Photoshop tutorial – vyhlazení pleti

Viděl jsem poměrně dost Photoshop tutoriálů, kde se vyhlazení pleti snažili autoři řešit pomocí filtru Gaussovské rozostření popř. filtru Medián, kromě větší pracnosti to nedává ani úplně dobré výsledky. A přitom Photoshop má nástroj k tomuto účelu jak stvořený, i když se jmenuje úplně jinak. Mám na mysli filtr Redukce šumu, kromě odstraňování šumu zvládá výborně i zahlazování nedokonalostí na pleti, v podstatě funguje jako makeup. Pro maximální účinek filtru doporučuji nastavit sílu na 10 a zachování detailů na číslo blízké nule. Filtr pochopitelně částečně zlikviduje i drobné detaily v oblastí očí a úst, ty se pak dají nejsnadněji obnovit pomocí štětce historie – viz. tip k doostření fotky.

Aby nebyla pokožka nepřirozeně hladká, je vhodné nad upravenou fotku umístit vrstvu s původní verzí a nastavením průhlednosti obě varianty zkombinovat podle potřeby. Rozměrnější nedokonalosti pleti (vrásky, jizvy) filtr Redukce šumu jen lehce zamaskuje, ty je pak potřeba dodatečně odstranit pomocí Retušovacího štětce. Porovnejte fotografie před a po:

Naučte se pokročilejší způsob vyhlazení pleti ve Photoshopu

smooth-pred

smooth-po

prohlédněte si celou fotografii

Jak zaznělo v diskuzi pod článkem, k vyhlazení pleti je dobrý i filtr Rozostření povrchu (Surface Blur). U obou nástrojů dost záleží na finálním doladění, to hodně ovlivní výsledek.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

12 Comments

 1. Škoda, že zmizely ty hezké pihy.
  Já jsem párkrát použil Neat Image – naučím ho strukturu pleti jako šum a ten pak program odstraní (samozřejmě se to nesmí přehnat). Zbytek se doladí třeba Healing brushem.

 2. Roman Flössler

  20. 11. 2009 at 22:32

  Je to ukázka možností, tak jsem nechal zmizet i ty hezké pihy, jinak se dají obnovit podobně jako detaily v oblasti očí a rtů.

 3. Roman Flössler

  20. 11. 2009 at 23:01

  tak pihy a decentnější vyhlazení jsou k vidění na https://www.flor.cz/blog/kolorez-pred-objektivem/

 4. Jo, tohle je podstatně lepší ;)

 5. tak jestli celý postup nakonec není pracnější než s použitím zmiňovaného „Gaussovské rozostření“? Ale jinak dík za upozornění na další možnost.

 6. Roman Flössler

  22. 11. 2009 at 13:37

  Gausovské rozostření rozmaže úplně vše, a je pak nutné pracně vymaskovat, co rozmazané chci mít a co ne – http://www.tippman.cz/casopis-font-clanky/f71_kzk_pletovky.pdf

  Filtr redukce šumu detekuje a zachovává hrany, tím ušetří hodně práce, pak už stačí jen doladit výsledek.

 7. já používám rozostření povrchu na vyhlazení pleti, zachovává hrany a umí pěkně sjednotit barvu pleti….s nízkým krytím to vypadá přirozeně a myslím, že i líp než tohle

 8. Roman Flössler

  27. 1. 2010 at 12:46

  Rozostření povrchu je na tohle taky dobrý nástroj, u obou způsobů dost záleží na finálním doladění, to hodně ovlivní výsledek.

 9. ale jinak na kvalitní retuš pleti je způsob „dodge and burn“, kdy vlastně neprobíhá žádné žehlení ksichtu,jak je rozostření povrchu a všeho co má v sobě slovo rozostřit…….. ale jen zesvětlování nebo ztmavování daných míst pomocí štětce, je to pracnější, obvykle i několikahodinové retuše, ale výsledek stojí za to

 10. souhlas s tedinkou- do rozostřování a jiných filtrů se nepouštět, pleť a její struktura by měla být zachovaná v plném rozsahu. Nejhorší jsou případy, kdy někdo aplikuje filtr příliš silně, s přáním mít co „nejdokonalejší“ pleť, kdy začínají vznikat mapové přechody mezi odstíny a člověk půsopí jako plastová panna a ještě nechají filtr aplikovaných i na místech, kde by být neměl- např:zápěstí a prsty- vznikné divná ploutvička …. FUJ!!

  Proč potlačovat strukturu? Co je na ní špatného? Daleko lepší je způsob dodge and burn plus lokální retuš větších nedokonalostí pomocí retušovacího štětce. Tento proces je tak trochu mravenčí prací, ale pleť je potom dokonalá ale působí naprosto realisticky.

  A ještě poznámka: dnešní trend profi fotografie je dokonce umělé dodávání struktury (též diskutabilní), ale myslím, že to je zajímavý fakt v kontrastu s masově používaným rozostřováním.

 11. JohnieGoodman

  5. 8. 2010 at 15:24

  Vyhlazováním si asi prošel každý, každý má v kompu nějakou tu plastickou operaci přítelkyně, nebo oblíbené herečky….v dnešní době je dokonce trend na „vyžehlené“ fotky upozorňovat nálepkou RETUŠOVÁNO!!! To proto aby se mladé dívky nevzhlížely v upravovaných fotkách :-))) viz idnes.

 12. Nevím, ale kam dneska kouknu na fotky profíků tak tam to mají všichni nějak žehlené… až je to hnus

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: