Urbex Brno – podzemní vodojemy

V Brně na Žlutém kopci jsou pod zemí skryty tři  vodojemy, ráj pro každého urbex nadšence. Zkuste si to představit. Protáhnete se poklopem a lezete dolů. Denní světlo slábne, ocitnete se v naprosté tmě. Zapnete čelovku a před vámi se objeví podzemní chrám. Řada sloupů se táhne kamsi do dálky a mizí ve tmě. Je to jako byste poklopem prolezli do jiné reality, tento opuštěný, netknutý vodojem byl postaven kolem roku 1910.

Podzemní chrám

Zamíříte mezi sloupy, kolem je tma a jen kužel světla z čelovky osvětluje nejbližší okolí. V dálce je vidět trocha denního světla, které proniká otevřeným poklopem. Když si odkašlete, zvuk se odráží od stěn a násobí se. Je to jako by se valila lavina:


Rozdělávám stativ, abych si tento urbex klenot vyfotil, zachytil atmosféru opuštěného podzemí. Všude je tma, takže bez osvětlovací techniky se toho moc vyfotit nedá. Na druhou stranu tma poskytuje nekonečné možnosti, jak prostor nasvítit, záleží jen na fantazii a schopnostech:

Na závěr trocha informací.  Nejstarší vodojem v Brně na Žlutém kopci byl postaven roku 1876 a je výhradně z pálených cihel. Další dva následovali zhruba ve dvacetiletých intervalech. Nejmladší vodojem je tvořen betonovými sloupy a sestává ze dvou nádrží doplněných o armaturní komoru. Největší z vodojemů má půdorys 45m x 70m, nejmenší 30m x 35m. Podrobnější informace i s nákresy najdete na webu Druhé Brno.

V současné době jsou vodojemy nepoužívané, nejspíš budou převedeny do majetku města Brna a snad se z nich stane technická památka.

Další zajímavá urbex lokalita v Brně je Hřbitov vlaků

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

6 Comments

 1. Your photographs are absolutely stunning! Thank you so much for sharing them. (I’m sorry to comment in English, but it’s the only language I know. Fortunately Google translates your page rather well.)

 2. Roman Flössler

  11. 12. 2016 at 12:38

  Thanky you, John! My blog is local, so I am glad for Google translator.

 3. Ahoj, fakt zajímavé místo, kde přesně prosím najdu na Žlutém kopci ten vchodový poklop? :)

 4. Roman Flössler

  4. 4. 2018 at 11:40

  V článku je odkaz na web Druhé Brno, tam je to popsané včetně mapky

 5. Je zapotřebí se domluvit s vlastníkem na vstup nebo se tam dá dostat bez předchozího ohlášení?

 6. Roman Flössler

  20. 2. 2019 at 21:51

  Po tom, co tam lidi lezli v noci a jeden z nich spadl dolů, tak že ho museli zachraňovat hasiči, se tam už nejspíš nedá dostat žádným způsobem.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: