Filtry ve Photoshopu – kreativní využití

Nejpoužívanějšími filtry Photoshopu jsou bezpochyby různé typy zostření a rozostření. Photoshop má desítky dalších filtrů, které jsou často považovány za zbytečné nástroje, co z fotky udělají pseudo-malbu či mozaikové okno. Tyhle filtry se ale dají využít i mnohem užitečněji. Např. lze pomocí nich snadno vytvořit různé textury a použít je místo okoukaného fotopozadí.

Tady je malá ukázka možností filtrů ve formě minitutorialu.

Ve Photoshopu založte nový obrázek libovolných rozměrů, vznikne prázdná plocha, kterou rovnou vyplníme vlákny pomocí příkazu Menu > Filtr > Vykreslení > Vlákna. Rozptyl nastavte na 16, sílu na 4. Vlákna následně přetrasformujeme pomocí filtru Sklo, ten se nachází v Menu > Filtr > Deformace > Sklo. Parametry nastavte následovně: deformace 10, Hladkost 15, textura malé čočky a měřítko 200. Výsledkem je vcelku zajímavá textura.

filtry-textura

Filtry můžete různě kombinovat a dá se tak dospět k velmi zajímavým výsledkům. Jak jsem zmínil na začátku, výsledná textura se hodí třeba pro nahrazení okoukaného, ateliérového fotopozadí.

Naučte se další triky ve Photoshopu

filtry-pozadi

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

5 Comments

 1. při nainstalování novější adobe CS se mi přestaly nabízet z dřívější verze přehodové filtry (Warming filter 85 atd) měl jsem jich tam dost a teď ani jeden. A nemohu ani za nic přijít na to který je to soubor na překopírování. Poradíte nešťastníkovi???

 2. Roman Flössler

  16. 10. 2012 at 18:13

  Nástroj Photo Filter (kam patří Warming filter 85) není v samostaném souboru, ale je přímo součástí Photoshopu (stejně jako např. nástroj Color balance). Tohle bývá problém cracknutých verzí.

 3. no a mám to koupil jsem před lety na E-bay CS3 ale v anglině, možná to udělalo nainstalování češtiny z češtin-idnes

 4. Roman Flössler

  16. 10. 2012 at 18:40

  jo, mohlo by to být nainstalováním češtiny, stačí aby některé položky nebyly přeloženy

 5. no to se picnu, 2 roky trápení, zrušil jsem češtinu a jsou tam všechny filtry

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: