Pokud hodně pracujete s fotkami, chce to patřičné vybavení, jaký monitor a počítač tedy nejlíp koupit na úpravu fotek? Mám na mysli hlavně úpravu RAW fotek v programech jako je Photoshop, Lightroom, Capture One, Zoner nebo Picasa (přečtěte si podrobné srovnání programů na úpravu fotek). Pokud fotíte do JPEGu a fotky upravujete po jedné, tak nijak výkonný počítač nepotřebujete. Při focení do RAWu však získáte daleko lepší obrazovou kvalitu.
Notebook na úpravu fotek – raději ne
Hodně lidí vybírá notebook tak, aby na něm mohli dělat všechno od serfování na internetu až po náročnější činnost, jakou je třeba úprava RAW fotek. Výsledkem bývá notebook kolem 15 tisíc, který má větší displej, je docela výkonný a poměrně těžký.
Brzy zjistíte, že úprava fotek dává notebooku pěkně do těla, notebook doslova skučí a přehřívá se, jak se malý ventilátor točí na plné obrátky snažíc se uchladit procesor, ze kterého je ždímána každá kapka výkonu. Notebook je obrovský a s brašnou i adaptérem váží ke třem kilům, takže brát notebook na cesty taky není žádná hitparáda. Ve výsledku máte notebook který není ani dostatečně výkoný ani přenosný, prostě špatný kompromis.
Na pořádnou úpravu fotografií je lepší koupit výkonný stolní počítač a na cesty nějaký malý notebook či tablet za pár tisíc. Pokud potřebujete na cestách nutně upravovat fotky, tak dostatečně kompaktní a přitom výkonné řešení existuje – je jím například Microsoft Surface Pro 4, stojí ovšem přes 40 tisíc.
Aktualizace: Pro úpravu fotek na cestách jsem si našel levné řešení jen s malým kompromisem. Přečtěte si článek na blogu Flor.cz o výběru levného notebooku na cesty.
Na úpravu fotek je nejlepší stolní počítač
Stolní počítač má oproti notebooku tyto výhody:
1. Více výkonu za stejnou cenu
Za stejnou cenu dostanete až několikanásobně větší výkon. Mobilní procesory mají podstatně nižší výkon než ty ve stolních počítačích. Je to kvůli nižší spotřebě energie a taky aby je šlo uchladit v malém prostoru notebooku. Mobilní Intel i5 má dvě výpočetní jádra, zatímco stolní Intel i5 má 4 jádra a frekvenci o 1 GHz vyšší.
2. Na úpravu fotografií to chce kvalitní monitor
Displej notebooku obvykle není žádný zázrak, je malý a hodně notebooků je stále osazeno nekvalitními TN panely. Pro přesnou a komfortní práci s fotkami je daleko lepší velký, stolní monitor. Zkuste upravovat fotky na takovém monitoru a už nebudete chtít jinak :).
3. Lepší chlazení a rozšiřitelnost
Stolní počítač zvládá zahřívání procesoru mnohem lépe, velká bedna počítače se dá uchladit daleko snáze než tenké tělo notebooku. To má také příznivý vliv na životnost komponent. Počítač s dobře řešeným chlazením skoro neuslyšíte.
Do bedny počítače se toho vejde spousta, není problém přidat paměť či další disk, vyměnit grafiku za výkonnější. Není to nic složitého, stačí obyčejný šroubovák a během 10 minut je hotovo. Zásahy do notebooku většinou vyžadují práci servisního technika a možnosti rozšíření či výměny komponent jsou minimální.
4. Pohodlnější práce, ergonomie
S počítačem přichází nutnost ho umístit na nějaký stůl a ideálně k němu mít kancelářskou židli. Výhodou takového „počítačového pracoviště“ je ergonomie. Nebudou vás bolet záda, jako když se hrbíte nad notebookem postaveném na konferenčním stolku. Na stole můžete mít pořádnou klávesnici a myš, nejlépe nějakou ergonomickou ze které nebolí zápěstí. Díky výškově nastavitelnému monitoru máte hlavu v rovné poloze, nebolí vás za krkem.
Jaký počítač tedy koupit?
Počítač lze buď sestavit z jednotlivých komponent (což vyjde levněji) a nebo koupit hotovou sestavu od některého z výrobců – HP, Apple, Dell, Lenovo, Lynx, atd.
Populární jsou mini počítače – např. Mac mini, ale u těch je stejný problém jako s notebooky, kvůli malé velikosti a problémům s přehříváním se do nich montují méně výkonné mobilní procesory. Konkrétně tento Mac mini má pouze dvoujádro taktované na 1,4 Ghz, jen 4GB paměti RAM a docela malý disk. Úplně stejný problém je s all-in-one počítači, kdy je celý počítač nacpán do monitoru. Navíc ten monitor obvykle není moc kvalitní. Vyjímkou je třeba Apple iMac, který je jak dostatečně výkoný, tak má i kvalitní IPS display. Akorát vyjde skoro na 40 tisíc.
Pokud chcete výkonný počítač za dobrou cenu, nejlepší je koupit klasickou bednu. Stejnou konfiguraci jako onen iMac tak můžete i s monitorem koupit o 16 tisíc levněji.
Jako jedny z nejvýhodnější počítačů na úpravu fotek mi vychází sestavy HP Pavilion – jak po stránce ceny, tak vhodných komponent a předinstalovaných nových Windows 10. A navíc i dobře vypadají.
Za 14 tisíc se dá koupit HP Pavilion se 4 jádrovým procesorem AMD, 8GB RAM, 1 TB pevným diskem a samostatnou grafikou. Čtyř jádrový procesor a 8GB RAM paměti bych viděl jako minimum na rozumnou práci s RAW fotkami.
Za 22 tisíc je pak HP Pavilion se 4 jádrovým procesorem Intel i5 Skylake, 16 GB RAM, 1TB pevným diskem, samostatnou grafikou a 256 GB SSD diskem. Nutno říct, že nové procesory Intel Skylake jsou podstatně výkonější než procesory AMD i když mají papírově podobné parametry – viz. test na Tom’s Hardware. Další výhodou tohoto počítače je SSD disk, na kterém jsou nainstalované Windows a programy. Ty se z SSD disku spouštějí 2x – 3x rychleji, než kdyby byly umístěné na klasickém pevném disku. Pokud můžete dát o 8 tisíc víc, nárust výkonu, větší RAM a SSD disk za to stojí.
Aktualizace červen 2017:
Nově AMD přišlo s procesory Ryzen, které se výkonově vyrovnají Intelu a přitom jsou o něco levnější.
Za 50 tisíc koupíte HP Envy Phoenix s Intelem i7, 16 GB RAM, 256 SSD a výkonou grafickou kartou. Šasi je z leštěného hliníku.
Pokud máte hodně štědrý rozpočet, tak přes 80 tisíc stojí Apple Mac Pro One, s 6 jádrovým Intelem Xeon a dvojicí grafický karet.
Na úpravu fotek však výkonná grafická karta potřeba není, ta se využije hlavně na hry a práci ve 3D programech.
V navazujícím článku si můžete přečíst více o výběru procesoru a grafiky pro úpravu fotek.
Monitor na úpravu fotek
K počítači je potřeba koupit ještě monitor. Výhodou stolního monitoru je jeho velikost a kvalita, fotky se na něm upravují podstatně líp než na display notebooku. Na úpravu fotek je nejlepší monitor s IPS displejem, oproti levným TN displejům má lepší barvy, větší kontrast (černá je černá, ne tmavě šedá) a také lepší pozorovací úhly. To znamená, že obraz je stabilní, nemění se když se na něj podíváte pod trochu jiným úhlem. Jako minimum bych bral velikost úhlopříčky 20 palců a Full HD rozlišení.
Nejlevnější FullHD IPS display nabízí Philips - velikost 21,5 palce za dva a půl tisíce korun.
LG spolu se Samsungem jsou největší výrobci LCD matric, ostatní výrobci (Dell, Apple, HP, Eizo, Philips, Acer, atd.) od nich LCD matrice kupují a staví z nich vlastní monitory. Monitor od Applu i od Aceru má tak stejnou LCD matrici a tím i téměř stejnou kvalitu obrazu, zbytek jsou jen marketingové řeči výrobců.
Kvalitu za rozumnou cenu 6500 Kč nabízí monitor Dell U2412M. Je polohovatelný, má 24 palců a rozlišení větší než Full HD (1920 x 1200). Matný display neodráží okolí. Můžu doporučit z vlastní zkušenosti, na svou cenu má velmi slušnou homogenitu barev a jas lze stáhnout na dostatečně nízkou úroveň, při práci v noci z něj nebolí oči.
Pokud na to máte rozpočet, tak je lepší koupit rovnou 4K monitor (dvojnásobné rozlišení oproti Full HD), poskytuje větší jemnost detailů, neuvidíte na monitoru kostrbaté hrany. Velmi dobrou volbou je 27 palcový Dell P2715Q.
Špičkou mezi monitory je profi řada od Eiza, obzvlášť pak model ColorEdge CG318-4K. Má úhlopříčku 31 palců, 4K rozlišení, plně 10 bitové zobrazení, nadstandardní kontrast 1500:1 a pokrývá 99% AdobeRGB. Špičkový obraz jistí technologie DUE pro dokonalou homogenitu obrazu. Největší vychytávkou je integrovaná kalibrační sonda, vysouvá se z horního rámečku. Monitor stojí 120 tisíc, za polovinu je pak 24 palcová varianta.
Klávesnice, myš a grafický tablet
Klávesnici a myš lidi moc neřeší, prostě koupí nějakou standardní za pár stovek. Přitom klávesnice a myš zásadně ovlivňuje, jak dobře se vám bude s počítačem pracovat. Můžu jen doporučit bezdrátový set Microsoft Sculpt Ergonomic desktop. Klávesnice a myš má skvěle zvládnutou ergonomii a k tomu i hodně zajímavý vzhled.
Na normální klávesnici máte ruce u sebe, ohnuté v zápěstí, to může časem způsobit bolesti a syndrom karpálního tunelu. Sculpt klávesnice je rozdělená na dvě části, aby mohli být ruce dál od sebe. Tyto části jsou vůči sobě natočené, ruce tak nemusíte ohýbat v zápěstí. I Sculpt myš je navržena tak, abyste nemuseli mít otočené zápěstí. Zkuste si položit ruku na myš, musíte přitom natočit zápěstí. Sculpt myš je „nakřivo“, takže zápěstí zůstane v rovné poloze.
Pokud na fotkách děláte hodně retuší, vyplatí se pořídit si grafický tablet, pracuje se s ním stejně, jako byste psali perem. Tablet je citlivý na přítlak, podle toho jak moc tlačíte se mění velikost štětce, můžete tedy během tahu měnit tloušťku čáry. Jednoznačně kupte tablet od Wacomu, na retuše stačí menší Wacom One M, dá se koupit už za 14 stovek.
A nakonec ještě repráky
Při úpravě fotek poslouchám hudbu, tak se zmíním i o reproduktorech. Klasickými počítačovými repráčky jsou nějaké od Geniusu za pár stovek, popř. i se subwooferem za něco málo přes tisícovku. Jsou ale dobré leda tak na hraní her (výbuchy a střelba), případně na skype hovory. Pokud chcete poslouchat hudbu jsou repráky Genius špatná volba, jsou přebasované, středy zastřené, jednotlivé nástroje a hlas splývají dohromady.
Nejlepší volbou je pořídit studiové monitory – tzn. reproduktory, které se používají ve studiu při nahrávání hudby. Jsou aktivní, takže je připojíte úplně stejně jako repráčky za pár stovek. Z pohledu cena / kvalita jsou výborné Samson Resolv A5.
Mají bi-amp zesilovač – středobasový a výškový reproduktor má svůj vlastní zesilovač, to přispívá k čistotě zvuku, lépe slyšíte jednotlivé nástroje, zvuk je prostornější. Poslouchat takové reproduktory je zážitek.
25. 1. 2016 at 14:14
Predem. Dobry clanek. Jen mi prijde ke skode, ze kdyz uz zminujete kvalitni reproduktory a kvalitni set od MS (ktery neni z nejlevnejsi, ano mam ho), tak nezminite u monitoru Eizo, coz je skoda. Jsou drazsi, ale pecka ve vsech smerech. Nizsi rady jsou jiz celkem cenove dostupne a to nemluvim o monitorech s kalibracni sondou, to je teprve zradelko (i kdyz to si domu jen tak nekdo nekoupi).
25. 1. 2016 at 15:50
Na Eizo jsem pozapomněl, článek jsem doplnil. Nižší řady Eiza mi zas tak zajímavé nepřijdou, za ty peníze bych raději koupil 4K display. Nakonec i Eizo kupuje LCD matrice většinou od LG stejně jako jiní výrobci.
26. 1. 2016 at 18:40
Ahoj, Full HD je opravdu oproti 4K jen 2x menší?
A při práci s fotkami není potřeba externí grafika?
Nerejpu, jen me tyhle informace překvapily…
28. 1. 2016 at 0:47
Ahoj. 4K má na šířku rozlišení 3840 pixelů, Full HD má poloviční rozlišení 1920 pixelů. Na plochu je to ale 4 násobek – 4K má 8Mpix, Full HD jen 2Mpix.
Na fotky stačí úplně ta nejjednodušší grafika. Pokud chci ve Photoshopu a Lightroomu využít akceleraci – rychlejší vykreslování úprav, tak je potřeba grafika s podporou OpenGL a aspoň jedním GB RAM. Což většinou splňují i integrované grafiky.
30. 1. 2016 at 12:39
Zdravím Vás Romane,
výborný článek,hodně mě poučil,neboť plánuji koupi počítače a monitoru,
právě na úpravu fotografií a nemám zatím o tom vůbec „páru“ :-).
Ještě si počkám na Váš další článek o tom, jak si nechat sestavit PC s
jednotlivých komponent a pak bych to řešil.
Děkuji a nechť sa daří.
3. 2. 2016 at 12:47
Díky, Aldo. Snad se k sepsání pokračování brzy dostanu.
12. 2. 2016 at 8:58
Dobrý den, Roman,
díky za super článek, můžu se Vás zeptat co si myslíte o úpravě videa 4K na tomto laptopu s tímto vybavením:
https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-p50-d3966823.htm?catid=18853299
Moc díky,
Milan
14. 2. 2016 at 16:57
Dobrý den Romane,
mám na Vás trochu specifický dotaz.Jak jsem uvedl v mém předchozím
příspěvku,chci si pořídit PC a monitor.Jelikož jsem takzvaně „barvoslepý“,
tak veškeré fotografie budu převádět do černobílé podoby.Jaký monitor
pro tuto činnost by jste mi doporučil? Přečetl jsem už mnoho recenzí a názorů
na toto téma.Ale všude se řeší barevná kalibrace atd.Jenže to jde mimo mě.
V mém případě by snad bylo přednější,jak monitor zobrazuje škálu šedé, od
černé až po bílou.Nevím si s tím rady.Mohl by jste mi prosím, poradit, jaký
monitor by byl pro mě vhodný ?
Předem Vám děkuji za odpověď.
Alda
17. 2. 2016 at 15:37
Dobrý den, Milane. Se střihem 4K videa nemám zkušenosti, to Vám neporadím.
17. 2. 2016 at 16:07
Dobrý den, Aldo. I na úpravu ČB fotek je dobré mít zkalibrovaný monitor, to zajistí, že se ČB fotky nezobrazují třeba s modrým nádechem. Po kalibraci se často zlepší i zobrazení černé barvy (je černější). Stejně jako v článku bych doporučil IPS monitory, zobrazení tonality mají doře zvládnuté. Dražší monitory mají obvykle lepší homogenitu podsvícení. Doporučuji si pročíst recenze na Extrahardware
17. 2. 2016 at 19:51
Zdravím Vás Romane a děkuji za odborný názor.Recenze si
pozorně pročtu a snad si brzo vyberu vhodný monitor.
Dobré světlo. Alda
9. 4. 2016 at 15:41
Zdravím, myslíte že bude veľký rozdiel medzi Dell U2715H a benq GW2765HT (cenovo je tam rozdiel dosť :)). Prípadne 25″ verzia toho Dellu stojí okolo 320€, čo je menej ako ten Benq, ale je o 2 palce menší pri rovnakom 2K rozlíšení. Nie je to už moc drobné ? Nemáte s tým osobnú skúsenosť ? Osobne mám rád vysoké rozlíšenie (veľa nástrojov, veľká pracovná plocha), ale ešte som to nevidel v takejto konfigurácii
9. 4. 2016 at 18:50
Rozdíl může být hlavně v homogenitě podsvícení, minimálním jasu, gamutu, atd. To zjistíte jedině z recenze, kde monitor pečlivě proměří. Velikost zobrazení na 25″ Dellu bych si prohlédl na vlastní oči, taková zkušenost není přenositelná. Pokud máte Windows 10, tak ty umožňují zvětšit velikost uživatelského rozhraní, je to právě kvůli monitorům s vysokým ppi. No a nakonec je tu vždycky možnost vrátit monitor během 14 dnů, pokud to bude špatné.
16. 4. 2016 at 21:13
Potřeboval bych radu.Jsem začátečník a potřeboval bych poradit při výběru monitoru na úpravu fotografií a sem tam střih domácího videa v HD kvalitě.Fotím Nikonem D90 .Jsem začátečník.Díval jsem se na Dell U2412M , U2415 , U2515 a P2416D . Poraďte,který by byl pro mě vhodný.Může být i od jiných značek.Mám PC 4jádro,grafika NVIDIA Quadro 2000 , výstupy DVI a Display port,.Cena monitoru max. do 8000,-kč i když U2515 je dražší.Ještě se chci zeptat jestli je lepší už rozlišení 2560×1440 než 1920×1200 a poměr stran 16:10,než 16:9 pro moje účely.Který by byl pro moje účely vhodný.Díky za vaše rady.
19. 4. 2016 at 17:34
Pročtěte si testy monitorů, tam je popsané a změřené všechno, co potřebujete vědět k výběru. Detailní testy najdete na http://www.cnews.cz/monitory Který monitor je pro Vás nejvhodnější opravdu nevím, to si musíte rozhodnout sám. Při poměru stran 16:10 je víc místa na výšku (za předpokladu stejného horizontálního rozlišení), 16:9 je zase dobré na video. Při rozlišení 2560×1440 na 25″ úhlopříčce už mohou být prvky uživatelského rozhraní dost malé, je potřeba vidět na vlastní oči. Ale jak píši výše – Windows 10 umožňují uživatelské rozhraní zvětšit.
24. 7. 2016 at 17:31
Pane Romane ve vašem článku máte odkaz na monitor od Samsungu ale tento monitor má technologii TN
31. 7. 2016 at 12:08
Martine, díky za upozornění, článek jsem opravil
22. 9. 2016 at 19:31
Dobrý den pane Romane. Měl bych na vás prosbu ohledně rady s výběrem monitoru pro úpravu fotek. zaujal mě váš článek s monitory. Jsem amatérský fotograf přírody fotím Nikon D700+nikon 16-35G. Občas bych si fotku rád vytiskl ve vjetším formátu. Pro mé úpravy v PS. bych potřeboval poradit. Mám vyhlédnutý monitor Dell P2715Q 4K. nebo Eizo 27 ColorEdge CS 270 s rozlišením QHD 2560X1440. O Dellu jsem slyšel že má podsvícený displei jen něják křížem a že okraje jsou hůř podsvícené. Eizo zas není 4k. ale má větší rozlišení než Full HD. Jaký monitor by jste si vybral Vy ? Děkuji za odpověd. S pozdravem Robert
8. 3. 2017 at 11:27
Dobrý den Romane, ráda bych poprosila o radu. Ráda si zde u Vás čtu a vím, že píšete, že na úpravu fotek notebook raději ne. Vím. Procházím teď šíleným obdobím, odešel mi notebook, přenosný disk a i stolní počítač. Ten je v záruce a budu reklamovat. A aby toho nebylo málo, tak mám v reklamaci i foťák. Jsem nějaká zavirovaná…no, k jádru věci. Nedokážu už asi fungovat bez svého koníčku, ráda fotím a fotky ráda upravuji. A tak jsem chtěla už něco, co chvíli vydrží a koupila si DELL XPS 15. Je nádherný, úřasné barvy, všechno paráda. Ale když publikuji někde fotku, třeba na FB, tak ty fotky nejsou koukatelné na jakémkoli jiném počítači, jen na mém. Čtu o kalibraci, profilech…ztrácím se v tom. A tak snad jen prosba, co myslíte, jak nastavit obrazovku monitoru notebooku. Dříve jsem takové problémy neměla.
11. 3. 2017 at 21:00
Dobrý den Ivo. Těch důvodů může být několik – špatně nastavený monitor, špatně nastavená správa barev v SW na úpravu fotek či v operačním systému, případně nějaká závada monitoru. Takhle na dálku Vám nic konkrétního neporadím, je potřeba to vidět na místě. Nejlepší asi bude, když si zaplatíte někoho na kalibraci barev, tuto službu nabízí i různá grafická studia.
16. 1. 2019 at 7:50
Váš článek se mi moc líbí. Právě uvažuji o PC na práci s fotkami. Můj starý PC a notebook též nestíhá pracovat stále se sekají. Pracuji s rawy a někdy skládám více fotek dohromady, tak mě zaujal HP Pavilion 570-p052nc, 1JU87EA pro mě cenově ještě přijatelný … tedy nejlépe bych se vešla do 20. tisíc. Bohužel se již neprodává. Mohu poprosit o nějaké doporučení podobného PC? Stále se v tom nevyznám nabídek je moc. Děkuji a přeji krásný den Jana
17. 1. 2019 at 20:32
Doporučil bych nástupce toho HP, co už se neprodává. Jedná se o HP Pavilion 690 – https://stolni-pocitace.heureka.cz/hp-pavilion-690-0009nc-4mg98ea/
14. 1. 2020 at 19:18
Dobrý den,
již delší dobu fotím a hodně používám svůj stolní PC k úpravě fotografií. Zatím to muj PC zvládá, ale přeci jen bych občas rád pracoval třeba z gauče nebo v kanceláři a tak uvažuji o notebooku. Jelikož počítačům vůbec nerozumím, tak laicky hledám po internetu výkonný notebook. Chtěl jsem vás poprosit o radu, co si myslíte o tomto notebooku. Používal bych výhradně na úpravu fotek, skládání fotografií atd…
https://www.alza.cz/dell-g3-15-gaming-new?dq=5652639
Děkuji vám za radu a přeji hezký večer,
Fiala