Co myslíte, je na takovouto úpravu fotky lepší použít Photoshop nebo Lightroom? Ve kterém programu to půjde lépe?

photoshop_lightroom

 

Zatímco lidské oči vidí krajinu trojrozměrně, foťák ji „splácne“ do dvou rozměrů a krajina na fotce tak ztrácí prostor. Proto je při úpravách potřeba umocnit dojem prostoru, to se dělá zvýrazněním popředí a potlačením pozadí.

V následujícím videu uvidíte, jak se taková úprava fotky dělá v Lightroomu a jak ve Photoshopu. V Lightroomu k tomu slouží nástroj štětec, kterým si označím celé pozadí a pak můžu pozadí snížit zřetelnost.

Photoshop nabízí sofistikovanější nástroje, pozadí nemusím vybírat ručně. Photoshop dokáže pozadí vybrat automaticky a výběr zpřesní tak, že je zohledněna každá větvička.

Na videu je dále ukázána spolupráce obou programů, ty se svými funkcemi navzájem doplňují. Lightroom slouží ke správě fotek a jednodušším úpravám. Když chci nějakou fotku upravit víc, z Lightroomu si ji odešlu přímo do Photoshopu a tam pak mám neomezené možnosti.

Podívejte se na video, sami si můžete udělat představu, jak se ve kterém programu upravují fotky a jak funguje propojení Photoshopu a Lighroomu.

 

 

Na videu pracuji s RAW fotkou (do jiného formátu už nefotím), ale to nehraje roli, úplně stejným způsobem se upravuje i JPEG fotka.

Na videu je ukázán poměrně komplexní postup, není prostor na vysvětlování detailů práce s vrstvami, maskami, výběry a jednotlivými posuvníky v Lighroomu či CameraRAW. Video je součástí mého online kurzu Photoshopu a tyto věci jsou probrány v předchozích lekcích.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: