Jak vytipovat místa k focení

Chystám se na pár dní do Amsterdamu a rád bych tam samozřejmě nafotil nějaké zajímavé fotky. V průvodci se dají najít jen ty nejprofláklejší lokality, méně známá a přesto fotogenická místa tam obvykle nenajdeme. Jak je tedy objevit? A jak vytipovat nejlepší místo k vyfocení domintanty města/krajiny? I v těchto případech pomůže všemocný Google – konkrétně jeho služby Google Earth a Google Maps.

Google maps jsou k dispozici na adrese maps.google.com – obsahují satelitní snímky celého světa. Z ptačí perspektivy vytipujete místo, které by mohlo být zajímavé a pak už se stačí jen podívat, jak vypadá z pohledu turisty – na to má Google maps dva nástroje. Pod položkou „Další“ lze aktivovat doplňkové vrstvy, po zašktnutí položky „fotografie“ se mapa doslova obsype fotkami, ty jsou samozřejmě zobrazeny na místech, kde byly pořízeny.

g-mapsfg-maps

Druhou možností je pak Google streetview, je ale k dispozici jen pro větší města. Nad zoomovacím posuvníkem je ikonka panáčka, toho stačí chytnout myší a přetáhnout do mapy (lze to jen do míst, která se po uchopení panáčka modře orámují) – tím se najednou octnete přímo uprostřed ulice, můžete se rozhlížet kolem sebe a pobyhovat se ve směru naznačených šipek – přesně tak jak tudy projelo gůglí vozítko s kamerou.

Google Earth je samostatná aplikace (zde ke stažení), kde jsou satelitní snímky namapovány na 3D model povrchu země, díky tomu na nich uvidíte i teréní nerovnosti. Oproti Google Maps je tu výhoda desktopové aplikace – rychlejší odezva a překreslování. Stejně jako u Gmaps jsou na satelitních snímcích zaneseny fotografie – tentokrát mají podobu modrých čtverečků. K dispozici je spousta dalších vrstev: počasí, oceán, doprava, zeměpisné informace a také velmi populární 3D zobrazení budov – především památek. Varování: Google Earth vás může připravit o spoustu času :).

g-earthg-prague

Fotografie, vkládané do map, jsou získávány ze služby Panoramio (taky patří Googlu), kde se dá postupovat opačně – procházíte si fotografie místa, co vás zajímá a po kliknutí na fotku se zobrazí její umístění na mapě.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

2 Comments

  1. Pro americká města je možná zajímavý i Live Search Maps (resp. už Bing Maps Beta, jak koukám) od Microsoftu, zvlášť s režimem zobrazení Bird’s eye. http://www.bing.com/maps/

  2. Roman Flössler

    3. 8. 2009 at 11:17

    Díky za tip, v birds eye mají na Bingu i Amsterdam

Comments are closed.

Fotogalerie: