Photoshop tutoriál – Přiblížení fotky realitě

Zachytit krajinu tak, jak ji vidíme, není vůbec jednoduché. Je to dáno tím, že v krajině bývá velký rozsah jasů, které snímací čip nedokáže zachytit tak, jak vidí lidské oko a papír či monitor zase nedokáže tak velký rozsah jasů zobrazit – podrobněji jsem to rozebral v článku HDR fotografie.

Pokud není krajina prozářená sluncem, tak na fotce budeme mít tmavou zemi a přesvětlenou oblohu, fotka bude nevýrazná až zašedlá, tak lidské oko krajinu nevidí. Tento problém lze řešit postupem, kterému se říká falešné HDR. Je však potřeba krajinu nafotit tak, aby byla zachována kresba ve světlech (obloha) i stínech (země), s přepálenou oblohou už se nedá dělat nic.

Ideální je fotit do RAWu, ten umí do jisté míry obnovit přepálenou oblohu a také nabízí daleko líp prokreslené detaily ve stínu. V jpeg jsou detaily ve stínu rozpatlané do tmavých fleků (odšumování) a když se prosvětlí, nevypadá to moc hezky.

Na obrázcích je ukázána realizace falešného HDR ve Photoshopu (po kliknutí se zobrazí v plné velikosti). Detailnější popis je pod obrázky.

tonemaping-originaltonemaping-kompresetonemaping-krivky

Falešné HDR spočívá v použítí dvou nástrojů. Nejprve pomocí nástroje Stíny/světla (Obraz > Úpravy > Stíny / světla) zesvětlíme zemi a ztmavíme oblohu, na histogramu je vidět, jak se obrazová data z okrajů posunou do jeho středu. Poté pomocí křivek (Obraz > Úpravy > Křivky) zvyšíme kontrast mezi středními stíny a světly – a to je vše. Případně lze ještě výsledek doladit pomocí selektivních úprav k úplné dokonalosti. Tato mini procedura dokáže vylepšit vzhled téměř každé fotky a přiblížit ji více skutečnosti.

Photoshop CS5 má nově nástroj Tónování HDR (Obraz > Přizpůsobení > Tónování HDR), která dělá v podstatě to samé jako výše uvedený postup, ale nelze jej mít zcela pod kontrolou, za určitých okolností dává hodně divoké výsledky. Můžete vyzkoušet jakou cestou dosáhnete lepších výsledků.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

1 Comment

  1. Díky za typ, dodá to fotkám opravdu šmrnc! Photoshop používám k úpravě fotek dlouho a může mě mrzet, že jsem nevěděl o této možnosti úprav dřív.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: