Už je to téměř rok, co Adobe přišlo se zásadní změnou v obchodní politice, ukončili vývoj Creative Suite (CS) a nabízí už jen Creative Cloud (CC). Nejnovější Photoshop CC se nedá koupit, lze si ho jen pronajmout za pravidelný měsíční poplatek. Tato změna obchodní politiky vyvolala doslova bouři nevole a spousta lidí se zařekla, že Adobe už nedá ani cent.

Jak to tedy po roce vypadá se zájmem o Photohsop CC? Podle Google trends takto:

Photoshop Google trends

Podobně vypadají i grafy pro Illustrator, Indesign a Dreamweaver, které jsou taky součástí Creative Cloud.

Zatímco v minulosti s novou verzí rychle opadl zájem o tu starší, o Photoshop CC moc velký zájem není. Nejpíš proto, že zatím nepřinesl žádnou výraznou inovaci.

Chápu, že je čím dál větší problém přijít s nějakou novou, zásadní funkcí. Proto je pro Adobe tak důležité k sobě zákazníky víc připoutat pomocí předplatného. A i přes negativní reakce se to Adobe zatím daří, koncem minulého roku měl Creative Cloud 1,44 milionu předlplatitelů, což překonalo předpoklady a poslalo akcie Adobe na historické maximum $70 za akcii.

Podle průzkumu však spokojenost s Creative Cloud postupně klesá (např. nedodělané funkce pro sdílení práce s kolegy), 58% uživatelů plánuje předplatné prodloužit i na další rok. Ostatně řada uživatelů nemá ani moc na výběr, produkty Adobe jsou průmyslový standard. Podrobnější informace a grafy najdete v článku na cnet.com.

Mě osobně zatím Photoshop CC nepřesvědčil a myslím, že si ještě dlouho vystačím s Photoshopem CS6. Jak jste na tom vy? Anketa je anonymní.

Jakou máte koupenou verzi Photoshopu

(vyberte jen jednu, tu nejnovější)

Jakou máte upirátěnou verzi Photoshopu

(vyberte jen jednu, tu nejnovější)Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: