Inteligentní nástroje Photoshopu CS5

Jednou z nejvíce propagovaných novinek Photoshopu CS5 je funkce Výplň s ohledem na obsah, která dokáže automaticky nahradit vybranou část obrazu – např. odstranit člověka z fotky. Na propagačních videích funguje naprosto dokonale, takže jsem se několikrát setkal s názorem, že focení je vlastně mrtvé, když už teď stačí jen ukázat Photoshopu, co má na fotce opravit. Ve skutečnosti to zas tak jednoduché není, funkce Výplň s ohledem na obsah dokáže až překvapivě kvalitně vyretušovat rušivý objekt, ale má i své limity. V tomto článku vysvětlím jak ji efektivně používat a poukážu i na ony limity.

Použití výplně s ohledem na obsah

Ovládání nástroje je jednoduché, stačí na fotce pomocí výběru vyznačit oblast, která má být nahrazena. Výběr není potřeba dělat nijak přesně (použil jsem obyčejné laso), stačí když jen zhruba kopíruje okraje objektu. Když je výběr hotový, tak z hlavního menu vyvolejte příkaz Úpravy > Vyplnit a v nabídce nástroje Výplň vyberte Podle obsahu a potvrďte tlačítkem OK.

obr1

A takto vypadá výsledek:

obr2

Výsledek je hodně slušný, kdyby to měl člověk dělat ručně, tak na tom stráví nemálo času. Na místě kde byla postava je vidět zduplikovaný obsah, nástroj výplň s ohledem na obsah si pochopitelně bere obraz z okolí a vyplňuje jím definovanou oblast. Čím chcete nahradit větší část obrazu, tím je pravděpodobnější, že se do ní dostane něco nepatřičného.

Místa, kde je zduplikovaný obsah nejvíc patrný (ukazují na něj šipky), budu chtít znovu nahradit nějakým lepším obsahem. Dalo by se postupovat úplně stejně (vybrat problematické oblasti a znovu je nechat nahradit), ale Photoshop umožňuje výplň s ohledem na obsah aplikovat i pomocí bodového retušovacího štětce. Ten je vhodný na drobná doladění obrazu, stačí jen štětcem přejet místa která chci opravit.
Bodový retušovací štětec najdete vlevo v panelu nástrojů. V horní liště s volbami nástroje je potřeba mít vybráno „podle obsahu“.

obr3

Bodovým retušovacím štětcem tedy vyznačím problematická místa:

obr4

A Photoshop se postará o jejich nahrazení:

obr5

Podobně by to ještě chtělo doladit i skálu s větvemi.

Limity nástroje Výplň s ohledem na obsah

Nástroj funguje velmi dobře při nahrazování objektů, které jsou na přírodním pozadí. To je dáno tím, že přírodniny jsou nepravidelné a nehraje moc roli, do jaké části oblohy se jaký kus mraku naklonuje. Problém nastává, když chceme odstranit objekt kolem kterého jsou pravidelné tvary – typicky například auto z ulice. V případě retuše části ulice je třeba, aby na sebe jednotlivé tvary (okna, rohy domů, značky) přesně navazovaly a taková retuš klade naprosto jiné nároky.

Tady je příklad klasické problémové scény – auto a za ním pravidelné tvary ulice:

obr6

Zatímco značka byla nahrazena téměř dokonale, auto je problém a nahrazený obraz nenavazuje správně na své okolí:

obr7

I přes tyto nedostatky je Výplň s ohledem na obsah velmi užitečný nástroj a ušetří vám nemálo času.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

3 Comments

 1. Vynikající práce.Pro začínající uživatele je takto pojatý tutorial k nezaplacení.
  Hlavně ty ilustrační fotografie, které jasně dokladují co je popsáno.Dnes jsem narazil na tyto stránky a opravdu se mi moc líbí :o))
  Jen tak dál.

 2. Dobrý den,
  mám Adobe photoshop cs5, ale mám problém není v češtině a anglicky moc neumím ráda bych se zeptala jestli jde jazyk změnit a pokud ano tak jak?
  Předem děkuji za odpověď
  Alena

 3. Marie Kranlová

  10. 5. 2012 at 18:15

  Návod je srozumitelný. Povedlo se mi to udělat. Návody jsem našla na youtube a jsou bezvadné. Jen jich není v češtině moc. Doufám že se to časem zlepší. Dají se někde zhlédnout? Dík za odpověď. Všem čtenářům pěkný den Marie

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: