete u nich nic. Osobní zkušenosti. Raději se podívejte na aliexpres.com, je to obdoba ebay, při volbě dobrého prodejce dle feedbacku a vyfiltrování dobrých nabídek se většinou dostanete na velmi dobré ceny. Zrovna zmiňovaný set odpalovače blesku (16. kanálový) jsem sehnal za 10 USD :)

  2. Aliexpres funguje velice dobre, pokud zbozi nedorazi do 2 mesicu vraci penize. Platby vsak nejdou vetsinou pres PayPal, ale kartou ci prevodem z uctu.

  3. Rosta Kutej

    28. 5. 2017 at 17:14

    Dovolím si přidat odkaz na můj blog, klidně smažte… popisuji též nějakou tu zkušenost
    http://blog.rkutej.com/?p=438

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: