Úprava fotek – editory, efekty, koláž, retuše

V tomto článku se zaměřím na jednotlivé typy úpravy fotek, jak se dají dělat a jaké jsou na to programy.  Ve starším článku si můžete přečíst podrobné srovnání jednotlivých programů na úpravu fotografií.

Editory na úpravu fotek

Editory na úpravu fotografií se dají rozdělit v zásadě na dvě kategorie – umí vrstvy a neumí vrstvy. Ty s vrstvami jsou univerzální, fotky se v nich dají libovolně upravovat, kombinovat,  retušovat, doplnit o text. Nejpoužívanější jsou Photoshop, Gimp, v ČR Zoner X, Pixlr a nově Affinity. V následujícím videu můžete názorně vidět jak fungují vrstvy:

Video je součástí mého Online kurzu Photoshopu na Flor.cz

Editory bez vrstev se většinou specializují jen na určitou část úprav a obvykle mají nabídku pevně definovaných efektů či šablon. Díky tomu jsou jednoduché, ale mají omezené možnosti. Těchto prográmků je obrovské množstvní, jak standardních Windows programů, tak online a mobilních aplikací. V současné době je u online editorů problém s tím, že jsou většinou naprogramovány ve Flashi, který je prohlížeči podporován čím dál míň a  v blízké budoucnosti skončí úplně.

Filtry a efekty na fotky

Filtry a efekty umí transformovat fotky do jiné podoby – je to různé tónování barev, simulace kinofilmu či různých uměleckých stylů.

efekty-na-fotky

Aplikovat efekt na fotku je to nejjednodušší, je to otázka jednoho kliknutí či ťápnutí na displej mobilu. Obvykle se dá aplikace filtru ještě poladit pár posuvníky. Na filtry a efekty na fotky existuje nepřeberně online editorů a mobilních aplikací. Nejznámnější je Instagram (je to zároveň i sociální síť), který si hraje hlavně s barvami a tonalitou. Populární je také Prisma, která je známá svými originálními uměleckými filtry. Z online editorů stojí za zmínku Pixlr-o-Matic, který běží přímo v prohlížeči. Na Windows či MacOS je mezi fotografy oblíbená Nik kolekce efektů, kterou před časem koupil Google a je k dispozici zcela zdarma. Nik Collection je k dispozici jako samostatný program, tak i jako zásuvný modul do Photoshopu. Kromě těchto specializovaných záležitostí je nějaká kolekce filtrů v podstatě v každém programu na úpravu fotek.

lightroom-upravy

Nastavením 10 posuvníků jsem si v Lightroomu vytvořil tuhle úpravu a můžu si ji uložit jako preset pro budoucí použití.

Nevýhodou filtrů je, že jsou až příliš výrazné a brzo se okoukají, fotografové je proto na úpravu fotek moc nepoužívají. Místo toho mají fotografové Lightroom (či podobný editor např. Capture One). V Lightroomu se fotky upravují pomocí několika sad posuvníků, a kombinací těchto posuvníků se dá dostat téměř libovolná kombinace barev a tonality. Takže si vlastně vytvoříte svůj vlastní foto efekt na míru a můžete si ho v Lightroomu uložit jako přednastavení – preset. A tento preset se pak dá jedním kliknutím aplikovat na libovolné množství fotografií.

Ve Photoshopu jsou k dispozici tzv. 3D LUT efekty na tónování fotek a videí. Podobně jako v Lightroomu lze vytvářet vlastní 3D LUT efekty a uložit si je jako přednastavení.

HDR úprava

Ve větší či menší míře je dneska k vidění skoro na každé fotce. Jedná se o způsob jak fotku přiblížit více realitě, protože jak snímač tak monitor mají své technické limity.

hdr-uprava

HDR úprava spočívá v prosvětlení stínů, ztmavení světel a zvýšení lokálního kontrastu. Díky tomu takto upravená fotka vypadá, jako by měla větší dynamický rozsah (HDR – High dynamic range). Nějaký HDR efekt má drtivá většina výše zmíněných editorů. V Lightroomu se HDR efekt dělá nastavením tří posuvníků (stíny, světla, zřetelnost). Podívejte se na video návod na úpravu fotky pomocí HDR efektu.
Existuje ještě tzv. Pravé HDR, které řeší malý dynamický rozsah snímače (přepaly, podpaly) a výsledná fotka fotka se skládá z několika expozicí. Podrobněji se o tom můžete dočíst v článku o HDR fotografii.

Koláž fotek

Koláž fotek je poskládání několika fotografií do určité kompozice. Na webu je spousta online editorů na koláže fotek, od jednoduchých, kde se jen automaticky vloží fotka do nějakého připraveného obrázku (obvykle něco infantilního typu srdíčko + hvězdičky kolem) až po sofistikovanější jakým je třeba třeba Canva, Fotor nebo PicMonkey. Tyto tři editory umí jak základní úpravy fotek, tak fotky naskládat do připravených šablon a doplnit je textem. Tyhle lepší online editory fotek mají obvykle zdarma nějakou omezenou verzi a plná verze je za měsíční poplatek. Co je překvapující, tak třeba Canva stojí měsíčně stejné peníze (12 dolarů) jako Photoshop a Lightroom dohromady. Přitom funkčně je v tom rozdíl zhruba jako mezi koloběžkou a raketoplánem :).

kolaz-fotek

Ve vrstvách uděláte cokoliv. V tomto případě jsou fotky umístěny na fotky ohořelých papírů a poskládány do koláže.

Pokud chcete mít maximální kontrolu nad koláží, jednotlivé fotky skládat přes sebe podle libosti, dávat mezi ně text, různě je prolínat a kombinovat s čímkoliv jiným, tak od toho jsou editory co umí pracovat s vrstvami. Ultimátní řešení je v tomto Photoshop, který ohledně fotek umí snad vše. Oblíbený je Gimp, protože je zdarma, neposkytuje však zdaleka takové možnosti. Pixlr je takový online, jednodušší Gimp. Nově i český Zoner X umí pracovat s vrstvami, ještě ale dost věcí neumí. Nově je pro Windows k dispozici Affinity Photo.

Fotomontáže fotek

Aby fotomontáž vypadala realisticky (ne jako když na fotku nalepíte vystřiženou postavu z jiné fotky :), je potřeba precizní práce s vrstvami a maskami. Např. vymaskování vlasů je náročné. Dále musíte přizpůsobit přidávaný objekt tonálně a barevně a případně i přidat nějaké atmosférické efekty (mlha, déšť, sníh). V tomto případě je Photoshop bezkonkurenční.

fotomontaz

Fotomontáž poskládaná z čtyř fotek (gorila, foťák, hory, obilí) a doplněná o mlhu a sníh.

Retušování fotek

U retušování je situace podobná jako u koláže fotografií, existuje řada online editorů (Fotor, PicMonkey) či různých prográmků, které umí základní retuše – mají klonovací razítko a nějaký nástroj na rozmazání pokožky. Nejlepších výsledků ale dosáhnete u editorů, kde se pracuje s vrstavmi – tedy Phototoshop, Gimp, Zoner X, Affinity Photo a omezeně i Pixlr. Díky vrstvám může být každá část retuše (bělmo očí, vrásky, rty, líčení, …) ve své vlastní vrstvě, což je naprosto zásadní, protože jak postupně přidáváte korekční retuše, tak z toho často vypadne přehnaný výsledek. Když retušujete přímo do fotky, nic už s tím neuděláte. Když jsou ale všechny části retuše v separátních vrstvách, tak ve finále můžete jednotlivé části retuše korigovat snížením průhlednosti a dostat tak optimální výsledek. Případně lze mít z jedné práce několik verzí retuše:

retus

Lokální úpravy fotografie

Lokální úpravou fotky se myslí jen úprava její části – např. ztmavení jen oblohy. Díky lokálním úpravám se dá fotka vyladit k dokonalosti, každou část fotky upravíte podle potřeby. V následujícím videu můžete vidět jak se dělají lokální úpravy v Lightroomu a jak ve Photoshopu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

2 Comments

  1. To co píšete v článku je všechno moc hezký, ale když budu chtít trochu manželce vyretušovat obličej na fotce z dovolené, určitě si k tomu nebudu pořizovat Photoshop. Ale udělám to v nějakém online editoru zdarma.

  2. Roman Flössler

    31. 7. 2017 at 15:13

    To opravdu nečekám, že by lidi po přečtení tohoto článku začali upravovat selfie ve Photoshopu :). Článek je přehledem různých typů úprav a jak se dají dělat. Ať si z něj každý odnese, co uzná za vhodné.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: