Photoshop CC – jak fungují nové funkce

Asi nejvíce propagovaným tahákem nového Photoshopu CC (Creative Cloud) je nástroj na zaostřování máznutých fotek – filtr Redukce chvění a nová metoda zvětšování fotek nazvaná Zachovat detaily.

photoshop-cc-redukce-chveni-dialog thumb

Už při prvních zmínkách o těchto funkcích jsem byl velmi zvědav, jak budou reálně fungovat. Stávající nástroje logicky fungují tak, že zvýrazní existující detaily. Problém málo kvalitních fotek je však v tom, že detaily chybí a není co zvýrazňovat. Podařilo se snad programátorům v Adobe přijít s nějakým zázračným algoritmem?

Abych to zjistil, porovnal jsem nové nástroje Photoshopu CC s těmi stávajícími, které se vyskytují v předchozích verzích Photoshopu. Na zostřování máznutých fotek má Photoshop už léta filter Reliéf (emboss) a takto dopadne srovnání s novým nástrojem Redukce chvění.

Redukce chvění vs. Reliéf

Je vidět, že výsledky jsou celkem podobně mizerné (záleží na nastavení posuvníků) a ani nový Photoshop CC z mázlé fotky ostrou neudělá. Jak se říká, kde nic není, ani čert nebere :). Pokud je fotka mázlá jen trochu, tak je výsledek dost použitelný – ať už s novou funkcí nebo starým filtrem Reliéf.

Podstatnou změnou k lepšímu je aplikaci filtru, Redukce chvění funguje skoro automaticky, zanalyzuje obraz a uživatel jen doladí míru doostření. U filtru Reliéf je třeba manuálně nastavit optimální směr rozmáznutí fotky.Pokud byste chtěli filtr Reliéf vyzkoušet, je třeba nejdřív udělat kopii vrstvy pozadí, této kopii nastavit prolnutí na mekké světlo či překrýt a teprve pak na kopii aplikovat filtr Reliéf. Pro dosažení silnějšího efektu lze vrstvu, na kterou byl aplikovaný filtr Reliéf, ještě zduplikovat.

Podobná situace je i se zvětšením obrazu. Jak známo zvětšení fotky akorát přidá pixely a rozmělní tak kresbu detailů na fotce. Photoshop CC proto nově nabízí v nástroji Velikost obrazu režim Zachovat detaily.

Dialog velikost obrazu s volbou Zachovat detaily

Výsledek je však dost podobný tomu, jako když fotku zvětšíte pomocí standardního bikubického převzorkování a následně ji zostříte filtrem Doostřit (případně ještě odšumíte). Následující ukázky ukazují výsledky při 150% zvětšení fotky.

photoshop-cc-zachovani-detailu

Lepší výsledky se dají docílit pomocí aplikování různých fitrů pracujících s detaily (horní propust, detekce okrajů, odšum, atd.), pro konkrétní fotku to ale chce vždycky vychytat nejlepší kombinaci. Ale ať děláte, co děláte, fotku z mobilu na metrové plátno stejně nikdy ve slušné kvalitě nedostanete :).

Další často zmiňovaná novinka je vylepšený filtr Chytré zostření, které oproti minulým verzím obsahuje posuvník pro redukci šumu. Kupodivu dává hodně podobné výsledky jako několik verzí starý filtr Potlačit šum, co provádí odšum a zároveň má posuvník na zostření drobných detailů. Kompletní seznam nových vylepšení Photoshopu CC lze najít na stránkách Adobe. Všechno jsou to příjemné změny k lepšímu, ale ve srovnání s novinkami Photoshopu CS5 a CS6 spíš jen kosmetická vylepšení.

Je však jedna věc, díky které se dá Photoshop CC označit za historický milník. Zásadně se mění licenční podmínky a klasicky licencovaná řada CS nebude dál pokračovat. Od teď už se budoucí verze Photoshopu nebudou dát koupit, ale pouze za pravidelný poplatek pronajmout jako součást služby Creative Cloud (ono CC). Služba Creative Cloud nabízí možnost ukládat data do úložiště na internetu, sdílet je a spolupracovat na nich s dalšími členy týmu.

Cenově předplatné Photoshopu CC vychází kolem 7700 Kč ročně (pro majitele přechozích verzí je první rok o polovinu levnější), což znamená že po dvou letech uživatel Adobe zaplatí zhruba tolik, co stál Photoshop CS6. Problém je však ten, že jakmile přestanete platit, nemůžete software dál využívat a nemáte nic.

Tato politika se pochopitelně spoustě uživatelů nelíbí, rozpoutala bouři nevole a vznikla i petice za zachování současných licencí. Osobně si myslím, že velká část uživatelů zůstane u Photoshopu CS6 tak dlouho, jak to jen bude možné. Ostatně nové fukce Photoshopu CC zatím ani moc nemotivují k placení předplatného. Do budoucna představitelé Adobe nevylučují, že by se znova klasické licence mohli objevit. To ovlivní každý jednotlivý zákazník Adobe svojí pěněženkou.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

2 Comments

  1. Mám nainstalovaný trial Adobe Photoshop CS6 -.win7 home prem-64 bit.Vždy se to nainstaluje do C program Files-ikdyž nastavím že chci 64 bit.verzi.Kde nainstalovat Pluginy aby fungovaly-nainstalovat nebo vložil jsem několik -C-program Files-Adobe-photoshop64/Plugins-ale pluginy ve Filter nevidím.proč tomu tak je.děNebo jsou speciální pluginy? jsem začátečník a pokud toto nebude fungovat nemůžu si program koupit ikdyž mám o PS CS6 velký zájem.Josef

  2. Roman Flössler

    2. 1. 2016 at 15:43

    Do Program files se instalují 64bit verze programů (tedy na 64bit Windows). Když plugin nefunguje může to být právě tou 64-bit verzí Photoshopu, spousta pluginů je jen 32 bitová a ty fungují jen v 32-bit Photoshopu. Ten se standardně instaluje do adresáře C:\Program Files (x86), kde jsou i ostatní 32-bit programy. Zkuste plugin náhrát do adresáře C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Photoshop CS6\Plug-ins

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: