Fotky na plátno prakticky

S rekonstrukcí bytu přichází další tisk fotky na plátno, takže jsem se rozhodl podělit o pár zkušeností na co si dát pozor. V druhé části článku pak najdete tutorial, jak ve Photoshopu připravit fotku pro tisk na plátno, zvětšit ji do potřebného rozměru a optimálně vyřešit potisk hrany plátna.

Asi nejzásadnější je volba vhodné fotky, tak aby pasovala do interiéru. Nejlepší je vyzkoušet si několik variant nanečisto pomocí fotomontáže ve Photoshopu, přeci jen tisk plátna není nejlevnější záležitost.

Různé varianty fotek v interiéru

Co jsem viděl různé fotky v interiérech, tak je lepší se vyhnout tmavým málo kontrastním fotkám, při slabším osvětlení na nich není téměř nic vidět.

Další podstatnou záležitostí je volba plátna, jedno foto plátno jsem si na zkoušku nechal tisknout přes nějakou slevovou akci a výsledek odpovídal ceně. Plátno bylo polyesterové a působilo trochu jako umělohmotný ubrus, časem hodně povolilo a kvůli rámu napevno nejde dopnout. Takže tentokrát jsem se zaměřil na kvalitu.

Nejvíc mě zaujala nabídka na www.tisk-fotografie.cz , nabízejí tři typy plátna (bavlněná i polyesterové) a mají na stránkách vyfocenou strukturu plátna, takže člověk nekupuje úplně zajíce v pytli. Další pozitivní záležitostí je, že tisknou na profi tiskárně Canon iPF 8300 s 12 inkousty, mají to zkalibrované a ICC profily pro barevně věrnou přípravu fotek lze stáhnout z jejich webu. No a hlavně vytisknou a napnou na rám i atypický formát – v mém případě nudloidní panorama. To vše přitom za překvapivě dobrou cenu, takže bylo rozhodnuto, fotku jsem poslal tam.

A jak to dopadlo? Po náročném vybalení obrazu z několika vrstvev kartonu, bublinkové folie a balícího papíru jsem provedl prvotní ohledání. I když je obraz obrovský (150 x 75cm), plátno je na rámu pěkně napnuté, nikde se nevlní ani neplandá, jak se dá často vidět na obrazech v obchoďácích. To je dáno kvalitním dřevěným rámem, který má v této velikosti navíc středovou příčku a hlavně je napínací (není slepen napevno).

Vlevo rám s klínky - vpravo rám slepený napevno

Jak je vidět na obrázku výše, napínací rám je zafixován pomocí dřevěných klínků, kterými se dá plátno znovu dopnout v případě, že dojde k jeho povolení vlivem změny teplot či vlhkosti. Pro srovnání je vpravo rám lepený napevno, kde už nelze plátno dopnout.

Co se týče druhu plátna, jsem rád, že jsem zvolil bavlněné plátno od Canonu, oproti polyesterovému vypadá podstatně líp.

platno-bavlna-vs-polyester

Obraz a jeho tonalita odpovídá zhruba tomu, jak jsem ho měl vyladěný na monitoru, takže taky super. Musím říct, že výsledek je parádní, velikost a kontrastní námět dělá z fotoplátna dominantu interiéru. A oproti fotce na fotopapíře má plátno jednu zásadní výhodu – světlo od okna na něm nedělá odlesky.

Fotoplátno v interiéru

Příprava foto plátna ve Photoshopu

Příprava foto plátna má jedno specifikum, fotkou je možné potisknout i hrany plátna, ale přijdete obvykle o 2,5 cm z fotky z každé strany, což u některých fotek může být dost problém. V následujícím tutorialu ukážu jednoduchý postup jak mít fotku celou a zároveň i potištěné hrany plátna. Fotce se z každé strany přidá 2,5 cm navíc a tento prázdný prostor automaticky vyplní Photshop. Umí to ale pouze Photoshop od verze CS5 výš.

okraje

Nejprve je potřeba fotku upravit do potřebné velikosti pro tisk fotoplátna. To uděláte v Menu > Obraz > Velikost obrazu. V sekci velikost dokumentu nastavte šířku či výšku, druhý rozměr se automaticky dopočítá (musí být zaškrtnutá volba Zachovat proporce). Tiskové rozlišení je obvykle 300 obr bodů / palec, ale na velký formát, který nikdo nebude zkoumat z bezprostření blízkosti, stačí míň.

velikost-obrazu

U větších formátů dojde tímto postupem k výraznému zvýšení počtu obrazových bodů, což je vidět v sekci  rozměry v obr. bodech, v tomto případě dokonce až na 85 Mpx (12992 x 6595). Takto „nafouknutá“ fotka postrádá ostré detaily, proto je dobré po zvětšení ještě fotku doostřit. Díky tomuto postupu se dá na velké plátno vytisknout relativně kvalitně i fotka s nedostatečným rozlišením, většinou ani nic jiného nezbývá, 85 Mpx foťák má málokdo.

Dalším krokem bude uložení současného rozměru fotky, aby se dal později načíst. Stiskem ctrl+a označte celou fotku a tento výběr uložte přes menu > výběr > uložit výběr. V kolonce název ho pojmenujte třeba „fotoplatno“.

Potom přes Menu > Obraz > Velikost plátna zvětšete fotku o 5 cm okraje (2,5 z každé strany), které půjdou na hrany plátna.

velikost-platna

Teď si načteme původní velikost fotky příkazem menu > výběr > načíst výběr. V kanálu vyberte „fotoplatno“ a zaškrtněte volbu invertovat. Celý okraj kolem fotky by teď měl být označený ve výběru.

Když máme okraj vybraný, tak už stačí ho jen nechat vyplnit. K tomu je příkaz Menu > Úpravy > Vyplnit. V kolonce Obsah vyberte volbu Podle obsahu a Photoshop se postará o zbytek. Ne vždy je automatické vyplnění úplně dokonalé, pak pomůže jedině ruční začištění pomocí retuše.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

6 Comments

 1. Teď si načteme původní velikost fotky příkazem menu > výběr > načíst výběr. V kanálu vyberte „fotoplatno“ a zaškrtněte volbu invertovat. Celý okraj kolem fotky by teď měl být označený ve výběru – mám dojem, že zde je chyba nebo se pozměnil PS , v PS CC 2015 tohle nejde provést.

 2. Roman Flössler

  23. 8. 2016 at 18:58

  Celý postup jsem teď zkoušel ve Photoshopu CC 2015 a funguje to. Objevuje se vám nějaká chybová hláška?

 3. Nevim nevim ale příjde mi to jako reklama. Je zbytečné si ta data nějak upravovat ve Photoshopu. Když se najde správný výrobce, tak dá za hranu jen minimum fotky nebo sám na hrany zrcadlí motiv, aby byla celá fotka na přední straně obrazu. Takto objednávám já u www. dantek.cz . Ale třeba ve Foto Škoda to taky umí, jen za mnohem větší ceny.

 4. Roman Flössler

  19. 9. 2016 at 1:42

  Když už Photoshop máte, je rozhodně lepší si fotku doladit podle potřeb (zvětšení, doostření, křivky, atd.), než to nechat na tiskárně. Dopočítání obrazu pro potisk hrany je lepší než prosté zrcadlení. Linie (např. větev) se při zrcadlení na hraně plátna zlomí do opačného úhlu. Dopočítání obrazu ve Photoshopu větev prodlouží, aby plynule pokračovala i na hranu.

  Váš komentář mi přijde jako reklama a snaha získat odkaz, takže jsem odkaz deaktivoval.

 5. Martin Bucko

  8. 11. 2016 at 1:33

  postup pro GIMP, pripadne zoner by nekdo nemel? myslim, ze malokdo ma doma legalni photoshop a ja nelegalni stahovat nechci :-)

 6. Martin Bucko

  10. 11. 2016 at 0:41

  zároveň by mě zajímal i návod jak udělat obyčejné zrcadlení…

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: