Bergen je druhé největší město Norska, ze všech stran ho obklopují hory a fjordy. Přímo z centra Bergenu můžete lanovou dráhou vyjet na horu Fløyen a rázem se ocitnete v divoké norské přírodě se spoustou jezer a jezírek. Z Fløyenu se dá dál pokračovat na další vrcholy odkud je pěkně vidět Bergen a okolní hory.

Těsně pod vrcholem Blåmanen. Něco se opět žene.

I samotné město toho nabízí dost k vidění, nejznámnější jsou hanzovní domy ve čtvrti Bryggen. Mezi dřevěnými domy vedou úzké uličky, kde máte pocit, jako byste se vrátili o pět set let zpátky v čase.

Když už jste v Bergenu, určitě doporučuji jet se podívat na okolní fjordy a další přírodní zajímavosti. My zvolili cestu autem a byla to přímo vyhlídková jízda – fjordy, jezera a strmé skály. Krajina je neuvěřitelně členitá a tomu odpovídá i množství tunelů. S těmi se v Norsku nijak nepáří, většinou jsou tunely uvnitř bez jakéhokoliv obložení, takže to skoro vypadá jako byste jeli těžební štolou. Úplným zjevením pak byl modře nasvícený kruhový objezd uvnitř tunelu (fotky jsou v galerii).

Chatky v Eidfjordu

Největší nevýhodou Norska jsou ceny. Když přijdete do obchodu, ceny jsou podobné jako u nás, akorát v rozdílné měně. Norská koruna je zhruba tři a půlkrát dražší. Obzvlášť drahý je pak alkohol, půllitr piva v restauraci stojí kolem 100 NOKů, tedy přes tři stovky našich korun. Co určitě stojí za ochutnání je velrybí burger, má hodně specifickou chuť podobnou hovězímu, lepší burger už jsem dlouho nejedl.

SAM_5457-jako-inteligentní-objekt-1-kopie

Pokud máte rádi sluníčko, tak ale do Bergenu nejezděte, prší tam přes 200 dnů v roce. My jsme měli štěstí, počasí vyšlo tak akorát a díky proměnlivosti počasí byly zajímavé světelné podmínky na focení. Extrémní byl v tomto výlet do hor nad Bergenem. Podle předpovědi mělo být polojasno. Ve skutečnosti se přes nás třikrát přehnala sněhová vánice a pak zas bylo chvíli sluníčko, ale aspoň jsme nezmokli :).

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: