iPhone 7 – a profi fotografové nebudou mít co žrát

Nadpis je parafrází z Pelíšků a opravdu to vypadá, že nový iPhone sebere hodně zakázek fotografům zaměřených na focení svateb, dětí a portrétů obecně. Bohužel taková už je doba. Nejlepší představu o tom, co nový iPhone 7 umí, si lze udělat z této ukázky, kterou zveřejnil Apple:

iphone7-ukazka

Ano, iPhone 7 umí rozostřit pozadí za postavou podobně jako foťáky s velkým čipem a světelným objektivem. Rozostřené pozadí (bokeh) značně pomáhá profi fotografům prodávat své služby – lidem se to líbí a levné foťáky to neumí. Teď to ovšem bude umět iPhone.

Fotka není dobře osvětlena, ovšem stačí ji přímo v mobilu prohnat pár úpravami – přidat světelný závoj a natónovat. Rázem fotka vypadá jako z filmu. Jedna z dalších novinek iPhonu 7 je focení do RAWu, fotka snese daleko víc úprav a zachová si přitom kvalitu.

iphone7-upraveno

Takže slečna má super fotku z cestování po USA, rovnou ji může sdílet na Facebooku, případně přes nějakou online službu poslat domů jako tištěný pohled. A nakonec si fotku třeba nechat vytisknout na plátno a pověsit na zeď.

A co může nabídnout profík? Focení na ateliérovém pozadí nebo někde na louce za městem. Taková fotka sice bude technicky lepší než ta z iPhone, ale to nejpodstatnější jí bude chybět – PŘÍBĚH. Představte si situaci, rodinka s dětmi na výletě, táta nese syna na ramenou a máma to celé vyfotí iPhonem. Na fotce z normálního kompaktu či mobilu by kolem hlav měli větve, iPhone tohle rušivé pozadí rozostří, postavy vyniknou. Fotka má nejenom profi vzhled, jsou v ní obsaženy i vzpomínky a emoce. Proč pak chodit do ateliéru, aby fotograf dítě nastrojil do oblečku piráta a fotil s plyšovým papouchem na rameni?

V tomto odvětví to pro fotografy moc růžově nevypadá. Bude potřeba mít vybudované dobré jméno, nabídnout zákazníkům třeba nějaký nový formát focení se zajímavým postprocessem, prostě něco navíc.

Jak to iPhone 7 dělá?

iPhone 7 má duální fotoaparát, jeden objektiv je klasicky širokoúhlý a druhý má ohniskovou vzdálenost 56mm EQ vhodnou na focení portrétů. Tyhle dva objektivy umožní jednak zoomování a hlavně dokáží vnímat prostor podobně jako lidské oči a mozek.

iphone7-foto

Objektivy jsou umístěny vedle sebe a každý tak „vidí“ scénu z trochu jiného úhlu, z tohoto posunu se dá odvodit vzdálenost jednotlivých částí obrazu od objektivu. iPhone má nový režim portrét, který na základě těchto údajů o vzdálenosti rozostří pozadí a postava v popředí zůstane ostrá. Jde o počítání hloubky ostrosti a simulaci bokehu.

Tuto funkci už dřív uvedl na trh Huawei (model P9), podívejte se jak Huawei zvládá napodobit bokeh. Je vidět, že to má k dokonalosti ještě daleko (paní držící balonky), ale na jednodušší portréty to použitelné je. Dá se čekat, že ani Apple to nezvládne dokonale a pro dobrý výsledek bude muset být postava dostatečně izolovaná od pozadí a s co nejkompaktnějším účesem. Ze zkušenosti však vím, že lidi i větší nedokonalosti na fotce moc neřeší, v malé velikosti na Facebooku či instagramu se toho hodně ztratí. Důležité je, že fotka bude vypadat jak ze zrcadlovky.

Funkce rozostření pozadí je v betaverzi, zatím funguje takto:

 

Apple má oproti Huawei objektivy s různým ohniskem, můžete fotit širokoúhle i s přiblížením (ohnisko 56mm EQ), to je vhodné právě na portréty. A co je nejdůležitější, Apple má velkou marketingovou sílu, aby z focení s rozostřeným pozadím udělal módní hit a lidi to začali používat. Pokud uspěje, tak se dá čekat, že se dvěma foťáky a umělým bokehem přijdou i další výrobci. Nejspíš to bude další hřebík do rakve už tak skomírajícím prodejům kompaktů a levných zrcadlovek.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

12 Comments

 1. pokud si budou brát za focení na svatbě a 1-2 dni práce doma 20 tis tak určitě mít co žrát nebudou.

 2. Taková hrozba to určitě nebude, každý nemá na nový iPhon.
  Fotka z telefonu není sice špatná ale fotka ze zrcadlovky je lepší.

 3. Roman Flössler

  10. 9. 2016 at 10:26

  Je jen otázkou času, kdy s tím přijde i konkurence a implementuje to do mobilu za pět, deset tisíc. Za pár let to může být standard, podobně jako má dneska skoro každý chytrý telefon přední i zadní fotoaparát.

  Fotka ze zrcadlovky je určitě lepší, ale kdo to pozná. Takhle jsem se jednou při prohlížení svatebního alba zeptal ostatních, jestli jim na té fotce nepřijde něco špatně. Nikdo proti fotce nic neměl. Přitom na polovině šatů nevěsty byl obrovský přepal.

 4. Dobrý den, fotografie ze zrcadlovky je prostě nepřekonatelná a nějaký mobil ji nemůže konkurovat, a nemůže dosáhnout takových kvalit jako zrcadlovka. Věřím,že zdravý rozum zvítězí.

 5. Roman Flössler

  10. 9. 2016 at 19:07

  Dobrý den, odpovím přirovnáním. Hi-fi nadšenci se shodnou, že nejkvalitnější je hudba zaznamenaná analogově na vinylové desce. A co lidi poslouchají? Hudbu znehodnocenou MP3 kompresí z mobilního telefonu a se sluchátky za 200 Kč. Což neznamená, že by byli blbí, ale prostě nemají potřebu za kvalitní reprodukci hudby utratit desetitisíce až statisíce.

  A s focením je to stejné, drtivá většina lidí nemá potřebu zkoumat dokonalé vykreslení detailů, zajímají je obličeje a emoce. Co ale každý vidí na první pohled, je ono rozostřené pozadí, to je poslední nepřehlédnutelná kvalita, která zrcadlovkám doposud zůstala.

 6. Lukáš Bureš

  11. 9. 2016 at 8:49

  Dobry den,
  Stejných výsledků dosahuji i s telefonem Huawei P9, jeho fotky a bokeh jsou úžasné.

 7. Roman Flössler

  11. 9. 2016 at 11:26

  Dobrý den. Apple má oproti Huawei navíc portrétní objektiv (ohnisko 56mm EQ). Díval jsem se na fotky z P9 (odkaz jsem doplnil i do článku), jednoduché portréty zvládá celkem pěkně (alespoň v malé velikosti, kde se schovají drobné nedostatky), ale jak je na fotce něco komplikovanějšího (paní držící balonky), tak algoritmus na počítání bokehu dělá hodně chyb.

 8. To je zase clanek jak o tech kompaktech od Canonu ci video o rozdilu LR a PS- neuplny a zkreslujici.
  Uz davno je spousta lidi presvedcena, ze jejich mobil foti uzasne a zcela dostacujicim zpusobem stejne tak je spousta lidi presvedcena ze vetsi fotak obzvlaste ve tvaru zrcadlovky zname lepsi fotky ci ze vice megapixelu znamena lepsi fotky atd atd atd. Tak vazne nerozumim, proc by zrovna tohle melo znamenat nejaky prelom.

 9. Roman Flössler

  17. 9. 2016 at 22:18

  Tenhle článek se zabývá jednou věcí, není to recenze iPhone 7, stejné je to s článkem o kompaktech od Canonu či tím videem.

  Ten přelom je v tom, že dosud bylo na první pohled jasné, který portrét je z mobilu a který ze zrcadlovky s portrétním objektivem. iPhone 7 tenhle rozdíl smaže, či skoro smaže. Na trhu už je pár mobilů, co mají zoom, nebo simulují bokeh. iPhone 7 bude umět obojí a hlavně Apple to dokáže marketingově protlačit.

  Je spousta nadšenců, co si koupili zrcadlovku proto, aby měli lepší rodinné fotky. No a teď zjistí, že iPhonisti dávají na Facebook fotky s pěkně rozostřeným pozadím, což jejich zrcadlovka se seťákem moc neumí. Dá se čekat, že tihle zrcadlovkáři svoje přesvědčení změní, jednoduše proto, že rozdíl uvidí na první pohled.

 10. Už jsou nějaké reálné fotky, nebo jen marketingová ukázka?
  Souhlasím s Jendou. Foto ze zrcadlovky jsou nepřekonatelné a dlouho ještě budou.

 11. Roman Flössler

  28. 9. 2016 at 16:23

  Funkce bokehu je zatím v betaverzi, do článku jsem doplnil video s ukázkou, jak to zatím funguje.

 12. zrcadlovka se seťákem neumí rozmazat pozadie…čo sa nedozvie človek na webe.tak moja to dokáže,si predstavte,dokonca aj miroles aj kompakt.smartfon nemám,ale raz budem mat,ked to dokáže aj on budem rád.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: