Faerské ostrovy – severská romantika – jen krajina, vy a ovce

Když jsem poprvé viděl fotky z Faerský ostrovů, říkal jsem si, že taková krajina snad nemůže ani existovat. Jezero na hraně útesu a pod ním bouřící oceán, vesnička s vodopádem padajícím z útesu do oceánu. Ale všechno toto a mnohem víc na Faerských ostrovech najdete, proto je taky časopis National Geographic vyhodnotil jako nejkrásnější sousotroví na světě. Kdybyste je hledali na mapě, tak jsou na půli cesty mezi Norskem a Islandem.

Z Klakkuru je parádní výhled, do poloviny kopce se dá vyjet autem

Ostrovy jsou velmi členité, hory tam dosahují přes 800 metrů, takže o dechberoucí výhledy není nouze. Přírodu navíc pěkně doplňují vesničky s pestrobarevnými domky a všudypřítomné ovce. Prostě pastva pro oči. Ostatně podívejte se na fotky z mého cestování po Faerských ostrovech:

Další zážitek na Faerských ostrovech je let helikoptérou, ten je tam levnější než taxi! Je to kvůli dopravní dostupnosti odlehlých ostrovů, lety dotuje vláda. Ale i turisté mají možnost se proletět. My jsme takhle letěli na ostrov Mykines, kde hnízdí Papuchálci.

Přistání na ostrově Mykines

Přistání na ostrově Mykines

Horší je to s počasím. I v létě fouká studený vítr, dost prší a ostrovy bývají zahalené v nízkých mracích. Slunce tam moc neuvidíte. Ale na focení přes den je to tak lepší. Zatažená obloha, kterou občas pronikne pár paprsků, dokáže vykouzlit mnohem působivější atmosféru.

Výhled na Leirvík. Je pěkně vidět, jak jsou jednotlivé ostrovy naskládané za sebou.

Při velkých rozdílech mezi stíny a světly v krajině je důležité fotit do Rawu a na fotkách pak srovnat jas země a mraků (HDR efekt).

Pár cestovatelských tipů a mapa míst

Další cestovatelské tipy najdete na webovém průvodci po Faerských ostrovech – FaroeIslands.io. Jsou tam i záběry z webkamer, takže můžete vidět jaké je na Faerách právě teď počasí.

Není potřeba vyměňovat peníze, skoro všude bez problémů zaplatíte kartou. Dokonce i na odlehlém Mykinesu, kde je akorát malá vesnička.

Na focení si vezměte co nejširší objektiv. Já mám Samyang 12mm (18mm EV) a na řadě míst to nestačilo. Jako stativ se mi velmi osvědčil malý a flexibilní Gorilapod. Hodně jsem fotil někde na kraji útesu a tam by se klasický velký stativ vešel jen stěží.

Pokud chcete na Faerských ostrovech udělat jen krátkou zastavků, je dobré vybírat ubytování poblíž letiště (městečka Sorvágur, Sandavágur), v okolí jsou ty nejzajímavější lokace.  Při delším pobytu je výhodnější bydlet v městečku Vestmanna, která se nachází zhruba uprostřed ostrovů a je z něj dobře dostupná i severní část ostrovů. Za úvahu stojí taky Klaksvík, když se chcete pohybovat hlavně na severu.

Mapa zajímavých míst na Faerských ostrovech

Mapa zajímavých míst na Faerských ostrovech

Ve Vestmanně určitě zajděte do restaurace v turistickém centru. Výborně tam vaří a na místní poměry za velmi příznivou cenu.

Hlavní ostrovy jsou propojené podmořskými tunely, takže na většinu míst se dostanete po silnici. Faery jsou docela malé, z letiště na jihozápadě se dostanete do Viðareiði na severovýchodě za hodinu a půl a projedete napříč celé ostrovy.

Na Faerských ostrovech jezdí pravidelné autobusové linky, takže i tak se dají Faery procestovat. Lepší je samozřejmě půjčit si auto, stihnete toho daleko víc, ale půjčovné se dost prodraží. Je tu také možnost připlout i se svým autem trajektem z Dánska.

Rozhodně nespoléhejte na to, že auto půjčíte až na místě, v sezóně jsou auta rozpůjčovaná několik měsíců dopředu. Stejné je to i s ubytováním. Jestli chcete získat výhodnou nabídku objednejte vše s velkým předstihem. To stejné platí i u cesty na Mykines, lístky na loď je potřeba koupit zavčas stejně jako let helikoptérou.

 

Vyhlídková cesta pod nejvyšší horou Slættaratindur

Vyhlídková cesta pod nejvyšší horou Slættaratindur

Z předchozích odstavců se může zdát, že Faerské ostrovy jsou přeplněné turisty, ale je to přesně naopak. Zatím tam s turisty moc nepočítají, Faery turisté teprve objevují. Jestli o Faerách uvažujete, jeďte tam co nejdřív, než se z nich stane druhý Island. Faerské ostrovy získávají na popularitě, objevily se například v novém Jamesi Bondovi (No Time to Die), kde měl hlavní padouch základnu na ostrově Kalsoy.

Abyste stihli Faerské ostrovy procestovat, chce to aspoň týden. Je dobré mít několik dní navíc, protože ty nejspíš bude pršet :).

Saksun - malá vesnička obkopená kopci a vodopády. Jezero za domky je součást oceánu.

Všechny potřebné informace o cestování po Faerských ostrovech najdete přímo na oficiálním webu www.visitfaroeislands.com

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

4 Comments

 1. Nazdar, vies mi povedat ci tam povolene stanovanie a ci sa tymi tunelmi a po krajine jazdit na bicykli? Stretol si cykloturistov? Diky

 2. Roman Flössler

  17. 7. 2019 at 21:12

  Zdravím, stanování na Faerách je povolené jen v kempech – https://www.visitfaroeislands.com/plan-your-stay/accommodation/camping/. Mimo město jsme potkali jen jednoho cyklistu na silničce, cyklostezky tam v podstatě nejsou. Ježdění na kole tam bude asi dost očistec, teplota je v létě kolem 10°C a fouká ledový vítr. Tunelem na kole se prý jezdit dá, ale přijde mi to dost nebezpečný. Spíš než tunel je to spoře osvětlená štola (žádné obložení), kde auta jezdí přes 80 km/h. Je potřeba mít světla a reflexní oblečení.

 3. Zdravím, mohla bych Vás poprosit o kontakt na společnost, která provozuje lety helikoptérou na ostrov Mykines. A ještě mám dotaz jak je to s tarifama, zda je potřeba zakoupit místní SIM kartu ?
  Děkuji moc.

 4. Roman Flössler

  6. 11. 2019 at 15:49

  Zdravím, na Faerských ostrovech lítají Atlantic Airways – https://www.atlanticairways.com/en/helicopter. Na Mykines se odlétá přímo z letiště Vágar. Faery jsou v 2. roamingové zóně, tak jsou tam data dost drahá, nějakých 50-80 Kč/MB.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: