Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

Asi si říkáte, co je to za blbost, Intel přece dělá procesory. Ale uvnitř těch procesorů je integrovaná grafická karta, vlastně většina počítačů má grafiku od Intelu. Jeden takový jsem si teď koupil, levný cestovní notebook na příležitostnou úpravu fotek (článek o jeho výběru je tady na blogu Flor.cz). Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené lofotské oblohy, kde mají být lehce vidět mraky. Jenže notebook žádné mraky neukázal – jen šedivou plochu téměř bez kresby.

sediva-obloha

Jemná tonalita mraků na notebooku nebyla vidět

Tak jsem začal zjišťovat, jestli není v systému něco blbě nastavené, zkoušel jsem různé možnosti. Hlavně nastavení v ovládacím panelu pro HD grafiku od Intelu, které se tedy ukázalo úplně k ničemu. Nastavením jasu a kontrastu tam se dá obraz leda tak zkazit. Ať vás ani nenapadne si pomocí těchto hejblátek zkusit doladit obraz. I minimální zvýšení kontrastu ořízne světlé tóny a máte místo nich čistě bílý flek.

intel-barvy
V průběhu pátrání po příčině problému jsem zkoušel i test monitoru na Lagom.nl a při zobrazení gradientu se stala taková divná věc, gradient chvíli „poskakoval“ než se ustálil. Trvalo to asi 10 sekund, takže jsem si ani nevšiml, že se postupně snižuje i jas displeje a kontrast. Tohle je zrychlená animace:

gradient-anim

A takhle to vypadá celé na videu:

Celé se to děje kvůli aktivované technologie pro snížení spotřeby displejů (nastaveno výrobcem). Tato technologie šetří baterku tím, že podle situace mění svítivost displeje a koriguje to změnou kontrastu. Aby to uživatele nerušilo, tak změna je plynulá a trvá zmíněných 10 sekund. Právě na gradientu je nejlíp vidět, jak změna kontrastu nabourá plynulý přechod a vznikají tam nepravidelné proužky.

Postupně se snižuje svítivost displeje a kontrast, takže nakonec vznikne v nejsvětlejší části gradientu světle šedá plocha. A to je přesně to, co jsem viděl na fotkách – místo mraků šedý flek.

gradient-srovnani

Nahoře počáteční stav, dole konečný. Pravá část spodního gradientu je šedá, skoro bez kontrastu.

Řešení problému

Řešení je jednoduché, tuhle vychytávku Intelu zakázat. Dělá se to na záložce napájení z baterie:

intel-napajeni

Zatímco předtím bylo na gradientu vidět nepravidelné proužkování, po vypnutí šetření energie už je gradient téměř hladký a stejně tak není problém s vyšisovanou oblohou. Nejjednodušší způsob, jak zjistit jestli máte stejný problém, je podívat se na Lagom.de. Pokud vidíte na gradientu výrazné proužkování, které se navíc hýbe, tak s velkou pravděpodobností pomůže vypnout právě šetření energie.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

2 Comments

  1. Dobrý den pane Romane
    předem se omlouvám za asi hloupý dotaz – nejsem odborník na výpočetní techniku. Na mém notebooku Asus Spin 1 se potýkám se se stejným problémem jaký zde popisujete . Bohužel se nedokážu dostat do ovládacího panelu pro HD grafiku Intel a vše nastavit tak, jak popisujete. Můžete mi prosím poradit jak na to ? Jinak díky Vám za skvělé články které pro nás běžné uživatele přinášejí mnoho nových informací rad a nápadů. Ať se Vám daří a dobré světlo přeje Vladimír

  2. Roman Flössler

    9. 10. 2018 at 22:37

    Dobrý den, pane Vladimíre. Díky za dotaz, to jsem mohl v článku zmínit. Na mém notebooku se dá do ovládacího panelu pro HD grafiku dostat, když se klikne přímo na ploše pravým tlačítkem. Objeví se kontextové menu a v něm je položka Nastavení grafiky Intel.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: