Faerské ostrovy – severská romantika – jen krajina, vy a ovce

Když jsem poprvé viděl fotky z Faerský ostrovů, říkal jsem si, že taková krajina snad nemůže ani existovat. Jezero na hraně útesu a pod ním bouřící oceán, vesnička s vodopádem padajícím z útesu do oceánu. Ale všechno toto a mnohem víc na Faerských ostrovech najdete, proto je taky časopis National Geographic vyhodnotil jako nejkrásnější sousotroví na světě. Kdybyste je hledali na mapě, tak jsou na půli cesty mezi Norskem a Islandem.

Maják na úplném konci Mykinesu

Ostrovy jsou velmi členité, hory tam dosahují přes 800 metrů, takže o dechberoucí výhledy není nouze. Přírodu navíc pěkně doplňují vesničky s pestrobarevnými domky a všudypřítomné ovce. Prostě pastva pro oči. Ostatně podívejte se na fotky z mého cestování po Faerských ostrovech:

Další zážitek na Faerských ostrovech je let helikoptérou, ten je tam levnější než taxi! Je to kvůli dopravní dostupnosti odlehlých ostrovů, lety dotuje vláda. Ale i turisté mají možnost se proletět. My jsme takhle letěli na ostrov Mykines, kde hnízdí Papuchálci

Horší je to s počasím. I v létě fouká studený vítr, dost prší a ostrovy bývají zahalené v nízkých mracích. Slunce tam moc neuvidíte. Ale na focení přes den je to tak lepší. Zatažená obloha, kterou občas pronikne pár paprsků, dokáže vykouzlit mnohem působivější atmosféru. Důležité je fotit do Rawu a na fotkách pak srovnat jas země a mraků (HDR efekt).

Pár cestovatelských tipů a mapa míst

Není potřeba vyměňovat peníze, všude bez problémů zaplatíte kartou. Dokonce i na odlehlém Mykinesu, kde je akorát malá vesnička.

Na focení si vezměte co nejširší objektiv. Já mám Samyang 12mm (18mm EV) a na řadě míst to nestačilo. Jako stativ se mi velmi osvědčil malý a flexibilní Gorilapod. Hodně jsem fotil někde na kraji útesu a tam by se klasický velký stativ vešel jen stěží.

Jako místo ubytování můžu doporučit Vestmannu, nachází se zhruba uprostřed mezi zajímavými lokacemi:

Fotky z galerie umístěné na mapu

Mapa zajímavých míst na Faerských ostrovech

Ve Vestmanně určitě zajděte do restaurace v turistickém centru. Výborně tam vaří a na místní poměry za velmi příznivou cenu.

Hlavní ostrovy jsou propojené podmořskými tunely, takže na většinu míst se dostanete po silnici. Faery jsou docela malé, z letiště na jihozápadě se dostanete do Viðareiði na severovýchodě za hodinu a půl a projedete napříč celé ostrovy.

Na Faerských ostrovech jezdí pravidelné autobusové linky, takže i tak se dají Faery procestovat. Lepší je samozřejmě půjčit si auto, stihnete toho daleko víc, ale půjčovné se dost prodraží. Je tu také možnost připlout i se svým autem trajektem z Dánska.

Rozhodně nespoléhejte na to, že auto půjčíte až na místě, v sezóně jsou auta rozpůjčovaná několik měsíců dopředu. Stejné je to i s ubytováním. Jestli chcete získat výhodnou nabídku objednejte vše s velkým předstihem. To stejné platí i u cesty na Mykines, lístky na loď je potřeba koupit zavčas stejně jako let helikoptérou.

Z předchozích odstavců se může zdát, že Faerské ostrovy jsou přeplněné turisty, ale je to přesně naopak. Zatím tam s turisty moc nepočítají, Faery turisté teprve objevují. Jestli o Faerách uvažujete, jeďte tam co nejdřív, než se z nich stane druhý Island.

Abyste stihli Faerské ostrovy procestovat, chce to aspoň týden. Je dobré mít několik dní navíc, protože ty nejspíš bude pršet :).

2 Comments

  1. Nazdar, vies mi povedat ci tam povolene stanovanie a ci sa tymi tunelmi a po krajine jazdit na bicykli? Stretol si cykloturistov? Diky

  2. Roman Flössler

    17. 7. 2019 at 21:12

    Zdravím, na bookings.com se dá zabookovat místo na stanování, jestli se dá stanovat volně v krajině, netuším. Mimo město jsme potkali jen jednoho cyklistu na silničce. Ježdění na kole tam bude asi dost očistec, teplota je v létě kolem 10°C a fouká ledový vítr. Jestli se dá jezdit tunelem na kole, nevím, ale na kole bych tam nevjel, to mi přijde hodně nebezpečný. Spíš než tunel je to spoře osvětlená štola (žádné obložení), kde auta jezdí přes 80 km/h. Vidět tam cyklistu by bylo jako zjevení.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: