Zálohování fotek – minitutorial

Zálohování je další otravná činnost, kterou byste měli dělat. Proč si ji tedy maximálně nezjednodušit. V tomto článku se zaměřím na prográmek pro windows, který vám vyřeší zálohování  nejenom fotek.  Je přitom zdarma a maximálně jednoduchý na instalaci i ovládání. Samozřejmě existují mnohem pokročilejší řešení (ovšem komplikovanější), kde se dá nastavit každý detail a umí automaticky zálohovat soubory hned po jejich vytvoření. Ale na zálohování fotek (či videí), myslím,  stačí spustit zálohování jednou za čas, když na disku přibudou nové fotky. Výhoda tohoto zálohování jednou za čas je i v tom, že není potřeba mít pořád připojen externí disk.  Než se dostanu k onomu prográmku, tak nejdřív pár praktických zkušenosti o tom kam zálohovat.
Jako zálohovací médium na fotky a další objemné soubory vychází zdaleka nejlíp externí pevný disk.  Vychází nejlépe cenově (při přepočtu na GB dat), je rychlý, snadno použitelný a daleko spolehlivější než vypalování na zapisovatelná DVD. Co se týče rychlosti, tak doporučuji pořídit exerní disk s podporou USB 3.0,  jeho reálná přenosová rychlost je až dvakrát vyšší než u USB 2.0 (záleží na velikosti kopírovaných souborů, fragmentaci, atd.). Při nákupu je nejlepší vybírat disk se statisticky nejmenší poruchovostí, ta se dá zjistit v eshopu czc.cz, kde poruchovost uvádějí u většiny výrobků – např. pro tento 1TB USB 3.0 disk

Zálohování je další otravná činnost, kterou byste měli dělat. Proč si ji tedy maximálně nezjednodušit. V tomto článku se zaměřím na prográmek pro windows, který vám vyřeší zálohování nejenom fotek. Je přitom zdarma a maximálně jednoduchý na instalaci i ovládání. Samozřejmě existují i pokročilejší programy (ovšem komplikovanější), které umí např. automaticky zálohovat soubory hned po jejich vytvoření. Ale na zálohování fotek (či videí), myslím, stačí spustit zálohování jednou za čas, když na disku přibudou nové fotky. Výhoda tohoto zálohování jednou za čas je i v tom, že není potřeba mít pořád připojen externí disk. Než se dostanu k onomu prográmku, tak nejdřív pár praktických zkušenosti o tom kam zálohovat.

Externí USB disk

Jako zálohovací médium na fotky a další objemné soubory vychází zdaleka nejlíp externí pevný disk. Vychází nejlépe cenově (při přepočtu na GB dat), je rychlý, snadno použitelný a daleko spolehlivější než vypalování na zapisovatelná DVD. Co se týče rychlosti, tak doporučuji pořídit exerní disk s podporou USB 3.0, jeho reálná přenosová rychlost je až dvakrát vyšší než u USB 2.0 (záleží na velikosti kopírovaných souborů, fragmentaci, atd.). Při nákupu je nejlepší vybírat disk se statisticky nejmenší poruchovostí, ta se dá zjistit v eshopu czc.cz, kde poruchovost uvádějí u většiny výrobků – např. pro tento 1TB USB 3.0 disk.

NAS

Pokročilejší formou externího disku je tzv. NAS (Network-attached storage). Je to v podstatě pevný disk připojený na počítačovou síť, takže ho může sdílet více uživatelů. V případě přístupu přes wi-fi se však musíte smířit s nižší přenosovou rychlostí.

Internetová úložiště

Nově se rozmáhají různá internetová úložiště (např. CrashPlan či DropBox), kdy vám jejich provozovatel poskytne desítky až stovky GB prostoru na serveru, kam můžete svá data zálohovat. Základní tarif s pár gigabyty prostoru bývá obvykle zdarma, za víc místa si musíte připlatit. Svěřit svá data cizí firmě je hodně o důvěře a ani Apple nedokáže zajistit 100% bezpečnost.

Obecně se doporučuje mít data zálohovaná na dvou geograficky různých místech – pro případ povodně, požáru či vykradení bytu. Takže v úvahu připadá zálohování na dva externí disky (z nichž jeden máte např. v práci), či kombinovat zálohování na externí disk a se zálohováním na internet někam do cloudu.

FlagSync

Nenáročným řešením zálohování je prográmek FlagSync, jehož jedinou funkcí je zálohování originální složky (složek) se soubory do zálohových složek na pevném disku či na FTP. Přenos pomocí  FTP se dá použít pro zálohování na síťový pevný disk (NAS) nebo někam na internet. Zálohuje se kompletní obsah složky (soubory i podsložky) a v zálohové složce se vytvoří identické uspořádání souborů – FlagSync se nesnaží vám třídit soubory podle typu, či jiné šílenosti. Zálohování probíhá běžným kopírováním.

Možná si teď řeknete, jaký má smysl kopírovat soubory do zálohy FlagSyncem, když na kopírování stačí obyčejný průzkumník. Rozdíl je v tom, že Flagsync provede kompletní aktualizaci zálohy – nakopíruje nové soubory, aktualizuje ty které se změnily a v záloze smaže soubory, které byly smazány v originální složce. Složky vybrané k zálohování se dají uložit jako přednastavení, takže příště už stačí jen spustit předdefinovanou zálohu. FlagSync nemá časovač (automatické zálohování např. jednou denně či týdně), takže zálohu spouštíte ručně, když je potřeba a je připojen externí disk. Časovač nabízí až komplexnější programy jako je např. Cobian Backup.

Ovládání FlagSyncu

Výhodou FlagSyncu je  maximální přímočarost programu. Prostě vyberete složku s originálními soubory (Directory A) a složku kam se mají zálohovat (Directory B), která je typicky umístěna na externím disku. Přes ikonu New se dají definovat další složky k zálohování. Po kliknutí na tlačítko Start FlagSync aktualizuje zálohu a je hotovo. Přes ikonu Save se dá aktuální nastavení záloh uložit jako přednastavení, takže příště stačí  přednastavení jen náčíst (ikona Load), kliknout na Start a začne se zálohovat.

Nastavení zálohování složky MyPhotos a MP3Průběh zálohování
Kromě tlačítka Start má FlagSync ještě tlačítko Preview, které před samotným zálohováním zobrazí výpis souborů, které se budou do zálohy kopírovat, aktualizovat či z ní mazat.

Jak je vidět na screenshotech tak FlagSync umí pracovat ve dvou módech „Synchronization“ a „Backup“. Při  zálohování (backup) se nové soubory kopírují z originální složky do zálohové a ze zálohové složky se mažou sobory, které už byly vymazány v originální složce. V případě synchronizace dochází k obousměrné aktualizaci obsahu složek a žádné soubory se nemažou. Synchronizace se hodí v případě, že si pracovní soubory přenášíte mezi více počítači a synchronizace zajístí že na obou počítačích budete mít stejná a aktuální data.

Nejnovější verzi FlagSyncu si můžete zdarma stáhnout ze SourceForge.net , k dispozici je i portable verze, která nevyžaduje instalaci a rovnou jde spustit.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

6 Comments

 1. Ja bych tedy radeji archivoval nez zalohoval, fotografie neni nejaka produkcni databaze, aby se zalohovalo.
  V clanku je to pekne popsano – program provede aktualizaci – co je ve zdrojovem adresari smazano, to se smaze v zaloze. Coz je paradni features, takto o data prislo asi vic lidi nez havarii disku :-)

 2. Roman Flössler

  8. 8. 2012 at 1:32

  Když se řekne archivace, tak se mi vybaví ZIP či RAR archivy. Představa, že mám tisíce fotek v jednom obrovském archivu, je dost děsivá. Pokud se něco stane s archivem, tak už z něj fotky nedostanu.

  Aktualizace zálohy neprobíhá automaticky. Takže pokud si třeba nějaké soubory omylem smažu, tak rozhodně nebudu spouštět aktualizaci zálohy. Ale prva soubory ze zálohy obnovím.
  Nemá smysl mít v záloze balast v podobě smazaných fotek. Když bych po havárii disku obnovil zálohu, tak fotky můžu promazávat znovu.

 3. „se mi vybavi“ uz tak nejak predikuje ze to asi tak nebude. Komprese dat je neco jineho. Ja mam archiv na HDD.
  Princip archivu je ze je vypinanej, tedy offline, je jinde nez primarni data. Vysoke procento ztrat dat je zpusobeno chybnou manipulaci, tedy mazani v archivu je zcela nezadouci, to je uplne prvni pravidlo. Archivuji se promazana data, pokud mam jeste jednu kopii na CF karte, muzu si dovolit archivovat az to promazu, protoze dve kopie mam. V pripade ze to nedelam, tak pri soucasnem stavu nastroju (LR, Apple Aper.¨apod) to pri ztrate primarnich dat vypada tak, ze to nakopiruju zpet a nactu ze zalohy katalog a samozrejme to mam v puvodnim stavu a nemusim nic promazavat. V zdrojovych adresarich ty fotky navic jsou ale v katalogu je nevidim. Samozrejme ze je lepsi dodrzovat zakladni pravidla a archivovat to co mam a ne vse.
  Vetsina popisu zalohovani je „IT“ zalohovani produkcnich dat, ruzne RAID s hot swap disky, to nema nic spolecneho s archivaci fotek. Jako ochrana pred smazanim a zmirorovani teto chyby je snad verzovani dokumentu, nevim ale jak by to fungovalo na fotky.
  Mimochodem pro ty co foti do JPEG a pouzivaji treba Photoshop nebo i Zoner a prectou si nejaky clanek o zalohovani je varianta zalohovaciho programu (nebo nejaky RAID) naprosto smrtici, kolik uz jsem videt adresaru s 640pix fotkama na disku i v zaloze. Zejmena je vyborna chvilka „pockej, to jsem delal resize kdyz jsem to posilal mailem, jeste mam zalohu“… a konci to slzou v oku. A myslenka, ze pri kazdem spusteni nejakeho zalohovaciho SW projedu vsechny fotky je absurdni. Tedy je jedno jestli je to rucne nebo automaticky.

 4. Roman Flössler

  8. 8. 2012 at 21:09

  To je zbytečné slovíčkaření. Třeba na wikipedii je zálohování popsáno podobně, jako v tomto článku. Stejně tak programy a služby, které slouží k záloze uživatelských dat (fotky, hudba, dokumenty) mají v názvu backup – tzn. záloha.

  Pravidlo nemazat ze zálohy je hezká teorie, dá se dodržovat v rámci nějaké firemní politiky, ale pro domácí použití je nepraktické. Např. přijedu z fotoakce, nahrnu spoustu fotek do počítače a rovnou je i zálohuji. K jejich protřídění a úpravě se dostanu třeba až po dvou týdnech. A nevidím jediný důvod proč bych ty promazané fotky neměl odstranit i ze zálohy. To bych měl zálohu zachvíli plnou balastu a zabírala by zbytečného místa.

 5. Dovolím si přispět svým pohledem: ono slovíčkaření je dobré k ujasnění toho, co chci vlastně dělat:

  zálohování – ochrana produkčních dat s možností relativně rychlé obnovy – pro možnost obnovení omylem smazaného nebo jak bylo zmíněno nevratně zmenšeného souboru. (ošetření uživatelských chyb i chyb hw)

  archivace – dlouhodobé uchování finálních dat (ošetření hw chyb)

  high availability – vysoká dostupnost – zajištění dostupnosti dat i při poruše hw zařízení – zmíněný RAID, raid sám o sobě není vhodný jako primární prostředek zálohy/archivu a v podnikové sféře ani neslouží.

  Zde představený nástroj slouží pouze k offline synchronizaci složek se všemi nevýhodami zde zmíněnými, což je z mého pohledu nevyhovující řešení.

  Pokud by někdo chtěl opravdu ZÁLOHOVAT fotky, měl by mít nástroj s podporou verzí souborů (fotek) – aby se mohl pohodlně vrátit k potřebné verzi souboru. A aby to zbytečně nekynulo tak s možností nastavení retenční politiky jedn. verzí (po určité době se operativní verze odmažou).
  Dále pro archivaci konsolidaci záloh – kdy z jedn. verzí přírůstkových záloh se skonsoliduje finální verze a zbytek se smaže.

 6. Osobně používám Copy.com, kde si můžu nahrát svoje data a mít je tak zálohované pro případ, kdy by se mi rozbil disk v PC nebo externí disk.
  Zároveň, pokud si nainstalujete jejich aplikaci, tak si můžete nastavit, aby se vám vaše data zálohovala automaticky.

  Standardně dávají momentálně novým uživatelům 15GB prostoru zdarma
  Pokud se zaregistrujete přes následující odkaz, tak automaticky dostanete 20GB zdarma

  https://copy.com?r=zPku0e

  Dávám to sem pro ty z vás, kdo hledá něco podobného pro zálohování fotek apod… (zkoušela jsem i jiné služby jako Dropbox, Sugarsync, slyšela jsem i o Capsa.cz, ale jejich nabídka prostoru zdarma je nižší…)
  Pokud se zaregistruje přes mnou uvedený odkaz, dostanete vy i já 5GB prostoru navíc zdarma. Celkem tedy budete mít k dispozici oněch 20GB, a nic nemusíte platit…

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: