Externí blesk – netušené možnosti

Když jsem kupoval foťák byl k němu i externí blesk, sice jsem o blesku původně neuvažoval, ale řekl jsem si proč to nezkusit. A externí blesk naprosto nečekaně rozšířil moje možnosti, paradoxně ho teď nejvíc používám za slunečného počasí. Pokud externí blesk ještě nemáte, koukněte co všechno dokáže:

Vyrovnání jasu

Výkoný externí blesk dokáže osvětlit menší místnost natolik, že dorovná intenzitu světla mezi vnitřkem a venkem, takže v oknech bude vidět venkovní prostředí a ne jen bílý, přepálený flek. Stejně tak při focení proti obloze dokáže výkonný externí blesk dostatečně nasvítit i vzdálenější objekt.

dif2dif1

Projasnění stínů a zvýraznění popředí

Ostré slunce vytváří v obličeji velmi rušivé stíny (viz družička v pozadí) externí blesk je dokáže projasnit. Dalším přínosem je zvýraznění nasvětleného popředí, vizuálně ho tím vypíchneme oproti pozadí.

lightup1lightup2

Dlouhé noční expozice

Blesk se při nich dá využít k postupnému dosvětlení scény podle fotografova záměru, obzvlášt působivé je to v noční krajině.

exp2exp1

Dálkové odpálení blesku

To že lze blesk umístit kamkoliv, přináší spoustu nových možností. Lze do scény dodat silné protisvětlo nebo např. vytvářet dramatické stíny. Dálkově odpalovat lze i celé skupiny blesků.

remote2aremote1

Stroboskopické záblesky

Lepší externí blesky umí stroboskopické záblesky, je možné navolit jejich frekvenci, intenzitu a počet. Stroboskopický režim slouží hlavně k zachycení fází pohybu a užijete si při něm hodně experimentování.

strobo1strobo2

Máte nějakou zajímavou ukázku méně tradičního využití externího blesku? Pochlubte se v komentářích.

13 Comments

 1. Parádní článek, vypadá to, že budu muset taky trochu zapojit můj SB-800, zatím docela zahálí. Jinak musím pochválit i samotné fotky, nejvíc na mě zapůsobila asi ta sršeň :) Super!

 2. Roman Flössler

  25. 10. 2009 at 20:05

  Díky!

 3. Moc pěkný článek, vypadá to, že budu muset ext. blesk koupit co nejdříve. Pavel by mi mohl poslat toho svého Ježíška.

 4. Roman Flössler

  25. 10. 2009 at 20:56

  Díky Mariane, rozhodně se na focení aut a bab bude hodit ;).

 5. Souhlasím, stejně tak s tím, že nejpoužívanější je paradoxně (oproti očekávání „běžných“ lidí) za světla :)
  Jedna ukázka dálkově odpalovaného blesku:
  http://www.martinkozak.com/blog/wp-content/uploads/2009/10/mcrdraha09_12.jpg

 6. A ještě můj článeček o použití blesku při sportu:
  http://www.martinkozak.com/?p=3130

 7. Roman Flössler

  26. 10. 2009 at 0:35

  super fotka, Martine

 8. Fajn článek :) Ke koupi externího blesku se už nějakou dobu chystám, převážně kvůli projasnění stínu při focení portrétů. Jen mě napadá, jestli světlo blesku nebude moc „ostré“ a nebude třeba použít nějaký difuzer. Používáš něco na zjemnění světla při focení s externím bleskem?

 9. Tímdle článkem jsi mě nalákal k zapůjčení blesku od známého a musím říct že paráda věc. Blesk si asi co nevidět pořídim.

 10. Masakrální fotky :D u mě boduje ta místnost z oknem. Jdou vidět skills.

 11. Se sršněm docela hrubě nesouhlasím – je to naprosto jasně mrtvý jedinec a zasazovat ho do prostředí a tvářit se, že jste ho tam vyfotil mě moc neoslnilo

 12. Pěkný článek. U portrétů za slunečného počasí atd. blesk běžně používám, ale při fotografování krajiny mě to nikdy nenapadlo. Díky za tip, při první možnosti to vyzkouším.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: