Photoshop CS6 – první dojmy

Adobe před pár dny nabídla betaverzi nového Photoshopu ke stažení, tak ji právě zkouším. Z Photoshopu CS6 se stal komplexní grafický nástroj, ve kterém se dá udělat vše od loga až po jednoduchý, animovaný 3D film a samozřejmě upravovat fotky (nové funkce pro úpravu fotek jsou popsány níže v článku).

Photoshop CS6 umožňuje komplexní práci. Můžete např. vytvořit logo, převést ho do 3D, nasvítit ho a rozpohybovat, umístit pod něj natočené video a přidat další 3D objekty. Výsledek pak vyexportovat jako DivX video.

Photoshop CS6 umí i editovat video a vytvářet jednodušší 3D animace

Podívejte se na videoukázku možností práce se 3D. Z logotypu jsem vytvořil 3D objekt (funkce Repoussé) a animoval ho. Kromě podkladové fotky je vše vytvořeno nástroji Photoshopu CS6:

Naučte se pracovat s Photoshopem

 

Photoshop CS6 pokračuje dál v nastoleném trendu a přebírá další funkce z jiných nástrojů Adobe:

Stříhání videa (Adobe Premiere) – k dispozici je časová osa, kde lze jednotlivé videostopy stříhat, skládat k sobě a dáva mezi ně prolínačky. Kromě toho je možné k úpravě videa používat filtry a vrsty úprav, jaké jsou k dispozici pro úpravy fotek.
Nejzásadnější změnou je, že střih videa bude součástí základní verze Photoshopu CS6. V přechozích verzích (CS4, CS5) uměla zpracování videa jen dražší, Extended verze.

Pokročilá kontrola videa (Adobe After Effects) – do časové osy lze umisťovat klíčové body, ve kterých se mění parametry videostopy (průhlednost, styl, pozice). Tohle je možné i u 3D objektů, lze tak zajistit jejich postupnou změnu velikosti, rotaci, zoomování kamery, změnu světel, atd., atd. 3D funkce budou i nadále doménou Extended verze Photoshopu.

Vektory (Adobe Illustrator) – v předchozích verzích se vektorové objekty dělaly přes vrstvy s vektorovou maskou. Nová CS6 už má plnohodnotné vektory, u kterých je možné pracovat i s jejich obrysem. Díky tomu už lze ve Photoshopu bez problémů tvořit např. logotypy.

Textové styly (Adobe Indesign) – CS6 ukořistila i něco z Indesignu, pro efektivnější práci s textem lze definovat textový styl (barva, font, řez, velikost písma, odsazení, zarovnání, atd). Užitečné je to např. pro webdesign či tiskoviny, není potřeba novým textům pokaždé a znovu definovat ty stejné parametry, stačí jedním kliknutím aplikovat definovaný styl.

Z Photoshopu se stává nástroj, se kterým si řada lidí vystačí na veškerou tvorbu a úpravy grafiky, fotek, i videa. Díky tomu, že vše je v jednom balíku, tak je tvorba daleko jednodušší a interaktivnější. Např. grafický prvek vložený do videa může být upravovaný přímo v časové ose, podle toho jak pod ním ubíhá video. A v neposlední řadě je tu taky cenová výhodnost.

Úpravy fotek

Co se týče nových funkcí na úpravu fotek, tak Photoshop CS6 podle mě nic zásadního nepřináší. Nejvíc mě zaujaly tyto nástroje.

Filtr olejomalba
Jeden z nejzajímavějších filtrů, které Photoshop má. Výsledek je trochu kýčovitý, ale velmi koukatelný. Tipuji, že jak se CS6 rozšíří mezi lidi, tak fotogalerie budou plné olejomaleb :).

olejomalba

Automatické zálohování na pozadí
Tato funkce zajistí automatické zálohování rozdělané práce v intervalu, který si nastavíte. Zálohování probíhá na pozadí, člověk ho ani nepostřehne a nijak ho neomezí v práci. Tohle měl Photoshop umět už dávno, já jsem si vypěstoval instiktivní mačkání Crtl+S po provedení každé trochu náročnější úpravy.

Náhrada obsahu
Technologii pro náhradu obsahu už podporuje i nástroj záplata a nově se objevil nástroj na přesouvání obsahu z místa na místo. Algoritmus náhrady obsahu byl vylepšen a nyní dává méně „divoké“ výsledky. Toto zlepšení se týká především náhrady obsahu podél kontrastních hran, se kterými je největší problém:

Náhrada obsahu

Automatický výběr obličeje
Na tuhle funci jsem se dost těšil, protože by se díky ní dala udělat plně automatická akce na hromadnou retuš pokožky. Bohužel funkce vybere nejen pokožku, ale i další části obrazu, které mají podobnou barvu jako pokožka. Ještě je šance, že ve finální verzi to bude lepší. Funkce je součástí nástroje Výběr > rozsah barev.

Interaktivní rozostřování
Nově má Photoshop tři nástroje na interaktivní rozostřování částí fotky – Field Blur, Iris Blur a Tilt-Shift. V každé části fotky lze nastavit jinou úroveň rozostření. Tyto nástroje najdete v menu Filtr > Rozostření. Dá se tak jednoduše napodobit např. Tilt-Shift objektiv. V předchozích verzích se takové selektivní rozostřování muselo dělat komplikovaně přes masku.

tilt-shift

Další novinkou Photoshopu je přepracované uživatelské rozhraní, řekl bych, že je o něco přehlednější. Vítaným vylepšením je také tmavý vzhled, na kterém fotky lépe vyniknou a tolik nenamáhá oči.

Kompletní seznam a popis všech nových nástrojů Photoshopu CS6 na úpravy fotografií najdete na Dpreview.

Přečtěte si, jak funguje aktuální verze Photoshopu – Photoshop CC

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

9 Comments

 1. Pro mě jako fotografa je nejzásadnější změna Adobe Camera RAW, velmi se mi líbí nový způsob nastavování a by default lepší výsledky automatiky jsou na první pohled patrné.

 2. Ahoj, kde mohu CS6 stáhnout? Je v jeho používání nějaké omezení? Dík

 3. Roman Flössler

  14. 5. 2012 at 21:11

  Na stránkách Adobe. Zkušební verze je časově omezená, plná verze je omezená jen schopnostmi a představivostí uživatele :).

 4. Dobrý den,
  dostal jsem se na váš web a je to bezvadné. Mám dotaz: Když chci instalovat novou verzi Photoshopu, musím starou odinstalovat? Ve staré verzi mám spoustu pluginů, které bych odinstalací ztratil. Jak v tomto případě nejlépe postupovat?

  Předem děkuji za odpověď

  S pozdravem

  Jan Kutílek

 5. Roman Flössler

  19. 5. 2012 at 0:09

  Dobrý den, to jsem rád, díky. Starou verzi není potřeba odinstalovat, mohou být nainstalované obě zaráz. Pluginy jsou v adresáři plug-ins, ten si zálohujte, můžete z něj pluginy překopírovat do nové verze.

 6. Dobrý den, nová verze 6 má kromě úpravy fotografií i nové měřící funkce ?
  Dá se s tímto software například měřit jas (tzn. vyhodnotit úroveň pixelů v určité oblasti obrazpového pole ?
  Děkuji za odpověď.

 7. Roman Flössler

  19. 5. 2012 at 15:36

  Měření jasu umí už předchozí verze, v paletce histogram je graf rozložení jasových hodnot celého obrazu, či jen vybrané části. Pod grafem lze zobrazit i podrobnější statistiku – průměrný jas, medián, rozptyl, počet pixelů. Při představení CS6 žádná nová měřící funkce zmíněná nebyla.

 8. V CS4 sa po CTRL O otvorila zložka s fotkami ale i vrstvami, ktoré boli taktiež videné ako fotky.
  V CS5 už vrstvy neboli viditelné ale označená vrstva bola vidieť ako fotka, čo už zťažilo nájsť potrebnú vrstvu pohľadom do zložky s vrstvami.
  V CS6 sa však dozviem podrobnosti o vrstve až keď ju otvorím, čo je v prípade napr. 30 rôznych vrstiev v zložke strašne pracné.
  Ak by niekto vedel, ako to v CS6 nastaviť, aby som mohol vyberať vrstvy očami bez zbytočného hladania klikaním, veľmi by mi pomohol.
  Ďakujem Vlado.

 9. Roman Flössler

  9. 6. 2012 at 12:05

  Předpokládám, že těmi vrstvami myslíte fotky ve formátu PSD (obsahují vrstvy). Nevím o tom, že by šlo v CS6 toto chování nějak nastavit. Řešením je místo ctrl+o používat Menu > soubor > procházet v Mini Bridge. Mini Bridge se zobrazí jako další paletka Photoshopu, umožňuje procházet fotky ve složkách a ukazuje náhledy všech podporovaných obrazových formátů – běžných JPEG fotek, PSD s vrstvami i fotek v RAWu.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: