Fotomontáž ve Photoshopu – základy

Nejjednodušší typ fotomontáže – kombinace dvou fotek – pochází už z dob klasické fotografie, kdy se na jedno políčko filmu nafotily dva různé záběry. Photoshop nám při fotomontáži nabízí daleko větší možnosti, lze si vybrat z mnoha způsobů jak fotografie kombinovat. Při fotomontáži ve Phtoshopu jsou fotografie umístěné ve vrstvách nad sebou a horní vrstvě je nastaven režim prolnutí – ten určuje jakým způsobem budou fotografie kombinovány – viz. obrázek:

Výchozí fotky a jejich umístění ve vrstvách Photoshopu

V případě těchto fotek jsem zvolil režim Násobit (Multiply), kdy se násobí barvy v jednotlivých barevných kanálech, výsledkem je vždy tmavší barva, pokud je v horní vrstvě bílá barva, ve spodní vrstvě se barva nemění (dojde tedy k odstranění bílého pozadí u fotky reproduktorů). Je to jako malování vodovkami, vícenásobnými tahy přes sebe vzniká tmavší barva. Popis všech režimů prolnutí je na webu Adobe, ale není nutné se tím nějak moc zabývat, nejlepší je všechny druhy prolnutí vyzkoušet a brzy získáte odhad, co který udělá.

A takto vypadá výsledná fotomontáž:
Výsledná fotomontáž

Obvykle je potřeba obě vrstvy ještě trochu poladit (křivky, barevnost), aby prolnutí vypadalo podle vašich představ. Bílé světlo na výstupu z reproduktoru je přidáno dodatečně do nově vytvořené vrstvy – jde o jedno kliknutí štětcem bílé barvy a průměru odpovídajícím velikosti otvoru.

Nakonec ještě jedna ukázka – vytvoření zamrzlé louky z fotky travin a námrazy, typ prolnutí jsem nastavil na Překrýt (Overlay).

zamrzliny
Zamrzlá louka

Detaily přírodnin jsou na tyhle fotomontáže obzvlášť vhodné, je to hodně o experimentování.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

3 Comments

  1. Díky za tutoriál, je to jednoduchý na pochopení a přitom výsledek vypadá hodně dobře. Těším se na další.

  2. Parádní práce a přidávám další díky – díky Vám se dá hodně rychle naučit pracovat s podobnými programy.

  3. Uf,asi jsem hodně hloupá,ale nějak se mi to prostě nedaří :-D ale budu to zkoušet dál,díky za návod :-)

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: