Těžko se dá čekat, že by profesionální program na úpravu fotek a grafiky mohl být zdarma. To opravdu ne,  Adobe Photoshop má svou cenu. Existuje však jeho online klon, který se mu snaží co nejvíce přiblížit a je zcela zdarma. Jde o online editor Photopea a najdete ho na www.photopea.com. Není potřeba nic instalovat, ani se registrovat. Můžete rovnou začít upravovat fotky či tvořit grafiku přímo v prohlížeči.

Uživatelské rozhraní Photopea jako by z oka vypadlo Photoshopu

Uživatelské rozhraní Photopea jako by z oka vypadlo Photoshopu

Photopea téměř dokonale kopíruje rozhraní Photoshopu, takže když se naučíte pracovat s Photopea, budete pak umět i s Photoshopem. A naopak můžete sledovat video tutoriály dělané pro Photoshop, abyste se naučili pracovat s Photopea. Jednou z nejzákladnějších věcí je zvládnout práci s vrstvami, bez toho se nepohnete. V následujícím videu můžete vidět vysvětlení vrstev na papírové fotce:

Kompletní návod na práci s vrstami a fotomontáž najdete ve video kurzu zdarma 

Víc o online editoru Photopea

Celý Photopea je výtvorem jednoho českého programátora! Pokud se o programování trochu zajímáte, tak můžu jen doporučit rozhovor s autorem. Sám také programuji, tak mě hodně překvapilo, jak skvěle ve Photopea funguje nástroj pro rychlý výběr či automatické retuše bodovým retušovacím štětcem. Photopea je zdarma, financován je hlavně z reklamy vedle editoru. Můžete si zaplatit za skrytí reklamy a podpořit tak další rozvoj programu.

Omezení Photopea oproti Photoshopu

Největší omezení spočívá v tom, že Photopea není nativní aplikace, ale běží v prohlížeči. Pokud pracujete s fotkami s malým rozlišením není to moc poznat. Při úpravách 24 Mpix fotky Photopea značně zpomalí a pracovat s ním už je na hraně použitelnosti. Mám tedy starší počítač s 8 GB RAM, ale Photoshop mi na něm běží celkem svižně i při práci s fotkami většími než 24 Mpix. Pozitivně mě překvapilo, že Photopea dokáže načíst i RAW formát a obsahuje něco na způsob CameraRAW, ale tam nabízí zatím jen pár posuvníků:

Úprava RAW fotek ve Photopea je v tuto chvíli v zárodku

Úprava RAW fotek ve Photopea je v tuto chvíli v zárodku

Z výše uvedených důvodů si nedokážu moc představit, že bych ve Photopea upravoval větší množství fotek např. z nějakého fotovýletu či rodinné oslavy. Ve Photoshopu se dá s větším množstvím fotek pracovat právě pomocí Camera RAW, které nabízí rychlé hromadné úpravy pomocí posuvníků.  Ještě lepší je pak použít Lightroom či Bridge, který Adobe prodává společně s Photoshopem. Bridge dokonce Adobe nabízí ke stažení zcela zdarma.

Photopea se hodí na úpravu jednotlivých fotek o menším rozlišení a na tvorbu webové či tiskové grafiky. Například obrázkové záhlaví pro Facebook, různé bannery či koláže v menším rozlišení. I když tam má Photopea velkou konkurenci v online editoru Canva.com, který se právě na toto specializuje a nabízí jednoduché rozhraní se spoustu předpřipravených šablon.

Díky tomu, že uživatelské rozhraní je téměř totožné s Adobe Photoshopem, tak se Photopea asi nejvíc uplatní ve školách a u studentů, kteří si nemohou dovolit platit za předplatné Photoshopu. Případně u někoho, kdo by Photoshop využil jen velmi příležitostně.

Pro úplnost dodám, že Photopea nepodporuje 16 bitové barvy, režim CMYK či správu barev. Na nějakou vážnější práci to tedy zatím určitě není.

Podpora PSD a dalších formátů

Photopea téměř úplně zvládá načíst PSD formát Photoshopu. Zkoušel jsem načíst PSD v 16 bitových barvách, které obsahuje inteligentní objekt s RAW daty a nad tím vrstvy úprav a retuší. K mému překvapení se ve Photopea všechno zobrazilo úplně stejně jako ve Photoshopu, což je prostě hustý :).

PSD načtené do Photopea vypadá úplně stejně jako ve Photoshopu

PSD načtené do Photopea vypadá úplně stejně jako ve Photoshopu

Má to však háček. Když jsem PSD soubor ve Photopea uložil a otevřel zpět ve Photoshopu, byl už jen 8 bitový a z inteligentního objektu se stala obyčejná bitmapa bez RAW dat.

Ale to byl dost náročný test, většinou 16 bitů nepotřebujete. Podpora PS standardů je z mého pohledu největší výhoda Photopea oproti ostatním online editorům. Ať jste kdekoliv, tak i na obyčejném počítači jen s prohlížečem otevřete PSD grafiku a máte rozhraní, na které jste zvyklí z Photoshopu. Využití to bude mít asi hlavně v menších firmách, kde mají od nějakého externího grafika PSD soubory a pomocí Photopea v nich mohou změnit například text a uložit do JPEGu pro použití na webu. Photopea umí načíst i formát Corelu, Gimpu, Sketche a Adobe XD, ale už do nich nejde zpět ukládat.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: