Eizo monitor – ano či ne?

Když se řekne monitor na úpravu fotografií, většině fotografů se vybaví Eizo, značka Eizo je zkrátka pojem – legenda. Nedávno mi jedna čtenářka mého blogu psala právě kvůli článku o výběru monitoru, chtěla se ujistit, zda mnou zmíněný monitor LG W2220p je skutečně vhodný na úpravy fotografií, že nízká cena je dost podezřelá a v diskuzích vesměs všichni doporučují Eizo. A není se čemu divit, Eizo zní o dost líp než LG, kde dělají vše od ledniček až po mobily. Jak už to tak ale bývá, sovy nejsou tím, čím se zdají být.

gamut

Nejprve je třeba přiblížit situaci na trhu LCD panelů. Eizo ve skutečnosti LCD panely nevyrábí, odebírá panely především od Samsungu (do vyšších modelů od LG), přidává k nim vlastní elektroniku a montuje je do výsledného monitoru. Kvůli vysokým nákladům na vybudování továrny na LCD panely je výrobců jen několik, především tito:  LG, Samsung, Chi Mei, AUO a Chunghwa picture tubes. Firmy jako Asus, BenQ, Eizo, Dell, HP, NEC, Fujitsu, Apple a spousta dalších od nich LCD panely kupují a montují z nich monitory, na které pak nalepí vlastní logo. Po tomto pohledu na trh je jasné, proč může LG nabízet IPS monitor (W2220p) za čtyři tisíce a Samsung PVA monitor (2333T) rovněž za čtyři tisíce, tedy v cenové relaci kde ostatní značky nabízí TN monitory.

Protože Eizo používá stejné panely jako konkurence, lze jen těžko očekávat, že by monitory od Eiza mohly mít výrazně lepší obraz. Přidanou hodnotou LCD monitorů od Eiza je hlavně vlastní elektronika a zpracování obrazu. Např. profi modely od Eiza mají hardwarovou kalibraci a 12 bitovou LUT tabulku, díky níž se barevný profil aplikuje s větší přesností přímo v monitoru. Další užitečnou technologií je DUE, která kompenzuje rozdílnou úroveň podsvícení v ploše panelu a tak se dosahuje lepší homogenity obrazu. Proto se Eizo monitory používají především v oblastech s vysokými nároky na přesnost zobrazení. Na profi oblast se zaměřuje i firma NEC a nabízí podobná řešení.

Abych se vrátil k otázce v nadpisu, vyplatí se tedy investovat do Eiza? Pokud má uživatel vysoké nároky na přesnost zobrazení barev, tak rozhodně ano, ale platí to až u modelů od 30 tisíc výš. Zhruba od této cenové hranice totiž Eizo dává do svých monitorů IPS panely (často od LG) a taky technologie jako je HW kalibrace. Nižší modely mají PVA panely od Samsungu, což obnáší nepřijemnosti s pozorovacími úhly, stačí se na monitor podívat trochu z boku a už dochází k posunu a zesvětlení barev, ke ztrátě kontrastu. Toto je patrné i při přímém pohledu, kraje monitoru už jsou totiž v dostatečné velkém úhlu na to, aby se neduh PVA panelů projevil. Víc o tomto problému i s foto a video ukázkami najdete v článku o výběru LCD pro úpravy fotek.

Eizo nabízí ve svých monitorech řadu užitečných technologických inovací, ale nechá si za ně pořádně zaplatit. Pokud nechcete investovat do Eizo monitoru minimálně 30 tisíc (spíš padesát), tak je podle mého názoru lepší poohlédnout se u konkurence, která nabízí IPS panely v mnohem příjemnějších cenových relacích.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

25 Comments

 1. Petr Chutný

  14. 5. 2011 at 23:53

  Dobrý článek, můj názor je vesměs stejný. Nemá cenu kupovat PVA od Eiza za 15 000, když Dell dělá skvěle ergonomické 23″ fullHD e-IPS, na které se dá nalézt vytvořený profil pro kalibraci (i když je možné že co kus to decentní odchylky) a docela dobře fungovat. Za zbylé peníze je vlastně ideální koupit kalibrační sondu :)

 2. Michal Novotný

  16. 6. 2011 at 21:03

  Takto to dopadá, když někdo hodnotí jen podle papíru. Nebo se pokoušíte o to samé, jako jakýsi TomášX ve své bitvě za APS-C proti fullframu ;o)

  Soudě podle Vašich fotek Vám bohatě poslouží i obyčejné TN, protože věrnost barev je asi to poslední, čeho chcete dosáhnout.

  Nic ve zlém, ale přeneseně všem co uvažují o BMW nutíte Octavii jenom proto, že Vám stačí.

 3. Roman Flössler

  17. 6. 2011 at 0:29

  Nehodnotím podle papíru (ostatně papírově mají i TNka super pozorovací úhly), PVA panelů včetně těch od Eiza už jsem viděl dost. Co tak zkusit trochu konstruktivnější kritiku? Třeba co je na článku konkrétně špatně.

  To si pletete pojmy a dojmy, věrnost zobrazení barev na monitoru a autorský záměr úpravy barev jsou dvě naprosto odlišné věci. Abych měl úpravy barev pod kontrolou a byly přesně takové jaké chci, potřebuji kvalitní monitor.

  Nikomu nic nenutím, je to můj názor. Navíc píšu že pokud jde o přesnost zobrazení, tak je Eizo výborná volba. Akorát v nižších modelech Eizo montuje horší „motor“ než konkurence (např. NEC) a ani kvalitní elektronika to nezachrání. No a když má HP LP2475W za deset tisíc stejný panel jako EIZO CG243W za padesát, tak tu kvalitnější elektroniku i oželím, zas tak chirurgicky přesné barvy nepotřebuji.

 4. Michal Novotný

  17. 6. 2011 at 22:02

  Vidět monitor pár minut někde na vástavě je trochu málo na to, aby se člověk pasoval do role odborníka, ale to je Váš boj. Podle toho, co jste napsal si tento závěr klidně dovolím.

  Jistě máte právo si myslet, že IPS v LG je lepší než PVA u EIZA, ale zkuste si ověřit, co to udělá s barevnou když změníte hodnotu jasu.

  Je to stejné, jako když vezmete motor z Octavie a namontujete ho do stovky, sice to pojede rychle jako oktávka, akorát ve stovce to přestne zatáčet ;o)

 5. Roman Flössler

  18. 6. 2011 at 1:57

  Hmm a opět vedle, někomu jsem tu asi šlápl na kuří oko :). Podle toho, co jste napsal, bych taky mohl dělat závěry o Vaší odbornosti, ale raději se bavím v konstruktivnější rovině.

  Nejspíš máte na mysli, že při změně jasu se mění gamut a je tedy potřeba znovu kalibrovat. To samozřejmě platí i pro Eiza, tedy s vyjímkou těch co mají HW kalibraci a jejichž cena začíná právě nad 30 tisíci. A jsme zpátky u mého názoru, že Eiza se vyplatí od 30 tisíc výš, protože teprve při těchto cenách obsahují Eiza tyto užitečné technologie a IPS panel.

  Vzhledem k tomu, že levnější Eiza tohle stejně neumí a ještě mají kvůli PVA panelu nepěkné problémy s color shiftingem, tak je pro mě IPS v LG lepší volba.

 6. Michal Novotný

  18. 6. 2011 at 7:04

  Na kuří oko jste mi nešlápl, jen jsem alergický když si někdo na základě povrchních informací hraje na odborníka.

  Jinak gamut jsem na mysli neměl, ale teplotu chromatičnosti, kterou si můzete změrit v Kelvinech. Nápověda: při drobné změně jasu to čast nehezky ulítne a kalibrace u této třídy monitorů vydrží v rozumných relacích třeba jen týdny, ale to jako odborník jistě víte, že ;o)

  Nehodlám se tu déle rozepisovat, co jsem chtěl říci, jsem již řekl. Tímto považuji tuto konverzaci za uzavřenou

 7. Roman Flössler

  18. 6. 2011 at 11:26

  Já jsem zas alergický na to, když někdo soudí lidi, aniž by o nich cokoliv věděl.

  To je blbý, že jste neměl na mysli i gamut, protože ten se mění taky. Překalibrovat monitor jednou za čtvrt roku není zas takový problém.

  ok, uzavřeme to

 8. Proč by se měnil gamut když jas monitorů se reguluje intenzitou podsvícení respektive elektronika „posílá požadováné napětí/proud do zářivek“?

 9. Roman Flössler

  19. 6. 2011 at 11:34

  To je nejspíš dané samotnou fyzikální podstatou míchání primárních barev. Gamut se zjednodušeně zobrazuje jako trojúhelník, ve skutečnosti je gamut prostorový útvar a ten trojúhelník je jeho řezem při určité svítivosti (jasu) – vypadá to nějak takhle – http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Optimal-color-solid%2CFL4%2CXYZ.gif LCD mívají největší gamut při svítivosti cca 130 – 300 cd/m2

 10. Ovšem to není správné když se s různým jasem mění. Gamut byl měl zůstat za všech okolností naprosto stejný. V případě obrazovek vždy takový jakém je vytvořen ten materiál(foto, video, hra, web) co sledujeme, což je pro „spotřební veřejnost“ sRGB/rec.709. Obecně v barevném rozsahu je mezi uživateli nejvíce mýtů. Hezky to shrnul tvůrce displaymate.com
  http://www.maximumtech.com/display-myths-shattered-how-monitor-hdtv-companies-cook-their-specs?page=0,3

 11. Romane, je mi líto, ale musím souhlasit s Michalem Novotným. Nerad bych, abys moji poznámku považoval za nějaký osobní útok, ale nelze si nevšimnout tvého zaujetí „bojem“ proti high-endové značkové technice, ať už jsou to foťáky nebo monitory. Já jsem si nedávno Eizo s PVA za 15 tisíc koupil a udělal jsem to po důkladném zvážení a také mnoha hodinách u levnějších alternativ od HP nebo LG s PVA i IPS panely, které tak různě potkávám u kolegů a přátel. Koupí nějakého HP, Fujitsu nebo Dellu jsem mohl buď značně ušetřit nebo se dostat k podstatně větší uhlopříčce a přesto jsem vybral Eizo S2243W, protože jako celek je prostě nejlepší v tom smyslu, že s ním bude nejméně problémů. Co třeba IPS panelu od HP LP2475W nemůžu odpustit je děsivá spotřeba nebo nekonečné čekání na najetí pracovního jasu po zapnutí nebo probuzení, nehomogenita podsvícení, mnou zkoušený kus po cca roce provozu vygeneroval nějakou závadu v elektronice, takže neregistruje, že je vypnuté PC a třeba celou noc svítí, kalibrovatelnost tohoto monitoru je také oříšek, na čemž se shodují mnozí jeho uživatelé a dost lidí ho také časem vymění za jiný …to mluvíme sice o starším ale top modelu HP. Top model a takové problémy? O univerzální platnosti názoru, že IPS je lepší než PVA, bych tedy také hodně pochyboval. Levný IPS monitor může být dost průměrný i navzdory dobrým recenzím – např LG IPS123, který používám v práci. Pozorovací úhly ok, fialová černá o dost méně, zobrazení přechodů také pod standardem, na který jsem zvyklý (6bit nativně, 2bit FRC, levná elektronika a odfláknuté agoritmy udělají své), nepoužitelné tovární nastavení barev, blikání obrazu na jasu 30% už je potom drobnost. Na excely super monitor, ale na fotky děkuji nechci. …No a pozorovací úhly PVA? Nafouknutá bublina. Při pohledu zepředu mě žádná ztráta kontrastu na mé 22ce neruší a extrémní úhly neřeším, nejsem hlouček deseti osob. Na PVA si naopak cením hluboké černé, protože nejlépe odpovídá tiskovému výstupu. Mnohé levné monitory v tmavých partiích zobrazují více detailů, než by měly. Na tisku jsou pak lidé překvapeni ve tmě utopenými stíny. Ani už nemluvím o tom, že řada levnějších monitorů při nastavní na nízký jas ztrácí kontrast a kalibrovatelnost. Při úpravách na tisk je přitom nízký jas nutný, fotky nemají podsvícení a upravování na rozpáleném LCD může skončit katastroficky. Dost lidí to ani neví, protože tisknou jen v labu, kde jim fotky dodatečně upraví. …No a rada typu, kup levnější monitor a za zbytek sondu, by asi leckoho poučeného zvedla ze židle, protože levné sondy měří tak variabilně, že se jeden nestačí divit. Dobrá tovární kalibrace a dobrý profil monitoru od výrobce je dle mého názoru lepší volba, zvlášť když je v ní obsaženo také celkově kvalitnější zpracování monitoru nebo delší záruka. A jen tak bokem bych taky mohl zmínit, že Eizo od letoška umožnujě HW kalibraci i u levných monitorů pomocí SW Eizo EasyPix. …Trošku jsem se vymluvil a na závěr snad jen to, že po měsíci s novým Eizem vůbec nelituju, fotky na něm vypadají navlas stejně jako výtisky, což byla moje hlavní motivace. Postesknout si můžu leda tak na vývojáře SW, kteří buď úplně zazdívají nebo absolutně nechápou správu barev. S2243W má 95% AdobeRGB a aplikací, ve kterých se mi správně zobrazují fotky, je pomálu.

 12. Roman Flössler

  20. 6. 2011 at 10:28

  Zdeňku, to sis tenhle článek špatně vyložil, vyšší řady Eiza jsou mi sympatické (od 30K výš), ale high-end LCD nepotřebuju. A kde si, prosímtě, přišel na to, že jsem zaujatý proti high-end foto technice? Zrovna letos plánuju koupit připravovanou Sony A77, která bude jedním z nejvyšších modelů Sony.

  Podle toho co píšeš o HP LP2475W, tak si se musel setkat s dost špatným kouskem. A vysoká spotřeba HP LP2475W je daná použitým panelem, EIZO CG243W se stejným panelem má jen o něco nižší spotřebu.

  Dost mě překvapuje, že jsi neuvažoval i o nějakém NECu, ten se stejně jako Eizo zaměřuje na profi oblast a přitom jeho nižší modely jsou dost zajímavé. Třeba NEC P221W s PVA panelem nabízí za 9 tisíc i HW kalibraci, za dobré ceny nabízí NEC i IPS panely.

  IPS LG s 6-bit barvami bych si taky nepořídil. Je potřeba vybírat konkrétní model, IPS panel automaticky neznamená super monitor. Mám LG W2220P a tam je to bez problémů, žádné blikání, funguje k mé spokojenosti.

  Na to, aby jsi viděl color shifting na PVA, není potřeba žádný extrémní úhel – stačí 25 stupňů. A color shifting je vidět i při přímém pohledu v rozích monitoru, zkus si na PVA zobrazit něco takovéhoto – http://blog.flor.cz/wp-content/uploads/hd2441w-eizo-color-shifting.jpg To že Eizo dává do nejvyšších modelů především IPS panely má svůj důvod. I na IPS panelu se dá stáhnout jas tak, aby obraz vypadal jako vytištěná fotka, jen ta černá není až tak hluboká.

  Prosvětlení detailů v černé dělají především levná TNka, protože nemají dostatečný kontrast ani pozorovací úhly. Ale dělá to i PVA, když se na něj podíváš trochu z úhlu – http://www.youtube.com/watch?v=sC7EozTCGSQ Pokud vedle tebe sedí třeba klient, tak vidí úplně jiný obraz.

 13. Romane, na adresu HP LP2475W je na internetu výtek nepočítaně, takže si nemyslím, že bych měl co dočinění s nějakým extra špatným kusem. Je to celkem solidní monitor, ale má svoje slabiny a jeho cena zase není o tolik nižší než moje Eizo za 14,5. Hodně uživatelské kritiky se sesypává také na Delly. Fakt ale je, že někdo nedostatky monitoru nevidí a jiný zase ano a podle toho si pak vybírá. Chtěl jsem wide gamut LCD a ty jsou u těchto výrobců nepříliš dobře zvládnuté a testovat na sobě nová 10bitová Fujitsu se mi za ty peníze nechtělo. O monitorech píše velké množství lidí a ti náročnější většinou skončí u Eiza nebo Necu a neplatí to jen pro nejvyšší řady. Z nabídky Nec jsem si momentálně nemohl vybrat. Chtěl jsem rozlišení min 1920×1200 kvůli nástrojovým lištám a zároveň wide gamut, takže bych si proti Eizu ještě něco připlatil, protože Nec nabízí s těmito parametry až dražší 24palce a mně 22 stačí a menší pixely nevadí. Nec je po Eizu druhý nejdražší. Změnu kontrastu PVA panelů při pohledu z boku, jak už jsem řekl, nepovažuju za problém. U monitoru sedím sám. V současnosti mezi monitory do 15 tisíc bohužel nikdo nenabízí všechno – tedy IPS panel a bezvadně funkční a trvanlivou elektroniku zároveň. Je to o kompromisu a prioritách.

 14. a taková drobnost, že i u nejlevnějšího eiza platí to, že i jeden vadný pixel je nárok na reklamaci – kdežto i u nejdražšího LG jsouto 3 pixely asi nic neznamená… Ano eizo bere panely od LG nebo od samsungu a braloby asi i od kohokoliv jineho kdo dodá stejnou kvalitu…
  Ale bere jen panely které projdou testy kvality s určitými parametry – a co se asi stane s těmi co eizo a ostatní lepší výrobci odmítnou protože nesplňují jejich normy?
  BTW mám doma taky jednu 19″ eizo 4:3 kupovanou někdy v roce 2003 a pořád ukazuje super (tedy na TN) imho lépe než LG které má můj synovec -

 15. Roman Flössler

  22. 6. 2011 at 17:00

  Je docela možné, že se do levnějších LCD dávají i panely které nejsou úplně ok, ale to ještě neznamená, že je musím koupit. Když vidím, že monitor má nějaké defekty, tak ho prostě neberu. V případě nákupu přes net, mám 14 denní lhůtu na vrácení. Mrtvé pixely jsou především problém výroby, v průběhu používání zas tak moc nevznikají.

  I v levném LCD může být slušná elektronika – http://tinyurl.com/lg-w2220p

 16. Ještě bych dodal k článku, že dnes už ani Eizo, či Nec nedělají elektroniku ke svým monitorům. Jedním z nich je například firma ST microelectronics
  A podívejte tady jak to dokáže rozpoutat flame. Začíná to hodně připomínat situaci kolem Apple výrobků :-)
  http://forum.grafika.cz/read.php?91,5166015

 17. Roman Flössler

  27. 6. 2011 at 17:21

  Zdá se, že Eizo do levnějších LCD taky montuje panely jen s 6-bitovými barvami. Podle http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/23.htm#colour_depths minimálně do modelů Eizo EV2333W a Foris FS2331

 18. Roman Flössler

  18. 8. 2011 at 12:52

  Takovýchto subjektivních zkušeností je plný net a každý tvrdí něco jiného. Pobavila mě tato věta „předem varuji před testy na našich webech – nejsou vůbec pravdivé“ – prostě pisatel je jediný, kdo má pravdu :).

 19. kde se dá zjistit zda monitor používá 6bit nebo 8 bit
  barvy. Např. u monitorů LG. I se strejdou Googlem jsem dobral jen k dílčím tech.
  parametrům

 20. Roman Flössler

  29. 9. 2011 at 16:18

  Prva to chce to zjistit přesné označení panelu, který se do monitoru montuje, buď vygooglit a nebo někteří monitor dokonce rozmontují, aby se přesvědčili na vlastní oči :). No a pak si vygooglit technickou specifikaci toho panelu, tam už by to být napsané mělo

 21. Sorry… ale musim souhlasit s negativními názory pod článkem. Než něco napíšu, měl bych o tom fakt něco vědět.

  Třeba já teď používám hlavně Eizo CG223W, které má taky jen nějakou generaci S-PVA. Kromě toho mám ve studiu (a během let jsem jich vystřídal opravdu desítky) spoustu dalších IPS monitorů… napříč nejrůznějšíma značkama v ceně od 6 do 25tis. Kalibrované sondou (za 25k).

  To Eizo je všechny zadupe do země. Člověk to vytáhne z krabice a nemusí na to šáhnout. Vidí na tom věci, které třeba na NECu za stejné peníze vidět nejsou. A hlavně naprostá bezproblémovost. Přepojim no noťas, přepojim na PC… žádná kalibarace.

  Nikdy jsem neměl lepší monitor a nikdy si už od jiné značky jiný monitor nepořídím. Ostatně jako většina lidí, která se o Eizo nějak výrazněji otřela.

  Zajímavé je, že takovéhle články píše hlavně kategorie lidí, kteří na to Eizo stejně prostě nemají a koupí nějaký Samsung nebo HP za 1/2. Nikdy jsem podobný názor neslyšel od někoho, kdo si Eizo pořídil.

  A úplně nejvtipnější je, když člověk dorazí na centrálu HP do jejich grafického oddělení. Mají tam 6 stanicí a na každé je 1x Eizo CG (jako primární) a 2x HP monitor. Proč asi?

 22. A jen btw… mou zmiňované a užívané Eizo stojí 18tis bez DPH…. takže do kategorie 30+ nepatří.

 23. S clankem lze jen souhlasit i dnes, navic je na trhu obstojny lg 235p. No a uvidime jak se vyvine amoled. Eizo je neadekvatne drahe a je snadno nahraditelne. Jak tady nekdo píše radoby hanlive o srovnání ff a fotaku s crop v jinem vlaknu jinym, tak mistni pisalek nepochopil ani tamto téma.

 24. Už tady zmíňovaný eizo CG223W(mike) bude na foto určitě výborný.Proto se chystám ho pořídit,ale chci ho využít m.j.i na hry.
  Bude s tím nějaký problém?Vyzkoušel jsem eiza S2433W a SX2262W a tam problém není.Nejlíp,kdyby se tak mohl vyjádřit „miki“,který ho má fyzicky omakaný.Děkuji

Comments are closed.

Fotogalerie: