Externí blesk – netušené možnosti

Když jsem kupoval foťák byl k němu i externí blesk, sice jsem o blesku původně neuvažoval, ale řekl jsem si proč to nezkusit. A externí blesk naprosto nečekaně rozšířil moje možnosti, paradoxně ho teď nejvíc používám za slunečného počasí. Pokud externí blesk ještě nemáte, koukněte co všechno dokáže:

Vyrovnání jasu

Výkoný externí blesk dokáže osvětlit menší místnost natolik, že dorovná intenzitu světla mezi vnitřkem a venkem, takže v oknech bude vidět venkovní prostředí a ne jen bílý, přepálený flek. Stejně tak při focení proti obloze dokáže výkonný externí blesk dostatečně nasvítit i vzdálenější objekt.

Nasvícení interiéru tak aby se srovnal s jasem venkovního prostředíNasvícení bikera tak aby se srovnal s jasem oblohy

Projasnění stínů a zvýraznění popředí

Ostré slunce vytváří v obličeji velmi rušivé stíny (viz družička v pozadí) externí blesk je dokáže projasnit. Dalším přínosem je zvýraznění nasvětleného popředí, vizuálně ho tím vypíchneme oproti pozadí.

Projasnění stínů - srovnejte obličeje novomanželů a družičkyDíky nasvětlení jsou zápasníci zvýrazněni oproti pozadí

Dlouhé noční expozice

Blesk se při nich dá využít k postupnému dosvětlení scény podle fotografova záměru, obzvlášt působivé je to v noční krajině.

Během 20 sekundové expozice jsem bleskem postupně osvětloval kameny a dřevoJedno blýskutí a na fotce je další "duch"

Dálkové odpálení blesku

To že lze blesk umístit kamkoliv, přináší spoustu nových možností. Lze do scény dodat silné protisvětlo nebo např. vytvářet dramatické stíny. Dálkově odpalovat lze i celé skupiny blesků.

Blesk byl umístěn přímo za sršně a vytvořil dramatické protisvětloScénu si můžete nasvítit z libovolného úhlu

Stroboskopické záblesky

Lepší externí blesky umí stroboskopické záblesky, je možné navolit jejich frekvenci, intenzitu a počet. Stroboskopický režim slouží hlavně k zachycení fází pohybu a užijete si při něm hodně experimentování.

Točící se kovový kroužekStroboskopické osvětlení je dobré k vytvoření "psycho" efektu

Máte nějakou zajímavou ukázku méně tradičního využití externího blesku? Pochlubte se v komentářích.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

13 Comments

 1. Parádní článek, vypadá to, že budu muset taky trochu zapojit můj SB-800, zatím docela zahálí. Jinak musím pochválit i samotné fotky, nejvíc na mě zapůsobila asi ta sršeň :) Super!

 2. Roman Flössler

  25. 10. 2009 at 20:05

  Díky!

 3. Moc pěkný článek, vypadá to, že budu muset ext. blesk koupit co nejdříve. Pavel by mi mohl poslat toho svého Ježíška.

 4. Roman Flössler

  25. 10. 2009 at 20:56

  Díky Mariane, rozhodně se na focení aut a bab bude hodit ;).

 5. Souhlasím, stejně tak s tím, že nejpoužívanější je paradoxně (oproti očekávání „běžných“ lidí) za světla :)
  Jedna ukázka dálkově odpalovaného blesku:
  http://www.martinkozak.com/blog/wp-content/uploads/2009/10/mcrdraha09_12.jpg

 6. A ještě můj článeček o použití blesku při sportu:
  http://www.martinkozak.com/?p=3130

 7. Roman Flössler

  26. 10. 2009 at 0:35

  super fotka, Martine

 8. Fajn článek :) Ke koupi externího blesku se už nějakou dobu chystám, převážně kvůli projasnění stínu při focení portrétů. Jen mě napadá, jestli světlo blesku nebude moc „ostré“ a nebude třeba použít nějaký difuzer. Používáš něco na zjemnění světla při focení s externím bleskem?

 9. Tímdle článkem jsi mě nalákal k zapůjčení blesku od známého a musím říct že paráda věc. Blesk si asi co nevidět pořídim.

 10. Masakrální fotky :D u mě boduje ta místnost z oknem. Jdou vidět skills.

 11. Se sršněm docela hrubě nesouhlasím – je to naprosto jasně mrtvý jedinec a zasazovat ho do prostředí a tvářit se, že jste ho tam vyfotil mě moc neoslnilo

 12. Pěkný článek. U portrétů za slunečného počasí atd. blesk běžně používám, ale při fotografování krajiny mě to nikdy nenapadlo. Díky za tip, při první možnosti to vyzkouším.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: