Jak z WordPressu udělat foto galerii + fotoblog

WordPress je nejpoužívanější redakční systém, běží na něm 41 % všech webů na světě. Je zcela zdarma a jednoduchý na použití, hostingy nabízí jeho instalaci na jedno kliknutí. Srovnání WordPressu s jinými možnostmi jak prezentovat svoje fotky na internetu, si můžete přečíst  v minulém článku. Díky blokovému editoru Gutenberg, WordPress umožňuje libovolně kombinovat  fotografie, text i celé galerie a videa.

WordPress si díky vhodné šabloně můžete snadno proměnit do podoby fotografického portfolia, fotogalerie či fotoblogu. Ale chvíli trvá najít vhodnou kombinaci šablony a pluginů. V tomto článku mám pro vás tip na pluginy pro prezentaci fotografií. A taky na WordPress šablonu, na které se dá postavit pěkná foto galerie či fotoblog.

Šablona se jmenuje Codex. I v základní verzi zdarma má velké množství nastavení (barvy, fonty) a lze si tak šablonu hodně přizpůsobit. Nejsnadněji šablonu nainstalujete přímo v administraci WordPressu:

V instalaci šablon napište roseta a WordPress najde dvě šablony. Je potřeba nainstalovat obě - Roseta je rodičovská šablona Codexu

V instalaci šablon napište roseta a WordPress najde dvě šablony. Je potřeba nainstalovat obě – Roseta je rodičovská šablona Codexu

Narozdíl od mnoha jiných šablon Codex umožňuje nastavit šířku obsahu a náhledy fotek tak můžete mít přes celou šířku obrazovky jak to má např. 500px. Také lze zapnout boční sloupec a určit jeho šířku a pozici. Hlavní menu šablony pak může obsahovat informace o fotografovi či kontaktní formulář.

Konfigurace šablony Codex. Konkrétně nastavení rozměrů a bočních sloupců. Vlevo dole se dá přepnout zobrazení do módu tabletu či telefonu.

Konfigurace šablony Codex. Konkrétně nastavení rozměrů a bočních sloupců. Vlevo dole se dá přepnout zobrazení do módu tabletu či telefonu.

Jak šablona vypadá a funguje naživo, si můžete vyzkoušet na mém Testovacím Wordpresu.

Ukázka různých WordPress galerií – pluginů

Na testovacím webu mám dále ukázku čtyř nejrozšířenějších WordPress galerií. Plus navíc Story Show Gallery, která je mým výtvorem (a je zcela zdarma). Testovací WordPress vznikl hlavně za účelem testování Story Show Galerie. Vy si na něm můžete vyzkoušet, jak fungují jednotlivé galerie, protože to je další věc, kterou budete potřebovat.

WordPress umí v rámci editoru tvořit galerie, ale už nenabízí celoobrazovkovou prezentaci fotografií (lightbox), která je dnes standard. Na to je potřeba doinstalovat některou z galerií (lightboxů), které jsou ve formě pluginu. Pluginy se stejně jako šablony instalují přímo z administrace. Do vyhledávacího políčka zadáte název pluginu či klíčová slova a WordPress zobrazí seznam vyhovujících pluginů. Některý si vyberete. kliknete u něj na tlačítko instalovat a je hotovo.

Instalace pluginů ve WordPressu. Do vyhledávacího políčka napíšete o co máte zájem či přímo název pluginu.

Instalace pluginů ve WordPressu. Do vyhledávacího políčka napíšete o co máte zájem či přímo název pluginu.

Na celý postup vytvoření galerie, včetně instalace pluginu se můžete podívat ve video tutorialu.

Když budete chtít např. sdílecí tlačítka na sociální sítě, zase je na to plugin. Stejně tak si můžete na web přidat statistiky návštěvnosti Google Analytics. Díky systému pluginů je WordPress hodně flexibilní a v podstatě na cokoliv si vzpomenete, tak na to existuje plugin.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

4 Comments

 1. Vaclav Vondra

  13. 11. 2020 at 22:44

  Dobrý den
  již třetí den zápasím, jak dostat, nebo nastavit fotoalbum v wordpressu,ale nedaří se, nemáme prosím nějaký návod ??
  děkuji Vondra

 2. Roman Flössler

  16. 11. 2020 at 20:28

  Dobrý den,
  tohle je pro můj blog okrajové téma, žádné návody na WordPress tu nemám. Ale co se týče WordPressu, tak návodů je plný internet. Nebo myslíte nastavení Story Show Gallery?

 3. Pěkný den,
  pěkná sbírka galerií :-) Nesetkal jste se někdy s nějakou galerií, kde se k jednotlivým fotkám dají jednoduše přidávat tagy a fotky se pak podle nich dají třídit? Příklad: Autor, rok, styl, …

 4. Roman Flössler

  15. 3. 2021 at 21:04

  Dobrý den, na WordPressu o takové galerii nevím, na tohle je stavěné Piwigo.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: