Nedávno jsem strávil několik večerů vybíráním nejvhodnějšího notebooku na úpravu fotek na cestách, požadavky jsem měl nemalé. Aby byl notebook malý, lehký, měl kvalitní Full HD IPS display a rozumně na něm fungoval Lightroom a Photoshop. A to všechno za cenu ideálně kolem 10 tisíc.
Kdo tuší, jak náročná na výkon je úprava RAW fotek v Lightroomu, tak mu je asi jasné, že takové požadavky jsou sci-fi. Dostatečně výkonné a lehké notebooky s Full HD IPS displejem se prodávají za ceny od 20 tisíc výš a starší notebooky nejsou většinou dobré řešení (popsáno dále v článku). Takže jsem přistoupil na menší kompromis, trik jak několikanásobně zrychlit Lightroom, tak aby svižně fungoval i na méně výkonném notebooku.
Výběr notebooku
Následující text není žádný ultimátní průvodce koupí notebooku, ale pokud budete vybírat levný cestovní notebook na úpravu fotek s největší pravděpodobností vám ušetří dost času :).
Díky několikanásobnému snížení nároků na výkon už není potřeba žádné dělo, ale výkon se samozřejmě hodí. Za cenu kolem 10 tisíc se dá jako nejvýkonější procesor koupit Intel Pentium n4200. Jeho výhodou je nízké TDP 6 wattů, což je výkon potřebný k chlazení. Procesor se dá i v malém prostoru uchladit pasivně (bez hlučícího větráku) a taky je delší výdrž na baterky.
Dost jsem přemýšlel nad provedením – jestli klasický notebook, tablet s odnímatelnou klávesnicí a nebo notebook s přetáčecím displejem. Nakonec vyhrálo přetáčecí provedení, protože nabízí největší variabilitu. Notebook se dá využít ve 4 různých módech, klávesnice slouží jako všemožně polohovatelný stojánek pro displej:
Nevýhodou tabletu s odnímatelnou klávesnicí je malá stabilita. Na takovém zařízení jen těžko můžete psát na klíně, protože připnutá klávesnice nedrží displej. Displej tak musí mít dodatečný stojánek, který je na klíně dost nestabilní. Kvůli dodatečnému stojánku zařízení zabere více místa, je problém, aby se vlezlo na klín či na malý stoleček ve vlaku.

MS Surface s odnímatelnou klávesnicí a displejem se stojánkem
Cestovní notebook by měl být dostatečně malý a lehký, takže jsem koukal po 10 až 13 palcovém displeji. Full HD rozlišení nabízí dostatečnou jemnost zobrazení, takže se dá na notebook koukat i z blízka. Aby se na tom dali upravovat fotky, je nutný IPS displej s kvalitními barvami. Tou kvalitou myslím pokrytí sRGB barevného prostoru a dostatečný poměr kontrastu. Když se začtete do recenzí, tak zjistíte, že některé i docela drahé notebooky mají displej třeba jen s 60 % pokrytím sRGB a kontrast třeba jen 600:1 (místo černé je tmavě šedá). Takže fotky se zobrazí nekontrastně a s omezenými barvami, těžko na něčem takovém dělat úpravy. Až si fotky zobrazíte na pořádném monitoru, tak úpravy nejspíš budete předělávat.
Další podmínkou bylo alespoň 4GB paměti RAM a SSD disk o velikosti minimálně 64 GB (32 GB je nepoužitelný – celý ho zaberou Windows). No a taky Windows 10, protože na rozdíl od Windows 7 umožňují nastavit měřítko obrazu a mají režim tabletu.
Když jsem zkombinoval všechny tyto podmínky, tak vypadly jediný notebook (z toho, co se prodává v ČR) a to Acer Spin 1. Moc mě to nepotěšilo, Acer nemá zrovna moc dobrou pověst. Ale pak jsem si přečetl tuto recenzi a až na pár nedostatků to vypadá na velmi slušný kousek.Displej, který dává Acer do tohoto notebooku za 12 tisíc patří mezi nejlepší, co v noteboocích můžete najít. Je spousta dražších notebooků s horším displejem. Další výrazné plus Aceru Spin 1 je celokovové provedení a přibalený stylus.
Další zajímavé notebooky, na které jsem narazil jsou tyto: Lenovo Yoga book, Asus Zenbook UX360CA, Acer switch 3, Lenovo IdeaPad Yoga 80V60020CK, Acer Swift 1 NX, Xiaomi Mi Air Silver 12,5″. Ostatní výrobci jako HP či Dell, prodávají tento typ notebooků za podstatně vyšší ceny.
Proč nekupovat starší notebooky
Původně jsem hodně zvažoval koupit starší Surface pro 3 od Microsoftu, který má lepší displej (formát 3:2, tenké rámečky kolem) a navíc výkonný Intel i5. Pak se mi ale na www.userbenchmark.com podařilo najít přímé srovnání výkonu Acer spin 1 a Surface Pro 3. No a z něj vyplývá, že 4 roky stará generace i5 (i5 4300U) je na tom s výkonem v podstatě stejně jako rok starý Intel n4200. Tedy ve vícejádrovém testu, kdy n4200 využívá 4 jádra, ale stará generace i5 má jen 2 jádra. A Lightroom dokáže 4 jádra velmi dobře využít. Stará i5 tak spojuje dvě nevýhody – nic moc výkon a přitom vysoké TDP. Surface Pro 3 se prý dost přehřívá, větrák pořád hučí.

S větrákem jsou v notebooku jen samé problémy – hučí a zanáší se prachem
Takže pozor na koupi starších notebooků. Mezi 4 roky starou generací i5 (core i5 4300U) a tou nejnovější (core i5 8250U) je zhruba dvojnásobný rozdíl ve výkonu. Hlavně proto, že nová i5 má 4 jádra.
Zkušenosti s Acer Spin 1
Acer spin 1 jsem si tedy koupil, tady je trocha zkušeností z asi měsíčního používání. Notebook udělá dojem hned při vytažení z krabice, kovové tělo s vyleštěným pruhem vypadá moc pěkně.
Po zapnutí však přišlo zklamání, na černé obrazovce je vidět, jak v rozích displeje prosvítá podsvícení a ne zrovna málo. Dost mě to překvapilo, říkal jsem si, že to asi bude nějaký vadný kus a rozhodl jsem se ho vrátit. Ještě před vrácením jsem zakoupil další, stejný notebook, že je porovnám:
Jak je dobře vidět, podsvícení prosvítá na obou kusech. Co jsem se dočetl, tak tento problém se u notebooků vyskytuje běžně, podle Aceru je to problém, který se nedá řešit. Je to vlastně loterie, jak moc postižený kus si koupíte. Možná u dražších modelů si na to výrobci dávají větší pozor, nevím. Nakonec to není zas takový problém. Nejvíc se to projeví, když v noci koukáte na film (či fotky) a je tam nějaká tmavá scéna, to je prosvítání nejvíc vidět. Při běžné práci si ničeho nevšimnete. Takže jsem si nechal ten méně postižený kus.
Další zkušenosti jsou už pozitivní. Displej jsem (jen okometricky) srovnával se stolním IPS monitorem Dell U2412m a kvalita zobrazení Spin 1 je plně srovnatelná. Na displej je radost pohledět :). Notebook je potřeba rozevřít větší silou, dvěma prsty, displej se otáčí poměrně z tuha, ale díky tomu pak drží na místě. Displej se dá přetočit o 360 stupňů a z notebooku se tak stane tablet, klávesnice se automaticky deaktivuje. Asi nejvíc jsem si oblíbil nastavení, kdy je notebook otevřen tak, že klávesnice a displej jsou v jedné rovině. Díky tomu mám displej ve výšce očí (žádné hrbení) a stále dobře se dá používat klávesnice.
Hodně mě překvapil výkon notebooku, při práci v Lightroomu je rychlost srovnatelná s mým starým stolním počítačem. Vlastně bych ani moc nepotřeboval ony chytré náhledy (jsem zvyklý si na vykreslení fotky v Lightroomu pár sekund počkat), ale s nimi je to samozřejmě podstatně rychlejší. Windows se spustí během cca 7 sekund. Procesor má pasivní chlazení a eMMC disk, takže notebook je absolutně tichý (nemá žádné rotující mechanické části) a při plné zátěži jen mírně hřeje. Paráda.
K Aceru spin 1 dostanete i stylus na kreslení či psaní po obrazovce. Není moc citlivý a je potřeba dost tlačit na obrazovku, aby se nepřerušila stopa při delším tahu. Na kreslení mi to moc použitelné nepřijde. Ale docela dobře se hodí v režimu tabletu na potahování posuvníků v Lightroomu.
Spin 1 má sice jen 4 GB, ale v případě nedostatku RAM se data odkládají na rychlý eMMC disk, takže nějakého zpomalení si nejspíš ani nevšimnete. Není problém mít spuštěný zaráz Lightroom a Photoshop. Samozřejmě Spin 1 není žádná pracovní stanice na práci s velkými objemy dat (např. skládání panoramat ze spousty fotek, či rozsáhlé fotomontáže), stejně tak si na něm nezahrajete náročnější 3D hry.
Velikost eMMC disku je 64GB, což je rozumné minimum. Tak akorát se na to vejdou Windows 10, programy (Photoshop, Lightroom a další) a zbude místo na swapování (při nedostatku RAM paměti). Acer prodává i levnější varianty s 32GB diskem, ty bych rozhodně nedoporučil. Téměř celý disk zaberou jen Windows a to nebudou mít ani místo na stažení aktualizací. Spin 1 má micro SD slot, takže úložná kapacita se dá navýšit až o 128 GB dokoupením SD karty. Na uložení fotek a dalších médií ji budete potřebovat.
Zatím jsem s Acer Spin 1 dost spokojen, za 11 tisíc je to výborná koupě, za tuto cenu konkurence nic takového nenabízí.
28. 4. 2018 at 15:20
Díky moc, přesně toto teď řeším a motala jsem se okolo stejných otázek :). Navíc právě těm procesorům moc nerozumím a tvuj clanek mi to usnadnil. At se hezky cestuje!
7. 6. 2018 at 19:39
Děkuji za rozsáhlý článek. Právě řeším to same:) jen se chci zeptat jestli zvládne i retuše a podobně více vrstev a složky dekuji
13. 6. 2018 at 9:53
Ano, notebook bez problémů zvládne i retuše a práci s více vrstvami a složkami ve Photoshopu. Já na něm bez problémů upravoval 24 Mpix fotky ve vrstvách včetně retuší. Nic většího jsem nezkoušel.
31. 7. 2018 at 20:03
Dobrý den, nevíte, zda zvládne Ligtroom tenhle notebook? https://www.czc.cz/asus-zenbook-ux310ua-seda/225487/produkt
8. 8. 2018 at 15:06
Děkuji za obsáhlý článek, který, mi ledacos osvětlil. Je srpen a není něco novějšího, co byste mi doporučil jako cestovní na úpravu fotek a práci na internetu? Děkuji za radu, zdraví,
Cedrik Haškovec
9. 8. 2018 at 16:15
Simona: ten notebook by neměl mít s Lightroomem problém. Ale nejde jen o to, jestli to zvládne, ale i jak rychle Lightroom pojede. Procesor i3 není zrovna nejrychlejší. Na občasnou úpravu fotek na cestách je to v pohodě, jako hlavní počítač bych ho nechtěl.
Cedrik: to nevím, teď už notebook neřeším..
17. 8. 2018 at 15:05
Dobrý den,
Myslíte, že tento NTB zvládne přehrát 360 video ve 4K?
Děkuji
6. 9. 2018 at 14:24
Dobrý den, dcera začíná studovat grafický design na střední škole. Učitelé žákům doporučili notebooky aby je mohly tahat do školy. Výběr sestavy nechaly na nás a daly odkaz va adobe stránky kde jsou doporučované cpu a gpu. Používat budou Photosop, InDesign a Ilustrator. My nemáme žádné zkušenosti s prací ve Photoshopu které jsem pochopil je náročnější než ti další dvě. Tak nevíme jestli vybrat sestavu dle doporučení a utratit 30000 nebo vice anebo nebude stačit Acer spin 3 s i3 7100 a grafiku intel HD620, Ram 4 GB, SSD 256 GB. Nevím jestli jako žáci střední školy potřebuji nutně takový výkon přece nebudou dělat tak velké projekty, spíše na Acer spin 3 se mi líbí možnost kreslit perem. Co si o tom mislite vy.
17. 9. 2018 at 14:26
Dobrý den, ten Acer Spin 3 by měl teoreticky stačit, ale celé je to o velikosti a paměťové náročnosti oněch projektů. To Vám mohou říct jedině učitelé. Pero mám u Aceru taky a na kreslení mi moc použitelné nepřijde. Daleko lepší řešení je nějaký tablet od Wacomu.
6. 11. 2019 at 19:46
Dobrý den, moc děkuji za skvělou recenzi, že jste se podělil s tolika informacemi. Jestli jsem pochopila dobře, displej je lesklý (všechny dotykové jsou lesklé). Měla jsem za to, že lesklé nejsou na cesty a fotky vhodné, je to jako zrcadlo a dost to ruší. Je to tedy spíše o zvyku ty lesky ignorovat? Nebo má Spin ještě nějaký speciální druh displeje?
7. 11. 2019 at 18:23
Dobrý den, ano, Acer Spin 1 má lesklý displej. To si moc nevyberete, tak to má většina notebooků. Asi proto že lesklý displej je líbivější a nabízí lepší kvalitu obrazu. Matná povrchová úprava trošku degraduje kontrast a barvy.
Pokud je dostatečně výkonný displej, který dokáže svítit podobně intenzivně jako okolní světlo, tak odrazy nejsou skoro vidět. V interieru to není problém, odrazy moc nevnímám (jen u tmavých fotek). Akorát to chce otočit se trochu od okna. S matným displejem je to podobné, odraz sice není tak ostrý, ale bílý flek od okna budete mít na displeji taky. Na úpravu fotek je potřeba mít vhodné podmínky, někde venku na sluníčku je každý displej na úpravu fotek nepoužitelný.