Jak na fotoblog či portfolio pro fotografa

Je nepřeberně možností, kde a jak prezentovat svoje fotky na webu. V tomto článku se zaměřím na výhody a nevýhody jednotlivých platforem. Od sociálních sítí až po vlastní fotoblog – webové portfolio. Je to tedy hlavně pro ty, kteří chtějí své fotky na internetu vystavovat na lepší úrovni a nespokojí se s nahráním obsahu paměťové karty na Rajče či Facebook.

Sociální sítě – Facebook, Instagram, 500px, Flickr

Největší výhodou je jejich sociální dosah, fotky se dostanou k lidem kteří vás sledují a někdy i dál. Sociální sítě jsou dobré místo na propagaci, ale není rozumné je brát jako vlastní web. Váš profil na sociální síti patří firmě, která to celé provozuje. Je to podobné jako byste stavěli dům na pozemku, který vlastní někdo jiný.

Může se snadno stát, že vám fotografie obloží reklamou, omezí šíření mezi vaše přátele a nebo profil i s fotkami zruší (pozor na bradavky). Případně skončí celá sociální síť. To všechno už se stalo. Např. Instagram teď přešel do fáze, kdy má konečně začít pořádně vydělávat. Takže se omezuje šíření fotek mezi followery a místo toho přibývají reklamy (na FB stránkách už je toto dávno). Sociální síť Google plus nikdy nevydělávala, tak ji Google po pár letech prostě ukončil. Flickr je taky prodělečný, takže jeho nový majitel (SmugMug) omezil prostor zdarma a snaží se uživatele motivovat k přejití na placený tarif.

Můj přístup k sociálním sítím je takový, že tam obvykle dám jen několik fotek a k tomu odkaz na můj web, kde je zbytek fotek + krátké povídání. Mimochodem, doprovodný text k fotkám má hodně rád Google a může to zajistit jejich dlouhodobou návštěvnost (více o tomto najdete ke konci článku).

Když nasdílíte fotky + odkaz do správné skupiny, můžete získat nejen spoustu likeů. Můj osobní rekord :)

Když nasdílíte fotky + odkaz do správné skupiny, můžete získat nejen spoustu likeů. Můj osobní rekord :)

Vytvoření foto portfolia na Webnode, Wix, SmugMug, Photoshelter atd.

Jednoduchý způsob, jak si vytvořit foto portfolio, je využít k tomu některou z mnoha online služeb. Je to jednoduché a web si doslova naklikáte. Můžete k webu mít i vlastní doménu a na základě ní si vybudovat značku – jméno. Vlastní doména je podstatně lepší než lidi odkazovat na adresu typu www.webzdarma.cz/miaphoto. Doména vám zůstane, i když služba skončí, či se rozhodnete jít jinam. Cena .cz domény je kolem 170 Kč ročně.

Nevýhodou těchto služeb jsou omezené možnosti, většinou se zaměřují jen na vytvoření jednoduchého portfolia, některé nabízí i doplňkový fotoblog. No a pak je tu cena – oproti webhostingu (viz dále) stojí mnohonásobně víc. Např. Webnode standard stojí 250 Kč měsíčně (bez DPH) a máte k dispozici jen 2GB místa. Většina těchto služeb začíná právě na částce kolem dvou set korun měsíčně. Spočítejte si, na kolik vás to vyjde ročně a na kolik třeba za pět, deset let. Když už si jednou web naklikáte a věnujete tvorbě obsahu desítky či stovky hodin času, tak ho nejspíš nebudete chtít po pár letech zrušit.

Skutečně vlastní foto web

Pro vytvoření vlastního webu je nejefektivnější využít nějaký hotový systém – obvykle WordPress, pro fotografy je zajímavé ještě Piwigo. Oba jsou zdarma. Funguje to podobně jako např. Wix či Webnode, také si tam vše naklikáte.

Takto vypadá vytváření příspěvku ve WordPressu 5 a jeho blokovém editoru Gutenberg. Můžete tam libovolně kombinovat různé druhy obsahu - text, fotky i video. To WordPress dělá ideální na fotoblog.

Takto vypadá vytváření příspěvku ve WordPressu 5 a jeho blokovém editoru Gutenberg. Můžete tam libovolně kombinovat různé druhy obsahu – text, fotky i video. To WordPress dělá ideální na fotoblog.

Rozdíl je hlavně v tom, že nejste uživatel, ale majitel webu a máte neomezené možnosti. Potřebujete si akorát zakoupit doménu a hosting, kam se dá web nainstalovat. Levný hosting lze pořídit už za 10 Kč měsíčně. Za 40 Kč měsíčně (včetně DPH) pořídíte hosting od Wedosu s neomezeným prostorem a instalací WordPressu na jedno kliknutí.  Na jednom hostingu lze přitom mít i víc webů.

Háček je samozřejmě v tom, že musíte mít alespoň základní know how o tom, jak weby fungují. Případně je na YouTube množství tutoriálů jak začít s WordPressem. Vůbec není potřeba umět programovat. Celý web můžete mít nainstalovaný a zprovozněný během pár hodin, i když o tom nic moc nevíte.  Víc času pak spíš strávíte nad výběrem  pěkné vizuální šablony a pluginu pro zobrazení fotek na celou obrazovku.

Nebo si lze nechat takový web vytvořit na zakázku. Pokud se vychází z hotového řešení, tak se dá dostat na ceny pod pět tisíc a je to jednorázová platba. V horizontu pár let to nakonec vyjde levněji než platit několik set měsíčně za pronájem webu, kde si navíc účtují příplatky za každou drobnost navíc.

Piwigo – knihovna a galerie fotek online

Piwigo je vhodné řešení, pokud chcete dát na web velké množství fotek, které popíšete, otagujete a zařadíte do jednotlivých galerií. Kromě procházení galerií umí Piwigo fotky také filtrovat podle různých kritérií. Např. zobrazí všechny fotky s tagem Praha nebo vyfocené v určité datum.

Filozofii Piwiga jsou podobné české online služby Rajče či Zonerama. Je to prostě místo, kam můžete nahrát velké množství fotek, rozčlenit je do alb a mít tak online archiv fotek.

Správa fotek v Piwigo. Jednotlivé fotky si označíte a dávkově je můžete např. otagovat.

Správa fotek v Piwigo. Jednotlivé fotky si označíte a dávkově je můžete např. otagovat.

Jak takový Piwigo web vypadá si můžete udělat představu tady.

Piwigu je hodně podobná Coppermine Gallery, která byla svého času hodně populární. Tvůrci ji ovšem už nejspíš dál nevyvíjí a je zastaralá.

WordPress – portfolio či fotoblog

WordPress se hodí hlavně na prezentaci portfolia, vytváření fotoalb, fotoblog, nebo obecně na prezentaci fotografa. WordPress je obecný redakční systém, ale stačí do něj nainstalovat nějakou fotografickou šablonu. Toto je největší výhoda WordPressu, má něco jako appstore, ve kterém si můžete vybrat z nepřeberného množství šablon a pluginů. Takže si např. nainstalujete šablonu portfolio, k tomu plugin pro naklikání kontaktního formuláře a základ prezentace fotografa je na světě.

Výběr a instalace nové šablony v prostředí WordPressu. Po zadání klíčových slov photo portfolio máte na výběr ze stovek různých šablon.

Výběr a instalace nové šablony v prostředí WordPressu. Po zadání klíčových slov photo portfolio máte na výběr ze stovek různých šablon.

Jednoduchá je i tvorba fotogalerií ve Wordpresu, podobá se nahrávání fotek např. na Facebook. Jak to probíhá v praxi můžete vidět ve video-tutorialu vytvoření galerie a instalace potřebného pluginu.

Existují řada dalších redakčních systémů (Joomla, Drupal, Contao, atd), ale WordPress je jednodušší na použití a suveréně nejrozšířenějí. Třetina všech webů na světě běží na WordPressu, díky tomu je pro něj i nejvíc doplňků. Jsou zdarma, některé mají premium verzi za jednorázovou cenu. I tento blog běží na WordPressu.

Dobré je, že pokud se naučíte pracovat s WordPressem, tak se to hodí i do životopisu. Řada firem potřebuje spravovat web běžící na WordPressu.

Google má rád fotoblogy

Google a další vyhledávače jsou stavěné na zpracování textu, takže pokud máte web čistě jen s fotkami, tak ho budou v podstatě ignorovat. Je potřeba mít fotky doplněné aspoň trochou textu, aby vyhledávače věděly, co se na fotkách vlastně nachází.

Např. moje fotky z roadtripu po Albánii jsou na druhém místě ve vyhledávání Googlu na dotaz Albánie roadtrip a na prvním na dotaz Albánie focení. A to díky popiskám a pěti odstavcům textu. Přináší to fotkám dlouhodobou návštěvnost.

Nemusíte mít zrovna fotoblog, stačí fotky doplnit o popisky a ke galerii přidat pár odstavců textu. Lepší je to i pro diváka, že si k fotkám počte i nějaké zajímavosti či tipy. Pro tento účel je ideální právě WordPress, který umí díky blokovému editoru libovolně kombinovat jednotlivé fotky, text, i celé galerie a videa.

A taky doporučím moji Story Show Gallery, která je zdarma k dispozici jako plugin do WordPressu. Její silná stránka je právě zobrazení popisků fotek. Podle toho jestli je fotka na výšku či na šířku, tak se popisek zobrazí buď vedle fotky či pod fotkou, aby se optimálně využilo místo a dobře to vypadalo. Co vím, tak tohle žádná jiná galerie neřeší.

Tip na WordPress šablonu

V navazujícím článku si můžete přečíst tip na WordPress šablonu zdarma, na které se dá postavit parádní fotoblog – foto galerie. Šablona je k vyzkoušení na mém testovacím WordPressu, kde je také ukázka různých WordPress galerií – pluginů, které umožnují celoobrazovkové zobrazení fotografií.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

6 Comments

 1. Radomír Kůla

  23. 4. 2020 at 13:53

  Dobrý den pane Flösslere,

  Máte dar všechno hezky přehledně vyložit, Váš článek je bezva, rovněž tak velmi pěkný a názorný je Váš kurz Photoshopu. Měl byste ale správně používat přivlastňovací zájmena, např. píšete: „A taky doporučím moji…“. To tahá za oči, správně je „A také doporučím s v o j i …“. Když se přivlastňuje podmětu, musí se použít přivlastňovací zájmeno „svůj, svoje“. Je to stejné, jako kdybyste chyboval ve slově „bít a být“. Obojí má jiný význam, že :-).
  Nejsem žádný zapšklý jazykový puritán, chápu, že se jazyk vyvíjí, ale úroveň češtiny hrozně poklesla. Čtu Lidové noviny, nejsou špatné, ale píše se tam mizernou češtinou. Nejde „jen“ o přivlastňovací zájmena, ale také o slovesný vid, dokonavost a nedokonavost sloves. Je přece rozdíl mezi slovy „udělat a dělat“, že? Nebo pro češtinu typický dvojitý, případně vícenásobný zápor. Domnívám se, že svůj jazyk/svoji řeč bychom měli kultivovat, tak jako se sprchujeme, čistíme si zuby atd.
  Promiňte, nechci Vás poučovat, těším se další Váš článek :-).

 2. Roman Flössler

  23. 4. 2020 at 15:32

  Dobrý den, pane Kůlo,

  ze školy už jsem dlouho pryč, takže češtinu používám dost intuitivně. Jak jsem to napsal, mi nezní špatně, problematiku jsem si proto vyhledal přímo u zdroje – https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=630. To pravidlo se zvratným přivlastňovacím zájmenem svůj neplatí absolutně, někdy lze použít i nezvratné přivlastňovací zájmeno. Asi by to tak mohlo být i v tomto případě, ty pravidla vůbec nejsou jednoznačná. Díky za příspěvěk, aspoň jsem si trochu rozšířil obzory :).

 3. Roman Nerad

  23. 4. 2020 at 17:41

  Dobry den,

  pan Kula ma pravdu pouze castecne. Pokud chcete zduraznit vlastnictvi, tak “moji” je OK.

  Roman Nerad.

 4. Zdravím Tě Romane. Jako vždy, přesné a dokonalé. Mnohokrát si vzpomenu na naše setkání žák a učitel,fantastické. Nemohu vyloučit, že Tě někdy zavolám, když dovolíš.

  Josef

 5. Roman Flössler

  23. 4. 2020 at 21:30

  Zdravím Tě Josefe, díky. Taky vzpomínám, to školení bylo výjimečné. Klidně se ozvi. Roman

 6. Pane Flösslere,
  bylo od Vás velmi milé poslat tak zajímavý článek.
  Děkuji. Hezký den.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: