Už je to téměř rok, co Adobe přišlo se zásadní změnou v obchodní politice, ukončili vývoj Creative Suite (CS) a nabízí už jen Creative Cloud (CC). Nejnovější Photoshop CC se nedá koupit, lze si ho jen pronajmout za pravidelný měsíční poplatek. Tato změna obchodní politiky vyvolala doslova bouři nevole a spousta lidí se zařekla, že Adobe už nedá ani cent.

Jak to tedy po roce vypadá se zájmem o Photohsop CC? Podle Google trends takto:

Photoshop Google trends

Podobně vypadají i grafy pro Illustrator, Indesign a Dreamweaver, které jsou taky součástí Creative Cloud.

Zatímco v minulosti s novou verzí rychle opadl zájem o tu starší, o Photoshop CC moc velký zájem není. Nejpíš proto, že zatím nepřinesl žádnou výraznou inovaci.

Chápu, že je čím dál větší problém přijít s nějakou novou, zásadní funkcí. Proto je pro Adobe tak důležité k sobě zákazníky víc připoutat pomocí předplatného. A i přes negativní reakce se to Adobe zatím daří, koncem minulého roku měl Creative Cloud 1,44 milionu předlplatitelů, což překonalo předpoklady a poslalo akcie Adobe na historické maximum $70 za akcii.

Podle průzkumu však spokojenost s Creative Cloud postupně klesá (např. nedodělané funkce pro sdílení práce s kolegy), 58% uživatelů plánuje předplatné prodloužit i na další rok. Ostatně řada uživatelů nemá ani moc na výběr, produkty Adobe jsou průmyslový standard. Podrobnější informace a grafy najdete v článku na cnet.com.

Mě osobně zatím Photoshop CC nepřesvědčil a myslím, že si ještě dlouho vystačím s Photoshopem CS6. Jak jste na tom vy? Anketa je anonymní.

Jakou máte koupenou verzi Photoshopu

(vyberte jen jednu, tu nejnovější)

Jakou máte upirátěnou verzi Photoshopu

(vyberte jen jednu, tu nejnovější)