Extrémní panorama – Photoshop CS6 boduje

Nedávno jsem pro truhláře fotil jeho kvalitní práci – rohovou kuchyň. Jak už asi tušíte, to je to panorama. A co je na focení rohové kuchyně tak extrémního? Především malý prostor, ve kterém se nachází. S tím souvisí řada problémů, se kterými si dokázal Photoshop CS6 až překvapivě velmi dobře poradit.

Panorama kuchyně

Panorama rohové kuchyně

Kvůli malému prostoru se kuchyň nevejde do záběru a i když se fotí na širokoúhlé ohnisko je potřeba několik snímků. Každá fotka má vlivem širokého ohniska soudkovité zkreslení a trochu jinou perspektivu, což dost komplikuje spojení fotek do panorama. Navíc u kuchyně musí být spojení panorama naprosto dokonalé, každé narušení linií je velmi dobře patrné. Zkrátka obtížnější panorama jsem ještě neskládal.

(Místo skládání panorama by šlo použít objektiv typu rybí oko, ale u něj je obraz zkreslen daleko víc a při rovnání by došlo k velké ztrátě kvality. A navíc takový objektiv nemám :).

Takhle vypadaly zdrojové fotky, je na nich dobře patrné zkreslení a kácení linií.

Zdrojové fotografie

Zdrojové fotografie

Aby z nich bylo možné složit panorama, v Camera RAW jsem nejdřív srovnal soudkovitost a kácející se linie. A fotky vyrovnal i po tonální stránce – prosvětlil stíny a korigoval přesvětlená místa.

Srovnání linií a tonality v Camera RAW

Srovnání linií a tonality v Camera RAW

Protože má každá fotka trochu jinou perspektivu, tak mě až překvapilo, jak pěkně se podařilo Photoshopu CS6 fotky spojit. Linie jsou zprohýbané (panorama se díky tomu drží v rovině), ale dokonale na sebe navazují.

Na precizní srovnání i hodně prohnutých linií má Photoshop CS6 nový nástroj Adaptivní široký úhel. Pomocí natahání čar stačí Photoshopu říct, kde primárně obraz rovnat.

Srovnávaní linií u hotového panorama

Srovnávání linií u spojeného panorama

Výsledek srovnání linií je téměř dokonalý. Výsledná perspektiva odpovídá tomu, jak kuchyň vidí lidské oči. Nakonec jsem provedl ještě selektivní úpravy barev a tonality, které eliminovaly barevný nádech vzniklý kuchyňským osvětlením o různé barevné teplotě.

Panorama kuchyně

Finální doladění fotky pomocí selektivních úprav

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

1 Comment

  1. Petr Chutný

    14. 3. 2013 at 21:18

    Ta funkčnost vypadá dobře. Rok a půl zpět jsem fotil 360° panorama kuchyně v ještě stísněnějším prostoru pro 3D prohlídku. Software Gigapano od fy Kolor na to fungoval skvěle, ovšem tam se opravdu hodila panoramatická hlava (šlo o Nikon APS-C 8.5mm rybí oko).

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: