Na první pohled se prostředí Photoshopu může zdát komplikované, spousta ikonek, panelů a členité menu. Pro úpravu fotografií však velká část funkcionality Photoshopu není vůbec potřeba. Ve skutečnosti jsou ve Photoshopu klíčové tři věci – vrstvy, masky a nástroje.

Nástroje

Nástroje jsou ve Photoshopu úplně vlevo v panelu nástrojů. Při úpravách fotografií se nejvíce používají nástroje pro výběr, retušování a štětec. Výběrové nástroje slouží k výběru části obrazu. Retušovací nástroje umí odstranit rušivé objekty z fotky např. dráty či vady pokožky. Štětec slouží k malování a hodně se využije při práci s maskami.

Panel s nástroji

Vrstvy

Jsou základem Photoshopu, bez jejich zvládnutí se s Photoshopem moc pracovat nedá. Úprava obrazu se obvykle skládá z mnoha vrstev, klidně i desítek či stovek vrstev. Vrstvy jsou intuitivní, pracuje se s nimi podobně jako s předměty v reálném světě. Podívejte se, jak vrstvy fungují a jak se s nimi pracuje:

Celý online kurz Photoshopu i lekce zdarma je k dispozici na www.Flor.cz

Masky

Masky velmi úzce souvisí s vrstvami. Maska ve Photoshopu má podobný účel jako třeba karnevalová maska. Ta skrývá obličej a vidět jsou jen oči. Maska ve Photoshopu je součástí vrsty a definuje, co z vrstvy bude vidět a co ne. Nejvíc řekne příklad:

Jak je vidět, maska má tvar postavy. Tam kde je maska černá dojde ke skrytí obrazu. Takže díky masce zmizí původní pozadí za modelkou a je možné místo něj namontovat třeba oblohu.

Toto je vlastně ukázkový příklad spolupráce vrstev, masek a nástrojů. Pomocí výběrových nástrojů si vyberu obrys postavy. Z tohoto výběru vznikne maska, která skryje pozadí kolem modelky. Když se pak do vrstvy pod modelku vloží fotka oblohy, za modelkou se objeví obloha. Nakonec se ještě maska doladí, tak aby byl co nejlépe zachycen tvar vlasů. K tomu slouží zpřesnění masky a nástroj štětec.

Pokud chcete začít pracovat s Photoshopem, je nejdůležitější zvládnout právě práci s vrstvami a maskami.

Můj online kurz Photoshopu vám to výrazně usnadní.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: