WordPress je nejpoužívanější redakční systém, běží na něm třetina všech webů na světě, lze si jej snadno nainstalovat v rámci hostingu a je zcela zdarma. Srovnání WordPressu s jinými možnostmi, jak prezentovat svoje fotky na internetu, si můžete přečíst  v minulém článku.  WordPress si díky vhodné šabloně můžete změnit do podoby fotografického portfolia či fotoblobu. Ale zabere dost času najít vhodnou kombinaci šablony a pluginů.

V tomto článku mám pro vás tip na WordPress šablonu, na které se dá postavit pěkná foto galerie – případně fotoblog. Díky blokovému editoru Gutenberg WordPress umožňuje libovolně kombinovat  fotografie, text i celé galerie a videa.

Šablona se jmenuje Codex. I v základní verzi zdarma má velké množství nastavení (barvy, fonty) a lze si tak šablonu hodně přizpůsobit. Nejsnadněji šablonu nainstalujete přímo v administraci WordPressu:

V instalaci šablon napište roseta a WordPress najde dvě šablony. Je potřeba nainstalovat obě - Roseta je rodičovská šablona Codexu

V instalaci šablon napište roseta a WordPress najde dvě šablony. Je potřeba nainstalovat obě – Roseta je rodičovská šablona Codexu

Narozdíl od mnoha jiných šablon Codex umožňuje nastavit šířku obsahu a náhledy fotek tak můžete mít přes celou šířku obrazovky jak to má např. 500px. Také lze zapnout boční sloupec a určit jeho šířku a pozici. Hlavní menu šablony pak může obsahovat informace o fotografovi či kontaktní formulář.

Konfigurace šablony Codex. Konkrétně nastavení rozměrů a bočních sloupců. Vlevo dole se dá přepnout zobrazení do módu tabletu či telefonu.

Konfigurace šablony Codex. Konkrétně nastavení rozměrů a bočních sloupců. Vlevo dole se dá přepnout zobrazení do módu tabletu či telefonu.

Jak šablona vypadá a funguje naživo, si můžete vyzkoušet na mém Testovacím Wordpresu.

Ukázka různých WordPress galerií – pluginů

Na testovacím webu mám dále ukázku čtyř nejrozšířenějších WordPress galerií. Plus navíc Story Show Gallery, která je mým výtvorem (a je zcela zdarma). Testovací WordPress vznikl hlavně proto, že jsem potřeboval otestovat, jak se moje galerie snáší s ostatními. No a vy si můžete vyzkoušet, jak fungují jednotlivé galerie, protože to je další věc, kterou budete potřebovat.

WordPress umí v rámci editoru tvořit galerie, ale už nenabízí celoobrazovkovou prezentaci fotografií (lightbox), která je dnes standard. Na to je potřeba doinstalovat některou z galerií (lightboxů), které jsou ve formě pluginu. Pluginy se stejně jako šablony instalují přímo z administrace. Do vyhledávacího políčka zadáte název pluginu či klíčová slova a WordPress zobrazí seznam vyhovujících pluginů. Některý si vyberete. kliknete u něj na tlačítko instalovat a je hotovo.

Instalace pluginů ve WordPressu. Do vyhledávacího políčka napíšete o co máte zájem a WordPress najde pluginy, které vyhovují hledaným klíčovým slovům.

Instalace pluginů ve WordPressu. Do vyhledávacího políčka napíšete o co máte zájem a WordPress najde pluginy, které vyhovují hledaným klíčovým slovům.

Když budete chtít např. sdílecí tlačítka na sociální sítě, zase je na to plugin. Stejně tak si můžete na web přidat statistiky návštěvnosti Google Analytics. Díky systému pluginů je WordPress hodně flexibilní a v podstatě na cokoliv si vzpomenete, tak na to existuje plugin.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: