Vypadá to tak! Jednou z hlavních novinek připravovaného Adobe Lightroom 3 (resp. Adobe Camera RAW 6) mají být automatické korekce optických vad. Funguje to jednoduše, kliknete na zatržítko a Lightroom 3 (ACR6) podle profilu objektivu automaticky srovná geometrické zkreslení, aberaci a vinětaci fotografie. Názorně je to vidět na screenshotech z videa od Adobe:

acr6aacr6b

Automatickou korekci je možné vyzkoušet už v novém Photoshopu CS5, kde funguje jako filtr. Řádově větší schopnosti ale tahle funkce bude mít až v chystaném Lightroom 3 a Camera RAW 6, to pak půjde srovnat optické vady u desítek fotografií na dvě kliknutí myši. Dovedu si přestavit, že v Lightroom 3 by srovnání optických vad mohlo být součástí importu, takže by fotograf rovnou viděl srovnané fotografie – optické vady by přestaly existovat. To by, myslím, mohlo poznamenat vývoj a prodeje objektivů, optické vady už by nehráli takovou roli.

Klíčové samozřejmě je, aby byly profily na co největší množství objektivů. Proto dala Adobe k dispozici nástroj Lens Profile Creator, takže bude možné si vytvořit profil i pro nějaké raritní sklo.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: