Photoshop CC 2014 – smíšené dojmy

Z nejnovější verze Photoshopu CC 2014 mám smíšené dojmy. Na jedné straně přinesla super funkci, na kterou byl dosud potřeba specializovaný software v ceně 2000 euro, na druhou stranu jiné užitečné nástroje zmizely. Takže nástroje, které je člověk zvyklý používat, v nové verzi už prostě nejsou. To docela naštve. Ale nejdřív k novinkám.

Rozostření cesty a rozostření otočením

Photoshop CC 2014 nově nabízí dva další druhy rozostření. Najdete je v menu > Filtr > Galerie rozostření.

Rozostření cesty ve tvaru spirály. Vlevo rozostření otočením.

Filtr rozostření otočením umí rozmazat obraz rotací, hodí se tedy na efekt roztočení kol auta, rotoru helikoptéry, kolotoče. V předchozích verzích Photoshopu je podobný nástroj kruhové rozostření, ale nenabízí zdaleka takové možnosti nastavení.
Rozostření cesty umí obraz rozmazat podél definované křivky, například do oblouku nebo klidně do spirály. Křivek rozostření může být více. Nástroj simuluje rozostření obrazu během dlouhého času expozice, když se foťák hýbe třeba po spirále. Umí simulovat i stroboskopické záblesky.

Mini stojící na střeše Galerie VankovkaPohybové rozostření kol a nejbližšího okolí auta

Typicky se tyto dva nástroje dají výborně použít na produktové fotky aut. Auto se vyfotí pěkně v klidu, a pak se mu dodatečně rozostří kola a rozmaže okolí kolem auta, tak aby to vypadalo, že se auto fotilo za akční jízdy. Přesně toto umí i specializovaný program VirtualRig, který se v nejvyšší verzi prodává za 2000 euro a využívá ho i Škoda auto.

Výběr zaostřené oblasti

Oblast zaměření je nový výběrový nástroj, který dokáže na fotce vybrat ostré části, najdete ho v menu > výběr. Hodí se například na úpravu portrétů, kdy je ostrá postava a za ní je rozostřené pozadí. Nástroj dokáže automaticky vybrat jen ostrou postavu a pak si ji můžu třeba barevně doladit. Na některých fotkách to funguje vcelku dobře, na jiných se nástroj Oblast zaměření moc nechytá a nepozná třeba hladkou pokožku od rozostřeného pozadí. Konkrétně v případě následující ukázky je výběr dost nepřesný,  daleko lepší výsledek by dal nástroj pro rychlý výběr a časově by to vyšlo nastejno.

Nezačerveněná část fotky je vybraná. Výběr v oblasti vlasů se moc nepovedl.

Další novinky

Dále je v nové verzi vylepšená funkce výplň podle obsahu, dává o něco lepší výsledky než v předchozích verzích. Na práci s grafikou jsou pak super nová chytrá vodítka, která při přesouvání objektu zobrazují linky, ukazující pozici vůči jiným objektům, podobně jako je to např. v Indesignu. A při držení klávesy control a ukázání na objekt se zobrazí jeho vzdálenosti od jiných objektů.

Odstraněné funkce

Tohle bylo velmi nemilé překvapení. V nejnovější verzi Photoshopu byly odstraněny doplňky (Mini Bridge a Kuler), protože využívají zastaralý Flash a taky filtr Olejová malba, opět kvůli zastaralé technologii. Důvody odstranění plně chápu, ale měli za ně udělat adekvátní náhradu.

Olejovou malbu a Mini bridge v nejnovější verzi Photoshopu už nenajdete.

Tyhle funkce jsou zrovna dost užitečné. Mini Bridge umožňuje komfortní procházení a otevírání souborů přímo v prostředí Photoshopu. Filtr Olejová malba se hodí nejen ke stylizaci fotografií, ale taky na zamaskování horší technické kvality fotky a dá se dobře využít i k odstranění zubatých hran při zvětšování obrázků.
Nezbývá než doufat, že tyhle funkce v Adobe překopají do nového kódu a opět se objeví v dalších verzích Photoshopu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

2 Comments

  1. Evzen Jecho

    23. 6. 2014 at 13:11

    … nástroje zmizely

  2. Roman Flössler

    23. 6. 2014 at 13:15

    Díky za upozornění, opraveno

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: