Vyfotit si namrzlou Hejšovinu jsem měl v plánu už dlouho, nakonec i přes letošní slabou zimu focení na Hejšovině vyšlo parádně. Výhodou Hejšoviny je nadmořská výška přes 900 m. Často se přes ni přehání mraky a vlhkost z nich vytvoří námrazu. Jsou odtamtud parádní výhledy, obzvlášť když máte štěstí na slunce a mraky:

Něco málo o Hejšovině, tipy na focení

Velká Hejšovina je stolová hora, vrh tvoří skály a skalky různě porostlé stromy. Je to tam pěkná divočina. S Velkou Hejšovinou sousedí ještě Malá Hejšovina, ta ale není turisticky přístupná.

Hejšovina se nachází v Polsku, originálně se stolové hory jmenují Szczeliniec Wielky a Szczeliniec Maly. Je to kousek za hranicemi – cca 20 km z Náchoda. Velká Hejšovina je turisticky velmi oblíbená, pokud se chcete vyhnout davům, doporučuji tam jet mimo sezonu. Navíc v zimě se tam neplatí vstupné ani parkovné.

Chata na západním okraji Hejšoviny. Tady je umístěná webkamera.

Na Velkou Hejšovinu vedou schody se zábradlím, není to nijak náročný výstup. Schody jsou dvoje, jedněmi se chodí nahoru druhými dolů. Je to kvůli návalu turistů v létě, aby se tam neušlapali. Když jedete mimo sezonu, navíc brzy ráno, tak si můžete vybrat. Schody vpravo vedou na vyhlídky, ze kterých je ideální fotit východ slunce. Ty vlevou vedou k chatě a k vyhlídkám, ze kterých je vidět západ slunce. Nahoře stolové hory je turistická stezka, která vás provede z východní strany Hejšoviny na západní (případně naopak). Takže pak scházíte těmi druhými schody.

Pokud se chcete podívat, jak to na Hejšovině vypadá právě teď, tak na chatě je umístěná webkamera. Hejšovina je pěkná v každém ročním období, takhle vypadá na podzim.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: