Nejlepší program na úpravu fotek

Jaké jsou nejpoužívanější programy na úpravu fotografií, co jejich výhody a nevýhody? Vezmu to od nejlepšího programu na úpravu fotek směrem k jednodušším, levnějším a úplně zdarma. Úpravy jsou nedílnou součástí fotografie, i fotky focené na kinofilm se retušovaly, dělaly se fotomontáže a koláže. Akorát dnes je to nesrovnatelně jednodušší. V novém článku si můžete přečíst jak a v čem se dají dělat různé typy úpravy fotografií.

Photoshop – to nejlepší na kouzlení s fotkami

Photoshop je profesionální program na úpravy fotografií a obecně grafiky, nic lepšího dosud nikdo nevymyslel. Představu o možnostech Photoshopu si můžete udělat z následující úpravy:

uprava-fotek

V jiném programu byste takovouto úpravu fotky dělali jen horko těžko, minimálně by to bylo o hodně pracnější. Fotka není upravena nějakou celkovou úpravou, ale jednotlivé části krajiny jsou úpravené zvlášť (tzv. lokální úpravy). Photoshop dokáže vybrat tyto části skoro automaticky (manuální výběr je zdlouhavý) a pak už stačí jen aplikovat různé úpravy, fotka se doslova mění před očima.

Photoshop pro úpravu fotek využívá vrstvy a masky, úpravy se na sebe skládají, podobně jako byste přes vytištěnou fotku vrstvili barevné filtry různých tvarů. Kromě fotek se dá ve Photoshopu upravovat i video (střih, retuše videa, efekty).

Adobe Photoshop - úprava pomocí vrstev a masek

Adobe Photoshop – úprava pomocí vrstev a masek

Nevýhodou Photoshopu je jeho cena, profi program prostě něco stojí. Nově však Adobe nabízí Photoshop formou předplatného, které měsíčně přijde na 12 euro.
V ceně je i Lightroom a několik mobilních aplikací na úpravu fotek a videa. V rámci předplatného do Photoshopu postupně přibývají nové funkce a vylepšují se ty stávající.

Stáhněte si 30 denní zkušební verzi Adobe Photoshopu

Kromě „velkého“ Photoshopu, existuje ještě Photoshop Elements. Srovnání obou Photoshopů si můžete přečíst v článku Jaký Photoshop koupit a kolik stojí

Photopea – online klon Photoshopu

Jestli je na vás Photoshop drahý, tak můžete vyzkoušet jeho online klon – Photopea. Je výtvorem českého programátora a je zcela zdarma. Co se týče jeho uživatelského rozhraní, je to téměř dokonalá kopie Photoshopu, má však svoje limity. Více se dočtete v recenzi na Photopea.

Photopea - jako by Photoshopu z oka vypadl

Photopea – jako by Photoshopu z oka vypadl

Photopea je online editor, nemusíte nic instalovat ani se registrovat. Stačí zadat adresu Photopea.com a můžete začít upravovat fotky a tvořit grafiku.

Gimp – jakoby Photoshop zdarma

Gimp je k dispozici zdarma pod stejnou licencí jako Linux. Způsob práce s programem vychází z Photoshopu. I v Gimpu se fotky a grafika upravují pomocí vrstev a masek. Rozdílem oproti Photoshopu jsou výrazně menší možnosti, Gimp má jen základní nástroje, neumí automatické výběry ani retuše, nepodporuje formát RAW, neumí vrstvy úprav ani pracovat s videem, atd. Další nevýhodou Gimpu je komplikované a nepřehledné ovládání.

Gimp - úprava pomocí vrstev a masek

Gimp – úprava pomocí vrstev a masek

Gimp je zvláštně pojatý program, na jednoduché úpravy (ořez, kontrast, barvy) je zbytečně komplikovaný a na složitější úpravy mu zase chybí pokročilé nástroje. Neviděl jsem žádné grafické či fotografické studio, kde by používali Gimp. I přesto že je zdarma, tak se v komerční sféře nevyplatí používat kvůli komplikovanému rozhraní a absenci pokročilých nástrojů – všechno trvá mnohem déle a čas jsou peníze. Gimp tak zůstává volbou pro ty, co nechtějí platit za Photoshop a nedostatky Gimpu jim zas tolik nevadí.

Stáhněte si Gimp na Stahuj.cz

Zoner –česká klasika

Zoner Photo studio se skládá ze tří modulů – správce, editor a vyvolávání RAW fotografií. Tyto moduly slouží na kompletní fotografické workflow od načtení fotek a protřídění, úpravu fotek, až po tisk či nahrání na web. Hlavní rozdíl oproti Photoshopu či Gimpu je absence vrstev, Zoner není stavěn na složitější úpravy.

Zoner Photo Studio 18 - úprava pomocí posuvníků

Zoner Photo Studio 18 – úprava pomocí posuvníků

Největší problém Zoneru je práce s RAW fotkami. Oproti konkurenci (i té zdarma) má Zoner dost slabé zpracování RAW fotek – co do kvality i rychlosti. Na Digiareně si můžete přečíst zkušenosti uživatelů.  Zoner je tak dobrá volba pro ty co fotí do JPEGu a nepotřebují žádné složité úpravy. Zoner Photo Studio stojí příjemných 1500 Kč.

Stáhněte si 30 denní zkušební verzi Zoner Photo Studia

Aktualizace: V nejnovější verzi Zoner X došlo k velkým změnám. Nově Zoner umí vrstvy a stejně jako Adobe Photoshop se Zoner platí formou předplatného. Stojí 99 Kč měsíčně.

V samostatném článku si můžete přečíst srovnání Zoneru X s Photoshopem.

Lightroom – expert na úpravu RAW fotek

Lightroom je přímou konkurencí Zoneru, také slouží pro kompletní zpracování fotografií – načtení z karty, třídění, úprava fotek, tisk, nahrání na web, vytvoření fotoknihy či vypálení DVD. Podobně jako Zoner neumí Lightroom pracovat s vrstvami, úprava fotografií je založená hlavně na posuvnících, což je jednoduchý a rychlý způsob úpravy.

Lightroom - úprava pomocí posuvníků

Lightroom – úprava pomocí posuvníků

Lightroom zvládá rychle a kvalitně pracovat jak s JPEG tak RAW fotkami, umí upravovat i videa. Lightroom se prodává buď samostatně za tři a půl tisíce a nebo společně s Photoshopem za 12 euro měsíčně.

Stáhněte si 30 denní zkušební verzi Adobe Lightroom

Google Picasa – jednoduchá a zdarma

Pokud s focením začínáte a nechcete úpravy fotek zatím příliš řešit, tak nejjednodušší je asi začít s Picasou od Googlu. V Picase jsou zobrazeny fotky, co máte na disku a můžete je rovnou upravovat. Picasa nabízí základní úpravy fotek pomocí posuvníků a také různé efekty. Umí pracovat i s RAW soubory.

Google Picasa - úprava pomocí posuvníků

Google Picasa – úprava pomocí posuvníků

Google Picasa ke stažení

Online editory fotografií

Na internetu v poslední době přibývají různé fotoeditory, kterými můžete upravovat fotky přímo v prohlížeči. Mezi nejschopnější patří Pixlr a Sumo Paint. Umí pracovat s vrstvami, v podstatě je to takový zjednodušený Gimp, ale mají uživatelsky přívětivější ovládání. Zajímavý je také Polarr, kde se úpravy dělají jen posuvníky.

Nevýhodou je, že se fotky musí nahrát na internet, aby s nimi online editor mohl pracovat. Nemůžete procházet svůj archiv fotek a s vybranou fotku rovnou začít pracovat, jak je to v klasických programech. Pokud potřebujete čas od času upravit nějakou fotku, tak jsou online editory dobré řešení, ale na pravidelnou práci s fotkami mi přijdou dost nepraktické.

Video na závěr

Na videu uvidíte, jak se upravuje fotka pomocí posuvníků (Lightroom) a pomocí vrstev a masek (Photoshop). Můžete si tak snadno udělat přestavu o možnostech úpravy fotografií.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

21 Comments

 1. No, zajímavý článek, chtěl jsem se naučit s Gimpmem, ale teď váhám. Fakt je Gimp tak špatný?

 2. Roman Flössler

  19. 1. 2016 at 1:06

  Gimp není vyloženě špatný, ale spoustu toho neumí, řekl bych, že funkčně je na úrovni tak 15 let staré verze Photoshopu. Velký rozdíl je třeba ve vybírání objektů. Photoshop má nástroj pro rychlý výběr a zpřesnění výběru, díky těmto nástrojům můžu vybrat objekt a zpřesnit okraje výběru doslova během pár sekund (je to ukázáno ve videu na konci článku). V Gimpu bych se s tím drbal čtvrt hodiny i víc a stejně by výsledek nebyl tak dobrý. Navíc ovládání Gimpu je docela za trest. Pokud bych upravoval fotky jednou za čas, tak se to dá. Ale při pravidelné práci s fotkami ušetří Photoshop spoustu času a nervů.

 3. Když se na to podívám z hlediska úpravy fotografií, tak … kdysi jsem Gimp zkoušel používat, ale musím souhlasit s tím, co bylo řečeno v článku. Na jednoduché úpravy (ořez, vyvážení bílé apod.) je příliš komplikovaný. Později jsem začal fotit do RAWu, tudíž jsem musel hledat něco jiného (i když mám pocit, že jsem slyšel o nějakém pluginu, který zpracování RAWu v Gimpu umožňuje). Nějakou dobu mi stačil program dodávaný k fotoaparátům Canon (DPP či tak nějak), ale s tím se mi špatně pracovalo a moc věcí neuměl. Váhal jsem mezi Lightroomem a Zonerem. Po pročítání různých diskusí jsem nakonec dal přednost Lightroomu a jsem spokojený. Umí všechny základní fotografické úpravy (ořez, vyvážení bílé, korekci exposice, křivky, úpravy zvlášť v jasech a stínech atd. atd.). Navíc umožňuje lokální úpravy, jednoduše odstraňuje aberaci, vinětaci či zkreslení objektivu, odstraní šum, doostří, v posledních verzích navíc zvládne i složit panorama nebo HDR. Zatím jsem se moc nesrovnal s tím systémem katalogů, kdy je nutné fotografie importovat. Více by mi vyhovovalo normální načítání fotek z adresářů. Převážnou část fotek upravuji pouze v Lightroomu. Jenom výjimečně pokračuji v úpravě v Photoshopu Elements, který jsem dostal zdarma při koupi fotoaparátu. Je to takový ořezaný „velký“ Photoshop, ale pro mé potřeby naprosto dostačuje. Photoshop jsem už viděl, ale přišel mi tak složitý, že mě spíše vyděsil :-) Chtělo by to určitě nějaký kurs na ovládání apod. Možná kdybych byl profesionální fotograf, živil se tím a navíc dělal u fotografií spoustu složitých úprav, tak bych toho šel.
  Jediné, co mi u současného Lightroomu vadí, je pocit, že se nás snaží natlačit do svých cloudových verzí (např. skrýváním některých funkcí v normální verzi). Bojím se, že od příští verze už bude pouze možnost CC pro fotografy, což se mi úplně nelíbí – chci si koupit program a používat jej tak dlouho, dokud mi bude vyhovovat. Nelíbí se mi varianta s pravidelnými měsíčními poplatky za něco, co ani nevyužiji (Lightroom se musí vzít i s Photoshopem, který je pro mě zbytečný).

 4. Roman Flössler

  3. 2. 2016 at 13:10

  Petře, díky za obsáhlý komentář. Lightroom je výborný na rychlé úpravy velkého množství fotek. Ale lokální úpravy bych v něm nedělal, je to strašná piplačka – lokální úprava se musí v Lightroomu vykreslit štětcem kousek po kousku. Photoshop to dokáže udělat skoro automaticky během pár sekund a v lepší kvalitě (jen plná verze, Elements to neumí). Je to ukázáno na videu v závěru článku. Nijak zvlášť složité to není, ve Photoshopu lze taky upravovat fotku pomocí posuvníků, stejně jako v Lightroomu. To je ve videu taky k vidění.

  Od té doby co měsíční poplatek snížili na 12 euro, už mi to přijde rozumné. Obzvlášť když to srovnám s cenou foto výbavy a náklady na foto cesty.

 5. Milan Dušek

  8. 11. 2016 at 12:13

  Dobrý den!
  Je z Vašeho pohledu lepší Photoshop než Zoner? Jaká je cena za Photoshop? Běží i v češtině?

 6. Roman Flössler

  11. 11. 2016 at 23:01

  Dobrý den. Kombinace Photoshop + Lightroom mi přijde jednoznačně lepší než Zoner (o několik tříd). Lightroom je na organizaci fotek + rychlé (hromadné) úpravy, ve Photoshopu pak uděláte s fotkou naprosto cokoliv (retuše, fotomontáže, grafika). Photoshop a Lightroom se prodávají společně za 12 euro měsíčně. Photoshop běží normálně v češtině, do Lightroomu lze češtinu doinstalovat.

 7. Dobrý den, chtěla bych si pořídit program na úpravu fotek. Srozumitelný a jednoduchý . Z článku jsem vyrozuměla , že zřejmě nejlepší i pro amatéry je Lightroom. 12 euro měsíčně je prosím na jak dlouho?? To by se nedal program koupit , ale jen jakoby pronajmout??, To se mi jeví nezvykle. děkuji za odpověd´.

 8. Roman Flössler

  13. 1. 2017 at 20:22

  Dobrý večer, Lightroom se prodává buď samostatně za tři a půl tisíce (normálně v eshopu, lze dohledat přes Heureka.cz) a nebo společně s Photoshopem za 12 euro měsíčně. Předplatné se prodává na webu Adobe.cz a platí se po celou dobu používání Photoshopu + Lightroomu.

  Pronájem je v oblasti softwaru čím dál obvyklejší, po Photoshopu přešel na předplatné i Zoner.

 9. Dobry den, poradite prosim, ktery program by umel dat dve fotky pres sebe? Vytvorit tzv. dvojexpozici. Dekuji

 10. Roman Flössler

  20. 1. 2017 at 0:04

  Dobrý den, je na to potřeba program, co umí pracovat s vrstvami. Typicky Photoshop nebo Gimp

 11. Dobrý den, jaký program by jste doporučil v případě, že nechci měsíčně platit poplatky, ale chci si koupit licenci a pracovat offline. Existuje taková možnost aby tento program zvládal to co umí PS+Lightroom, který v tomto článku popisujete… Díka za odpověď. M.

 12. Tak to by mě taky zajímalo, zda existuje ještě nějaká slušná možnost pracovat bez připojení na internet a nebo posílání nějakých transakcí do zahraničí, což ani nezvládám, jinak bych si programy koupil. Jediné řešení vidím v používání starých programů, starý Photoshop a starý Lightroom, nic jiného mě nenapadá, a ty už se asi taky stahují z trhu.

 13. Dobrý den, jen doplním, že už i Zoner má vrstvy a vrhá se do čím dál tím pokročilejších úprav. Po přihlášení lze pracovat offline a platí se roční licence.

 14. Učím ICT na gymplu, grafiku v tercii. Učím GIMP, u Zoneru by mi vadilo, že nemá vrstvy. Nemůžu učit rastrovou grafiku bez vrstev. Photoshop je drahý. Máte pro mě nějaký lepší typ?

 15. Roman Flössler

  12. 12. 2018 at 1:25

  ZonerX už vstvy má, ale je taky za předplatné. Zkuste https://www.photopea.com/ je to v podstatě online kopie Photoshopu. Neumí toho samozřejmě zdaleka tolik co originál, ale na výuku by to mohlo stačit.

 16. Jednoduše řečeno pro amatéry je veškerý “ nájemní“ soft k ničemu. Pro fotonadšence , kteří se tím neživí je nesmysl platit tisíce ročně stále dokola …

 17. Lightroom je mrcha pomalá.

 18. Iva Slavikova

  8. 4. 2019 at 13:24

  Dobý den.. Prosím o radu.. V kterém programu mohu vložit doplňkovou fotografii, přímo do videa?.. děkuji

 19. Roman Flössler

  10. 4. 2019 at 9:40

  Dobrý den, tohle by měl umět v podstatě každý video editor. Já na to používám Photoshop, ale určitě to umí i Adobe Premiere a další.

 20. Otmar Hrazdil

  3. 5. 2019 at 13:27

  Dobrý den, Romane,
  rád čtu Vaše články, zejména ty, které se týkají úprav fotografií. Chtěl bych Vás však upozornit na jednoho kostlivce v článku o porovnání softwarů na úpravu fotek: Zoner Photo Studio má už téměř dva roky zabudované vrstvy. Sám ZPS používám a myslím si, že se k Photoshopu stále více blíží (i když naštěstí ne cenou).

  Hodně dobrého světla přeje
  Otmar Hrazdil

 21. Roman Flössler

  3. 5. 2019 at 23:02

  Dobrý den, Otmare. V článku je to zmíněno, že v Zoneru došlo k zásádním změnám a nově umí vrstvy. A je tam i odkaz na srovnání s Photoshopem. Také přeji dobré světlo.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: