Photoshop Lightroom CC ~ 6 v praxi

Tento týden Adobe vypustilo novou verzi Lightroomu (neznáte Lightroom? Přečtěte si o Lightroomu a souvisejích programech od Adobe ). Nový Lightroom má dvě označení z důvodu dvou různých licencí. Lightroom 6 se prodává, stejně jako předchozí verze, s trvalou licencí za €130, upgrade je za €74. Lightroom CC je součástí Creative Cloudu a společně s Photoshopem CC stojí 12 euro měsíčně. V ceně CC verze je i mobilní verze Lightroomu a cloudové služby. Předplatitelé Creative Cloudu mají nový Lightroom v ceně předplatného.

Hlavní novinky nového Lightroomu jsou tvorba HDR fotografií a skládání panoramat, tedy věci které byly dosud součástí Photoshopu. Dále došlo k celkovému zrychlení práce s Lightroomem a je tu možnost akcelerace vykreslování pomocí grafické karty. Tady jsou moje první zkušenosti s novým Lightroomem.

Skládání HDR

Musím říct, že skládání HDR mě příjemně překvapilo, je až skoro neuvěřitelné z čeho dokáže Ligtroom poskládat HDR. Následující příklad ukazuje jednu z nejhorších možností z čeho můžete chtít HDR skládat. Tři expozice byly foceny z ruky, takže fotky na sebe nepasují a jsou vůči sobě posunuty (velikost posunutí je vidět na čtvrtém obrázku – kombinace tří předcházejících). Situaci ještě komplikuje široké ohnisko, kdy kvůli perspektivě je každá část fotky posunuta maličko jinak. Nejhorší je to u drobných větviček, ty se na sebe pasují hodně blbě a HDR ve Photoshopu s tím mělo velký problém.

Expozice na světla, střední tóny, stíny. Na 4. obrázku je jejich překrytí

Hlavní výhoda skládání HDR v Ligtroomu je jednoduchost celého procesu – stačí označit několik fotek, kliknout na fotku pravým tlačítkem a z menu zvolit příkaz Sloučení fotografií > HDR. Otevře se zvláštní okno a v něm Lightroom sám složí HDR. Dobré je mít zatržené automatické zarovnání fotek (auto align), Deghost pak pomůže ze skládaných fotek odstranit duchy (právě například různá pozice větví vlivem větru). Výsledkem složení je DNG soubor (univerzální RAW) ve kterém je zachycena celá dynamika scény.

Skládání HDR je maximálně jednoduché

DNG je stavěný na to, aby se s ním dále pracovalo, výsledné HDR si můžu doladit jako jakýkoliv jiný RAW. V HDR DNG je však obrazová informace z několika fotek, takže při zesvětlení stínů nevyleze žádný šum. Výsledek je téměř perfektní, všechny tři expozice jsou na sobě pěkně napasovány, na horizontu nejsou žádné zářící aury, což je obvyklý defekt HDR fotek.

Výsledek je téměř perfektní

Drobné nedostatky jsou vidět akorát při zazoomování fotky, drobné detaily větví se nepodařilo v některých místech složit úplně dokonale, ale to by šlo lehce vyretušovat. Při focení na stativu by tento problém nejspíš nebyl.

Skládání Panorama

Skládání Panorama probíhá podobně jako u HDR. Označíte několik fotek a přes pravé tlačítko z menu vyberete příkaz Sloučení fotografií > Panorama. Lightroom fotky automaticky složí. Ke skládání jsem opět zvolil komplikovanější fotky, focené z ruky a na široké ohnisko, takhle focené fotky na sebe moc nepasují. Dále je na fotkách vidět zkreslení vlivem širokého ohniska, moře na horizontu je prohnuté.

originální fotky

Lightroom si se složením panorama s přehledem poradil. Nikde nejsou vidět špatně spojené části, obloha je dokonale hladká bez „švů“. Výsledkem je opět DNG soubor, který si můžu doladit podle potřeb, včetně korekce objektivu.

Složené a upravené panorama

Výkon

Lightroom CC je citelně rychlejší, plynuleji reaguje na úpravy pomocí posuvníků, rychleji se vše překresluje. Toto je nejzásadnější vylepšení, oceníte ho v každém okamžiku práce s Lightroomem. Stějně tak i import a export fotek je o něco rychlejší.

Akceleraci vykreslování pomocí grafiky jsem nevyzkoušel, Lightroom vypíše, že ji nebylo možné použít kvůli chybám. Tento problém mají i další majitelé grafických karet Radeon HD. Adobe prý už pracuje na opravě.

Vyhledávání osob, aplikování filtrů a další funkce

Nový Lightroom toho nabízí daleko víc. Hodně zajímavá funkce je třeba vyhledávání osob ve fotoarchivu, na jedné fotce osobu označíte a Lightroom ji najde na všech ostatních. Nové možnosti má přechodový a kruhový filtr, pomocí štětce je lze doladit. Díky mobilnímu Lightroomu lze upravovat fotky i na tabletu a ty se pak automaticky synchronizují s počítačem. Seznam všech nových funkcí najdete na webu Adobe, je tam i odkaz na stažení 30 denní zkušební verze.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

4 Comments

 1. Dobrý den,
  měl bych dotaz ohledně skládání panoramat v LR 6 a vyšší.
  Je možnost skládat i víceřadá panoramata nebo jde skládat panoramata pouze v jedné řadě?
  Děkuji

 2. Roman Flössler

  14. 12. 2016 at 23:58

  Dobrý den,
  nevím, nemám s tím zkušenosti, skládám jen jednořadá panoramata.

 3. Dobrý den, je možné zaslat nějaký odkaz, kde se dá koupit pouze upgrade LR6 za těch cca 75 Euro?

 4. Roman Flössler

  6. 1. 2017 at 23:43

  Dobrý den, upgrade na LR6 jsem kupoval přímo na http://www.adobe.com/cz/ Přímý odkaz nevím, často to mění, je potřeba se k tomu proklikat.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: