Photoshop, CameraRAW, či Lightroom? Kdo se v tom má vyznat

Na školeních se často setkávám s otázkami jakou verzi Photoshopu pořídít a zda na úpravu fotek používat raději Photoshop či Lightroom. Je pravda, že nabídka Adobe je poměrně spletitá. V tomto článku ji rozmotám :). Srovnání s dalšími programy najdete v článku Nejlepší program na úpravu fotek.

adobe-creative-cloud

Photoshop je nejvýznačnější produkt Adobe, takže začnu Photoshopem. Nejstarší verze Photoshopu se označovali jen číslem, poslední takovou verzí byl Photoshop 7, to už je ale 15 let. Tyto staré verze už samozřejmě nejde koupit, v současné době Adobe prodáva Photoshop CS6 nebo Photoshop CC.

Photoshop CS

Po Photoshopu 7 přišel Photoshop CS, ten je ve verzích CS1-CS6. CS znamená Creative Suite a značí, že Photoshop je součástí velké rodiny grafických produktů Adobe. Creative Suite kromě Photoshopu obsahuje i Illustrator, Indesign, Acrobat, Flash, Premiere a další. Zakoupit jde buď celý balík Creative Suite a nebo jen jednotlivé aplikace.

Starší (už se neprodávají) verze Photoshopu poznáte jednoduše podle světlého uživatelského rozhraní. Photoshop CS6 a nejnovější Photoshop CC má ve výchozím nastavení tmavý design. Tmavé prostředí je na úpravu fotek vhodnější. Oko lépe vnímá detaily v tmavých plochách, protože není „oslepené“ světlým okolím.

Od Photoshopu CS6 je prostředí Photoshopu tmavé

Photoshop CC

Photoshop CS6 byl poslední CS verzí, nejnověji Adobe nabízí Photoshop CC. To znamená Creative Cloud a celkovou změnu obchodní strategie Adobe. Nový Photoshop CC se už nedá normálně koupit, ale je poskytován jako služba, za kterou se platí pravidelný měsíční poplatek.

Součástí služby je i cloudové úložiště na internetu, přes které můžete sdílet pracovní soubory se spolupracovníky a klienty. Podobně jako CS je i Creative Cloud celý balík aplikací, ale lze si pořídit jen jeden program, typicky právě Photoshop CC.

Pravidelná platba za Photoshop CC má své výhody i nevýhody. Nemusíte platit plnou cenu ihned (Photoshop CS6 stojí přes 18 tisíc), ale platba se rozloží do pravidelných měsíčních poplatků. Aktuálně Photoshop stojí 12 euro měsíčně a v této ceně je i Lightroom na úpravu RAW fotek. Za tento pravidelný poplatek máte vždy nejnovější verzi, Photoshop se pravidelně aktualizuje o nové funkce. Nevýhoda je to pro ty, kteří si novou verzi Photoshopu kupovali jednou za 10 let.

Vyzkoušet či koupit Photoshop CC můžete na stránkách Adobe. Stále je ještě možnost koupit i předchozí Photoshop CS6 za pevnou cenu a natrvalo (za upozornění na tuto možnost díky Petru Václavkovi). Pro fotografy však starší CS6 verze není moc vhodná, nepodporuje totiž RAW formát nových foťáků.

Camera RAW

CameraRAW - úpravy pomocí posuvníků

Camera RAW je součást Photoshopu a slouží k práci s RAW fotkami. Pokaždé když ve Photoshopu otevřete RAW fotku, ta se nejdřív objeví v Camera RAW, kde lze pomocí posuvníků provést jednodušší úpravy a pak fotku poslat k dalším úpravám ve Photoshopu. Co se týče úprav fotek, tak Camera RAW nabízí úplně stejnou funkčnost jako Lightroom.

Bridge

Bridge - prohlížení třídění a hromadné úpravy fotek

Je takovým ústředním bodem celého Creative Cloudu ( či dříve Creative Suite), slouží k prohlížení a organizaci souborů. Oproti jiným prohlížečkám fotek je jeho základní výhodou to, že kromě obvyklých jpegů a tiffů umí prohlížet formáty specifické pro Adobe. Lze si tak prohlížet fotky upravené ve Photoshopu, které obsahují vrstvy (formát PSD). A pak taky RAW fotky upravené v CameraRAW.

Bridge ve spojení s CameraRAW dokáže z velké části nahradit Lightroom. V Bridge si protřídím fotky, a pak je otevřu do CameraRAW, kde si fotky upravím.

Lightroom

Lightroom slouží k úpravě a organizaci RAW fotek. Pod jednou střechou nabízí komplexní fotografické workflow. Naimportuje fotky z karty, v sekci Knihovna je můžete organizovat a třídit, v sekci Vyvolávání pak probíhají jednodušší úpravy pomocí posuvníků. Sekce Knihovna je svou funkčností podobná Bridge a sekce Vyvolávání umí to samé co Camera RAW. Stejně jako z Camera RAW i z Lightroomu se dá fotka otevřít do Photoshopu pro nějaké složitější úpravy, např. retuše.

Lightroom má stejné možnosti úprav jako CameraRAW

Lightroom má navíc ještě další funkce. Sekce mapa umožňuje fotky podle geotagu rozmístit na mapě. V sekci Kniha se dá z fotek sekládat fotokniha. Sekce prezentace umí z fotek udělat prezentaci, která je vhodná třeba k vypálení na DVD. Tisk je k tisku a v sekci Web lze z fotek udělat jednoduchou webovou prezentaci.

Co tedy používat

Pokud si koupíte nový Photoshop CC, tak v ceně je CameraRAW, Bridge, i Lightroom. Já používám všechny, každý je vhodný na něco jiného.

Lightroom používám v případě, že chci jednoduše upravit velké množství fotek třeba z nějaké oslavy nebo fotovýletu. Fotky naimportuji do Lightroomu a protřídím, srovnám expozici. Pak na všechny fotky hromadně aplikuji nějakou úpravu (obvykle prosvětlení stínů, zvýšení kontrastu a lehké zvýšení zřetelnosti ). Nakonec je vyexportuji do JPEGu. Během hodiny se tak dají provést základní úpravy řádově stovek fotek.

Hromadná úprava fotek z vernisáže

Když si chci s fotkami víc hrát, používám kombinaci Bridge, Camera RAW a Photoshopu. V tomto případě je výhodou Bridge to, že oproti Lightroomu nemusím fotky importovat do knihovny. Fotky můžu upravovat klidně přímo na paměťové kartě. To se hodí třeba při focení produktovek nebo modelek. Z celého focení potřebuji jen pár fotek, není důvod všechny importovat do počítače. V Bridge si oštítkuji povedené fotky. Otevřu je do Camera RAW a provedu základní úpravy, ve Photoshopu pak složitější věci, jako jsou retuše nebo lokální úpravy. Fotky nakonec uložím do PSD, které obsahuje i původní RAW soubor. Takže v případě budoucích úprav mám k dispozici původní zdroj.

Photoshop Elements

Photoshop Elements je menší bráška Photoshopu, má zjednodušené uživatelské rozhraní a spousta funkcí a nástrojů mu chybí. Oproti „velkému“ Photoshopu je výrazně levnější (občas se přibaluje k dražším foťákům), ale kvůli svým redukovaným možnostem se těší podstatně menšímu zájmu, takže drtivá většina knížek, tutoriálu a různých doplňků je dělaná pouze pro velký Photoshop.

Další ještě víc omezenou verzí Photoshopu je Photoshop Touch, který je dělán pro použití na tabletech. Z důvodu dotykového ovládání má velmi zjednodušené prostředí a omezené možnosti úprav.

Další produkty od Adobe

adobe-creative.cloud

Adobe má velmi široké portfolio programů, nejznámější je jednoznačně Photoshop. Ten se kromě úprav fotek používá také na webdesign a obecně na tvorbu grafiky a manipulaci s obrazovými daty. Na přípravu tiskové grafiky a tvorbu logotypů je pak stavěn Illustrator a Indesign. Dreamweaver se používá na kódování a programování webových stránek, Flash na interaktivní webové aplikace a hry. Premiere slouží k editaci videa, AfterFX na trikové efekty do videa. Na zpracování a komponování zvuku slouží Audition. Adobe dělá ještě spoustu menších, specializaných programů.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

8 Comments

 1. Dobrý den, jsem teprve úplná začátečnice, dostala jsem k narozeninám fotoaparát Canon 700D+ CANON EF-S 18-200 mm f/3,5-5,6 IS. Moc mě baví fotit a chci se učit i úpravě fotografií, který program by jste mi doporučil? Zatím neumím nic, teď se učím fotit, ale moc ráda bych se toho co nejvíc naučila.. Stačil by jste mi doporučil? Za odpověď děkuji. Helena

 2. Roman Flössler

  15. 1. 2015 at 0:35

  Dobrý den. Pro plné využití potenciálu zrcadlovky je nejlepší fotit do RAWu. Dobré je s tím začít co nejdřív, protože pak se člověk proklíná, že neopakovatelné záběry má jen v JPEGu. Pro začátek bych doporučil Lightroom, je to celosvětově nejoblíbenější program na úpravu RAW fotek a jejich katalogizaci. V Lightroomu se fotky upravují pomocí posuvníků, je to docela jednoduché. Pokud se časem budete chtít posunout ke komplexnějším úpravám (třeba portétů), tak pak je ideální Photoshop.

  Pokud už teď víte, že chcete mít možnost komplexnějších úprav, tak je lepší si rovnou předplatit Photoshop CC za 12 euro měsíčně, v ceně je totiž i Lightroom.

  Nejlepší představu si ovšem uděláte na základě vlastní zkušenosti, takže doporučuji nainstalovat trial verze programů, ty umožňují zdarma 30 dní si program zkoušet.

 3. Dobrý den, fotím do rawu, fotografii otvírám v Camera Raw, udělám základní úpravy , vyvážení bílé, kontrast , expozice a potom nevím co dál ?
  1. možnost – fotografii z Camera Raw uložím jako 16 bitový Tiff a ten potom otevřu ve photoshopu CC a dělám další úpravy a retuš fotografie.
  2. možnost – fotografii ponechám v rawu a otvírám z prostředí camera raw ve photoshopu CC a opravuji dál raw snímek, až jsou všechny retuše hotové, potom výslednou fotku uložím jako jpeg nebo tiff.
  Má otázka zní pro lepší kvalitu postprocesu , upravovat v photoshopu CC 16 bitový tiff nebo raw snímek ?

 4. Roman Flössler

  15. 1. 2016 at 18:31

  Dobrý den, pokud máte v Camera RAW nastavený výstup na 16 bitů, tak to vyjde nastejno. Druhá možnost je optimální postup, na to je CameraRAW navržen, aby posílal zprocesovaný RAW přímo do Photoshopu.

 5. Dobrý deň.
  Neviete, resp. nesledujete náhodou ako si vedie Zoner Photo Studio s prácou s RAW v poslednej, 18nástej verzií?
  Som len bežný, domáci užívateľ, čo do toho moc nevidí a fotí si len tak rodinku na svojej amatérskej zrkadlovke D3100 od Nikonu.

 6. Roman Flössler

  28. 1. 2016 at 20:15

  Dobrý den, je to o něco málo lepší, ale pořád bída, můžete si přečíst zkušenosti – http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=207&t=1239183&st=0&sk=t&sd=a
  Všichni diskutující se shodli na jediném – na úpravy RAWu koupit Lightroom.

  On se Lightroom nakonec vyplatí i finančně. Když budete Zoner používat s Adobe DNG konvertorem (což doporučuje přímo firma Zoner kvůli lepší kvalitě), tak dochází k převodu na lineární RAW a ten je třikrát větší. Budete muset koupit větší disk.

 7. Veronika Kovackova

  29. 1. 2016 at 8:16

  Dobry den,
  nevite, jestli ta cena 12 eur je pevna? Nekde jsem vycetla, ze po roce ji zvednou na 24 eur. Diky za info

 8. Roman Flössler

  3. 2. 2016 at 12:45

  Dobrý den,
  12 euro se platí i další roky. Dřív bylo předplatné za 24 euro a majitelé předchozí verze Photoshopu měli první rok za zvýhodněnou cenu 12 euro. Dnes už je 12 euro pro všechny a pořád.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: