Když jsme ráno po cestě na Hejšovinu projížděli mlhou prosvícenou ranním sluncem, zdálo se, že jsme počasí trefili. Jako už se to dvakrát stalo – na podzim a v zimě. Jenže když jsme vylezli na Hejšovinu, nebyl tam ani mráček.  Totálně nefotogenické počasí, ostré stíny dost narušovaly tvar skal.

Fotky vypadaly na vyhození, jenže pak jsem zkusil převod do černobílé s tím, že jsem hodně laboroval s mixováním barev. Použil jsem nejenom nástroj k tomu určený, ale  i další barevné posuvníky v Lightroomu.

Takto vypadala původní fotka:

puvodni

Ani HDR efekt fotce moc nepomohl. Sice prosvětlí stíny, ale výsledek je nemastný, neslaný. Takhle dneska fotí každý mobil:

hdr

Fotku zachránil až pokročilý převod do ČB, tedy aspoň z mého pohledu. Tonalitu oblohy (modrého kanálu) jsem ztmavil, takže dominantní částí fotky je sluncem zvýrazněná struktura skal.  Ve Photoshopu jsem taky odstranil velký stín od jiné skalní věže:

Bez barev je spodek fotky takový nijaký. Takže nakonec jsem do ČB tonality přidal zpět barvy:

Podobně jsem upravil i další fotky se slunkem a ostrými stíny. Výhodou je, že slunko zvýrazní strukturu skály a převod do ČB to ještě zdůrazní.  Nakonec to ostré slunko vidím v tomto případě jako plus.

Když už jsme to chtěli zabalit, tak se na chvíli objevila oblačnost, která umožnila vyfotit i fotky s měkkým světlem.

 

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: