V minulém článku jsem psal jak nastavit Photoshop, aby pracoval rychleji. Dneska se zaměřím na další užitečná nastavení, která Photoshop v předvolbách nabízí. Jednotlivé karty předvoleb najdete v hlavním menu > Úpravy > Předvolby.

Barva prostředí podle potřeby

Od verze CS6 má Photoshop standardně tmavé prostředí, pokud jste zvyklí na předchozí světlou barvu prostředí, můžete ji změnit na kartě Uživatelské rozhraní v sekci Vzhled. Tmavost/světlost okolí silně ovlivňuje vnímání tonality obrazu, takže pokud má být fotka publikována na tmavém pozadí, je lepší mít na úpravu takové fotky nastavené tmavé prostředí i při práci ve Photoshopu. A samozřejmě i naopak.

Karta Uživatelské rozhraní

Karta Uživatelské rozhraní

Stejně jako barva prostředí se v novějších verzích Photoshopu změnilo i otevírání dokumentů. Nově se otevírají do záložek podobně jako www stránky v internetovém prohlížeči. Pokud se chcete vráti ke starému způsobu otevírání do nezávislých oken, stačí deaktivovat volbu Otevírat dokumenty jako záložky.

Chyby ve vykreslování obrazu

Pokud se stane, že Photoshop špatně vykresluje obaz či je nestabilní a padá, častokrát je to způsobeno problémy s ovladači grafické karty, kterou Photoshop používá ke zrychlení vykreslování. Tady obvykle pomůže odznačit volbu Používat grafický procesor na kartě Výkon.

Karta výkon

Karta výkon

Rychlá úprava JPEG souborů v CameraRAW

Stejně efektivně jako se dají upravovat RAW fotky se dá v Camera RAW pracovat i s JPEGy, jen je to potřeba nastavit v Předvolby > Camera RAW. V sekci Zpracování Jpeg a Tiff stačí vybrat volbu Automaticky otevřít všechny podporované soubory JPEG (stejně tak pro formát Tiff). Nastavení způsobí, že se JPEG (Tiff) soubory nejdřív otevřou v Camera RAW, kde je možné je rychle upravit pomocí posuvníků a takto upravené je načíst do Photoshopu.

Předvolby > Camera RAW

Předvolby > Camera RAW

Zbytečně velké PSD soubory

Při každém uložení se Photoshop ptá, zda maximalizovat kompatibilitu ukládaného PSD souboru.

Dotaz na maximalizování kompatibility

Dotaz na maximalizování kompatibility

Kompatibilita je dobrá, pokud se budou sobory otevírat ve starších verzích Photoshopu, či v jiných programech. Ale není to zadarmo. Maximalizace kompatibility znamená, že se do PSD souboru navíc uloží sloučená vrstva (výsledek sloučení všech vrstev), tu pak zobrazí programy či starší verze, které nedokáží dekódovat jednotlivé vrstvy PSD souboru. Tahle sloučená vrstva může zabírat i desítky až stovky megabajtů v závislosti na rozlišení a barevé hloubce dokumentu. Takže je to problém hlavně u fotek s vysokým rozlišením, v případě webdesignu nebude nárust velikosti nijak výrazný.

Pokud nepotřebujete zpětnou kompatibilitu, tak na kartě Zpracování souborů u volby Maximalizovat kompatibilitu souborů PSD a PSB nastavte nikdy a při ukládání se už Photoshop nebude více ptát.

Karta zpracování souborů

Karta zpracování souborů

Více posledních souborů

V menu Soubor > Otevřít poslední je seznam naposled otevřených dokumentů, takže není potřeba je znova hledat na disku. Standardně seznam obsahuje jen 10 položek, jejich počet lze zvýšit ve volbě Seznam posledních souborů obsahuje x souborů - opět na kartě Zpracování souborů.

A na závěr bacha na Capslock

Capslock je ve Photoshopu docela zákeřná klávesa. Možná už se vám stalo, že při retušování najednou zmizel kruh znázorňující velikost štětce a místo něj zůstal jen křížek. Tak právě to dělá Capslock. Opětovným stisknutím Capslocku se opět objeví specifický kurzor vybraného nástroje.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: