Fotografický svět podle Sony

Zatímco Canon a Nikon jen drobně vylepšují své osvědčené modely zrcadlovek, pomalu jim roste nová konkurence v podobě tzv. nezrcadlovek (Olympus Pen, Panasonic GH2, GF2, Sony NEX, Samsung NX1). Ještě daleko větší konkurenci představují nedávno uvedené SLT (Single Lens Translucent) modely od Sony, konkrétně Alpha A55 a Alpha A33.

Sony je tradičně elektronická firma (televize, herní konzole, přehrávače, videokamery), která před pár lety koupila fotodivizi firmy Konica-Minolta a nyní pokračuje ve vývoji zrcadlovek a objektivů. Sony se díky tomuto nákupu velmi rychle dostala na třetí místo v prodaných zrcadlovkách, nicméně ještě pořád dost ztráci na vedoucí dvojici Canon s Nikonem. Konkurovat dvou zavedeným výrobcům v jejich tradičních DSLR řadách je obtížné, proto se Sony rozhodla využít své největší výhody – velkých zkušeností s elektronikou.

slt-a55

Výsledkem je SLT řada fotoaparátů, které sice mají zrcátko podobně jako zrcadlovky, to se ale nesklápí (nedělá hluk, otřesy) a je polopropustné. Polopropustné zrcátko rozděluje světlo přicházející z objektivu do dvou směrů: na snímač a na ostřící senzory (viz. obrázek výše). Dalším rozdílem oproti DSLR je elektronický hledáček. Ten není nijak závislý na velikosti zrcadlové šachty, takže i v menším těle A55 se nachází obrovský el. hledáček s vysokým rozlišením, je ještě o něco větší než optické hledáčky profi fullframe zrcadlovek. Elektronický hledáček nabízí spoustu vychytávek jako je např. lupa pro precizní manuální ostření, vodováha či živý histogram. Samozřejmě hledáček je dost subjektivní záležitost a řada fotografů preferuje optický.

Jak se nechal slyšet obchodní ředitel Sony Alpha divize, tak Sony, z technologického pohledu, vnímá elektronický hledáček jako lepší řešení. To dost naznačuje směr, kterým se fotoaparáty od Sony budou do budoucna ubírat. Zatímco nezrcadlovky s elektronickým hledáčkem konkurují jen nižším modelům zrcadlovek, Sony plánuje elektronický hledáček v blízké budoucnosti nasadit i do profesionálního SLT modelu pravděpodobně s fullframe čipem.

Největší výhodou SLT fototoaparátů je to, že polopropustné zrcátko se nesklápí a AF senzory tak mohou, na rozdíl od zrcadlovek, ostřit nepřetržitě. To přináší hned několik výhod:

 1. Mnohem snáz a levněji se realizuje rychlé sériové snímání. A55 zvládá 10 snímků za sekundu, což je na úrovni špičkových DSLR, přitom za několikanásobně nižší cenu. Podle Dpreview má sériové snímání na A55 ještě dost much, na Digineffu s ním byli naopak celkem spokojeni.

 2. SLT nemají problém s ostřením v liveview módu (focení přes LCD displej). Zrcadlovky ostří v liveview módu daleko pomaleji, protože v tu chvíli AF senzory nic „nevidí“ a ostří se pomocí pomalejší detekce kontrastu z hlavního čipu.

 3. Stejně tak je to i při točení videa. Zatímco SLT zvládá bez problémů kontinuálně automaticky ostřit, zrcadlovky neumožňují automatické ostření u videa buď vůbec nebo ostří jen velmi nemotorně. Podívejte se na video srovnávající ostření Sony A55 a Canonu 550D.

Použití polopropustného zrcátka ale taky něco stojí, snímací čip přichází o 30% světla, které je polopropustným zrcátkem odkloněno na ostřící senzory. V praxi je to však téměř nepodstatný problém. SLT foťáky ostří pomocí detekce fáze (stejně jako zrcadlovky), takže používají i stejné objektivy, není tedy problém na SLT fotoaparátu používat stávající objektivy od Sony.

Na A55 je vidět, že se Sony v tvrdé konkurenci velmi snaží zaujmout zákazníka. A55 je na svou cenu (necelých 20 tisíc) vybavena poměrně velkoryse – obrovský hledáček, velký výklopný LCD displej, 15 bodový AF systém, GPS, focení do HDR, rychlost 10 snímků za sekundu, kvalitní provedení těla se slušným gripem. Na Dpreview si za to A55 odnesla Gold award.

Sony na SLT technologii evidentě dost sází, když se chystá uvést i profi model. Jsem zvědav na rychlost sériového snímání u profi SLT, když už v nižší třídě nabízí SLT 10 snímků za sekundu. Taky bude zajímavé sledovat, jak na tuto nenadálou konkurenci zareagují ostatní výrobci, především Canon s Nikonem.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

4 Comments

 1. Vypadá to povedeně, mimochodem výdrž je prý slabší, 270 snímků je ale podle mě OK, akumulátory jdou levně sehnat přes ebay.

 2. Roman Flössler

  9. 10. 2010 at 10:52

  ve výdrži taky nevidím problém, stačí mít akumulátor navíc

 3. s tím ostřením při videu nemá ta A55 skutečně konkurenci. Sony do toho šlape a to je jen dobře. Alespoň mu konkurenti neusínají na vavřínech.

 4. Pouzivam Sony A55 a jsem s timto nastrojem spokojen.Zacal jsem fotit teprve pred rokem a pri vyberu jsem dal prednost elektronice nez zavedenym metodam jake pouziva Canon s Nikonem.Obcas natacim i kratka videa a dale to i s fotkami zpracovavam v pinnacle studio.Je pravda,ze fotografie nejsou na takove urovni jako od konkurence,ale i tak dokazete vyfotit pekne fotografie,kdyz si date zalezet.(neduhy dnes jdou spravit ve photoshopu)
  Ovsem proc jsem si vybral prave Sony A55 byla cena a take moznosti ktere s fotoaparatem lze vyuzit.Tento fotoaparat nabizi zmenu formatu 3:2 a 16:9 a pokud delate co ja,tak se format 16:9 hodi coz u Canonu a Nikonu nevidite ve stejne cenove relaci.
  Co se tyce elektronickeho hledacku,tak mohu jen chvalit.Vyhovuje mi vice nez u klasicke zrcadlovky.To ovsem nemusi pasovat kazdemu,napr. ti co preferuji zavedene metody,jak uz tu bylo napsano…

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: