Počítač pro fotografa na Photoshop a Lightroom

Tento článek navazuje na předchozí o výběru monitoru a počítače pro úpravu fotek. Tentokrát se zaměřím víc „na střeva“ počítače – jaký procesor, grafickou kartu, disk a kolik paměti koupit na úpravu fotek ve Photoshopu a Lightroomu. Tedy v editorech které jsou průmyslovým standardem na úpravu fotek (více najdete v článku o různých typech úpravy fotek).
Následující informace je dobré vědět, ať už vybíráte hotový počítač, nebo si ho budete skládat z vybraných komponent. Seskládáním z komponent se dá docela ušetřit (zdarma počítač sestaví v CZC.cz), slušný počítač pro fotografa pořídíte už od 8 tisíc. Pokud nemáte představu, jak vypadá počítač uvnitř, tak toto je základní deska:

mobo

Základní deska je základ počítače, jsou na ní konektory a sloty a k těm se připojují ostatní součásti počítače.

Procesor, srdce počítače

Výkon procesoru je klíčový hlavně při hromadném zpracování RAW fotek (Lightroom, CaptureOne, Zoner a další). Formát RAW je potřeba nejprve dekódovat, a když takhle chcete načíst a zobrazit desítky či stovky fotek z paměťové karty, tak je to pro počítač pěkný záhul. To stejné platí i při úpravách RAW fotek, při každém potažení posuvníku (např. zvýšení kontrastu) se fotka musí znovu přepočítat a vykreslit. Naopak Photoshop (či Gimp) nijak zvlášť výkoný procesor nepotřebuje. RAW fotka se dekóduje pouze při načtení do Photoshopu a pak se na ní přidávají hlavně vrstvy úprav + masky, které už nijak náročné na výkon nejsou.

Procesor

Procesor Intel i5 – pohled dovnitř procesoru

Podle systémových nároků, co uvádí Adobe, je na Photoshop a Lightroom potřeba 64 bitový, vícejádrový procesor s frekvencí alespoň 2 GHz. Kvůli výkonu bych procesor s méně než 4 jádry nekupoval. Výběr procesoru se dá rozdělit podle finančních možností do tří skupin:

Levné a relativně výkonné procesory nabízí AMD, 4 jádrový procesor AMD A8 7600 běžící na 3,1-3,8 Ghz se dá koupit už za 2 tisíce. Procesor má integrovanou grafiku, takže i na té ušetříte.

Střední třídou jsou procesory Intel i5 s novou architekturou jménem Skylake. Intel Core i5-6600K stojí kolem 6500 Kč a má podobné parametry jako výše zmíněné AMD (4 jádra, 3,5 Ghz). I přes to má však několikanásobně větší výkon a také výkonnější integrovanou grafiku. Konkrétně v testu na Tom’s Hardware byl schopen Intel i5 6600K dokončit sadu úkolů ve Photoshopu v čase 1,36s, zatímco AMD A8 to trvalo skoro 3 s. To znamená víc než dvojnásobně větší výkon a za to si Intel nechá zaplatit. Z testů je dále vidět, že pod Win 10 běží nové procesory od Intelu rychleji a není to zanedbatelný rozdíl.

V roce 2017 přišlo AMD s novými procesory Ryzen, které už Intelu velmi dobře konkurují. Při práci v Lightroomu je Ryzen 1500X cca o 20% rychlejší než Core i5 7400 – oba procesory se prodávají za podobnou cenu 4500 Kč.

Je nutné uvést, že v praxi při práci s Photoshopem nebude rozdíl moc poznat. Jednoduše proto, že většina práce ve Photoshopu nespočívá v aplikování náročných filtrů. A když jednou za půlhodiny aplikujete na fotku nějaký ten náročný filtr, tak místo 5 sekund na AMD procesoru budete čekat jen 2s na Intelu. Kde však bude poznat rozdíl velmi dobře je Adobe Lightroom a další RAW konvertory, tam procesor fotky neustále přepočítává.

Nejvyšší třídou procesorů, co má smysl koupit na úpravu fotek, je Intel i7. Nabízí až 8 jader, což může např. výrazně urychlit export fotek v Lightroomu. Šesti jádrový Intel i7 vyjde kolem 12 tisíc, 8 jádrový přes 30 tisíc. Intel nabízí ještě procesory Xeon, ty se vyznačují velkou cache pamětí a jsou ještě dražší. Jsou určeny především pro nasazení do serveru.

Grafická karta – stačí integrovaná

Základní funkcí grafické karty je vykreslování obrazu na monitou, to umí všechny víceméně stejně. Největší rozdíl mezi grafickými kartami spočívá v grafickém procesoru, který se stará o urychlení grafických operací. V podstatě je to druhý procesor v počítači a má i svou vlastní paměť. Zásadní rozdíl je v tom jestli potřebujete urychlovat 3D operace, nebo stačí jen 2D.  Na plynulou práci ve 3D programech (3D hry, 3D grafika a konstruování) je potřeba výkonná grafická karta, dejme tomu za cenu od 5 tisíc výš. Úprava fotek probíhá pouze ve 2D. Na práci ve Photoshopu i Lightroomu tak stačí integrovaná grafika, ta je přímo součástí procesoru, není to samostatná součástka.

grafika

Takto vypadá výkonná grafická karta na 3D hry, zasunuje se do PCI Express slotu na základní desce. Na úpravy fotek nic takového nepotřebujete.

Na stránkách Adobe jsou popsané požadavky na grafickou kartu (platí pro Lightroom, Photoshop má nároky ještě menší). Důležité je aby grafika podporovala akcelerační knihovny alespoň ve verzi OpenGL 3.3 a DirectX 10 (čím vyšší číslo tím novější verze). To uvádí výrobce v parametrech grafiky. Adobe doporučuje pořídit grafiky uvedené na trh v posledních dvou letech (tzn. 2014 a novější), ty v drtivé většině tyto požadavky splňují. Co se týče integrovaných grafik od Intelu, tak je potřeba alespoň série HD Graphics 4400 a novější – ty se nachází opět v maximálně dva roky starých procesorech. Další požadavek je na paměť grafické karty, ta by měla mít alespoň 1 GB paměti. Pro použití se 4K monitorem Adobe doporučuje 2GB paměti. Photoshop i Lightroom budou pracovat i na staré grafice, co nesplňuje tyto požadavky, jen nepoběží tak rychle a ve Photoshopu nebudou fungovat některé funkce.

Grafickou kartu vlastně nemusíte ani řešit, stačí koupit nějaký z výše zmíněných procesorů (AMD A8, Intel i5 6600K) a ty už obsahují dostatečně výkonnou grafiku na úpravu fotek. Podporují i 4K rozlišení. Výkon současných integrovaných grafik zhruba odpovídá samostatné grafice v ceně 1000 – 2000 Kč. Takže tolik ušetříte. Má to jediný háček, integrovaná grafika nemá obvykle žádnou vlastní paměť a ukusuje si operační paměť počítače. Možná bude potřeba koupit o něco víc RAM paměti.
Když budete časem potřebovat výkonnější grafiku, tak se dá kdykoliv dokoupit samostatná grafika do PCI Express slotu.

hdmi-displayport

Vlevo display port (normální a mini), vpravo HDMI.

Pokud máte (či plánujete) 4K monitor musíte si dávat ještě pozor jaké grafická karta nabízí možnosti připojení. Nejrozšířenější HDMI konektor totiž zvládne na 4K monitoru obnovovací frekvenci pouze 30 Hz (obvyklých je 60 Hz), tzn. obraz se obnovuje jen 30x za sekundu a pohyb není plynulý. 4K monitor je ideální mít připojen přes display port, kde žádné takové omezení není. V případě integrované grafiky se nachází grafický výstup na základní desce, takže je potřeba koupit základní desku s Display portem.

Paměť RAM – 8GB většinou stačí

Při spuštění se program načte do RAM paměti a tam běží, stejně tak upravovaná fotka se musí nejdříve načíst do RAM paměti. Velikost RAM paměti tak určuje s jak velkými fotkami lze pracovat. To je důležité hlavně pro Photoshop, kde při práci s vrstvami fotka může mnohonásobně zvětšit svou velikost (objem dat). Ze zkušenosti mohu říct, že většinou stačí 8 GB RAM paměti. S takovým množstvím paměti se dá pohodlně pracovat s 25 Mpix fotkou ve Photoshopu a k tomu mít ještě spuštěný Lightroom. Paměť RAM se dá podle potřeby rozšířit, kupte 8 GB a když to nebude stačit, dokoupíte další paměť.

Když máte Fullframe s 36 Mpix a chcete fotky upravovat v 16 bitech, bude lepší koupit 16 GB. To samé platí, když jste zvyklí ve Photoshopu pracovat s více fotkami zaráz a mít mimo Photoshopu otevřené ještě další programy. Hodně RAM paměti sežere i webový prohlížeč, čím víc otevřených záložek, tím větší spotřeba RAM.

ram

Paměťové moduly – vkládají se do slotu na základní desce

Když je RAM paměti nedostatek, systém začne odkládat přebytečná data na disk, který je výrazně pomalejší než RAM paměť. Odezva systému se tím výrazně zpomalí, ale můžete pracovat dál. To je signál, že počítači by prospělo víc RAM paměti. Pokud je potřeba více RAMky jen občas (např. skládání panoramat z mnoha fotek), dá se to řešit odkládáním na SSD disk, který je výrazně rychlejší než běžný disk a zpomalení systému skoro nepoznáte.

Pevný disk (hardisk) a SSD disk

Pevný disk slouží k ukládání dat, čím větší, tím lepší :). Důležitá je dále rychlost, doporučuji koupit disk s 7200 otáčkami. Ten má větší přenosovou rychlost, rychleji se budou načítat a ukládat fotky, startovat programy a systém. Pomalejší disky mají obvykle 5400 otáček, díky tomu mají nižší spotřebu a míň se zahřívají, jsou vhodné hlavně do notebooků. Při výběru disku doporučuji se podívat do eshopu CZC.cz, kde mají uvedenou poruchovost jednotlivých modelů. Takže lze koupit disk, u kterého je nejmenší pravděpodobnost, že odejde do věčných lovišť.

harddisk

Pohled do útrob pevného disku, data jsou zaznamenána na rotujících kotoučích.

SSD disk také slouží k ukládání dat, na rozdíl od harddisku nemá žádné pohyblivé části, je to v podstatě obrovská flash paměť. To přináší řadu výhod, SSD je naprosto tichý a velmi rychlý. Start systému a spouštění programů je 2x – 3x rychlejší oproti pevnému disku. Nevýhodou je 10x vyšší cena, 120 GB SSD disk stojí kolem 1500 Kč. Velikost 120 GB tak akorát stačí na instalaci Windows a dalších programů. Z hlediska poměru cena/výkon nejlépe vychází mít v počítači SSD disk na systém a programy, a klasický pevný disk na fotky, filmy a další velké soubory.

Základní deska

Základní deska je sice základ počítače, ale na jejím výběru toho není potřeba moc řešit. Pokud si kupujete hotový počítač, tak v jeho parametrech obvykle ani není model základní desky uveden. Výběr základní desky se odvíjí od procesoru a jeho patice. Např. Intel i5 Skylake má patici s označením 1151 socket, takže je potřeba koupit základní desku s touto paticí, tím je daný použitý chipset a většina dalších součástí desky.

desky

Základní desky se pak liší hlavně fyzickou velikostí, od toho se odvíjí potřebná velikost skříňě počítače. Dalším rozdílem je vybavenost konektory a sloty, pro úpravu fotek je důležitý především display port, který umožňuje připojení 4K monitoru. Na úpravu fotek stačí koupit desku kolem 2 tisíc. Dražší desky jsou určeny hlavně na hraní her, podporují víc grafických karet, jsou stavěné na přetaktování, s čímž souvisí větší nároky na kvalitu materiálu a chlazení. Doporučuji koupit základní desku od zavedených výrobců jako je Gigabyte, MSI nebo Asus.

Závěrem

Na obvyklou práci s Photoshopem a Lightroomem nijak zvlášť výkonný počítač nepotřebujete, pokud zvolíte méně výkonný procesor od AMD, tak se počítač dá seskládat už od 8 tisíc Kč (+ cena licence Windows). Na čem šetřit nedoporučuji je monitor, klávesnice a myš, to je popsané v předchozím článku.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

3 Comments

 1. Jen bych rád napsal pár dodatků z několikaleté praxe v grafice a DTP.

  Základní desku volit pouze tu co má nejvíce USB. Bonusem budiž eSATA a Thunderbolt (10x rychlejší přenos než USB 3.0).

  PROCESOR je lepší 4 a více vlákno (ne jádro ale vlákno), protože Adobe podporuje více vláken už od roku 2010 a je to opravdu znát. Výrobce nechť rozhodne peněženka.

  Na RAM bych nešetřil. Pokud je otevřeno více fotografií a ve všech probíhají nějaké změny (i bez provázanosti), tak pracovní data mohou mít i několik GB. PC pak musí swapowat i z disku. Zde se pak naraží na rychlost až 0,6 GB/s u SSD nebo až 8 GB/s u RAM. A pak další aplikace běžící v RAM. Zde volit hlavně objem (16 a více GB), rychlost pamětí je irelevantní.

  DISK jako pracovní SSD (systém a pracovní prostředí) a pak klasické HDD plotny pro zálohy, odkládání RAID etc..

  GPU bych raději volil víc našláplou než interní. Nemusí to být herní pecka ale 4 GB paměti by měla mít. Už z důvodu používání 8 a 10 bit panelů při rozlišení někde u 2560×1440.

 2. Ako bolo v prvom komentári napísané ono grafická karta na základnej doske bude problém lebo pravdepodobne tam nebude podpora na 2560 x 1440.

  Je rozhodne vhodné kúpiť aj ležiak na sklade za cca 60 €, ale bude to badať, že je to niekde inde

 3. Roman Flössler

  2. 1. 2018 at 15:20

  Integrované grafiky novějších procesorů i základních desek běžně zvládají 4K rozlišení (až 4096 x 2304). Je potřeba si zjistit, jaké max. rozlišení integrovaná grafika zvládne. Samostatná grafika za 60 € není žádný zázrak, výkonově bude podobná té integrované.

  Na Photoshop a Lightroom žádná výkonná grafika potřeba není, doporučuji přečíst si např. tento článek (týká se jen Lightroomu) – https://www.lightroomqueen.com/lightroom-performance-debunking-myths/

  pár nejzajímavějších tipů z něj:
  – akcelerace se nejvíc projeví při práci na 4K či 5K monitoru. Pokud má monitor nižší rozlišení často vyjde líp akceleraci vypnout
  – zpracovávaný obraz se musí načíst do paměti grafiky, což zabere čas a trvá tak déle než se fotka načte. Takže když chci urychlit načtení fotky, tak vypnout akceleraci.
  – štětec úprav a retuše (spot removal tool) nejsou akcelerovány vůbec
  – generování náhledů 1:1 nezrychlý práci v Develop modulu, Develop modul tyto náhledy vůbec nevyužívá

  Samozřejmě s novějšími verzemi Lightroomu se to může změnit

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: