Zrychlení Lightroomu přes chytré náhledy

Úprava fotek v Lightroomu je poměrně náročná na výkon počítače a výkon samozřejmě stojí peníze. Ale existuje způsob jak výrazně zrychlit Lightroom i na starším či levnějším počítači. Tato vychytávka se jmenuje Chytré náhledy – Smart previews. Má to však svá úskalí, hodí se spíš na příležitostnou úpravu fotek např. na cestách, kdy se sebou máte lehký, ne moc výkonný notebook (přečtěte si o výběru levného cestovního notebooku na úpravu fotek).

import-smart-previews

Celé to funguje tak, že při importu si Lightroom k originálním fotkám vytvoří navíc chytré náhledy ve formátu DNG (univerzální formát RAWu) a pracuje jen s nimi. Oproti původnímu rozlišení jsou náhledy několikanásobně menší (šířka delší strany je 2540 pixelů – tedy cca 4MPx), takže i nároky na výkon počítače jsou několikanásobně nižší a práce s nimi rychlejší. Přitom ale mají chytré náhledy dostatečnou velikost na to, aby se s nimi dalo dobře pracovat. Úpravy které uděláte na náhledech (lze s nimi dělat veškeré úpravy) se promítnou i na originální fotky.

Nevýhoda tohoto přístupu samozřejmě spočívá v tom, že nevidíte plné rozlišení fotky. Ale třeba na úpravy fotek na cestách to bohatě stačí. No a doma si fotky i s úpravami nahrajete do výkonného počítače a můžete pokračovat v úpravách tentokrát už v plném rozlišení. V dalším článku na mém blogu Flor.cz si můžete přečíst jak vybrat výkonný počítač na úpravu fotek.

Návod na chytré náhledy v Lightroomu

Chytré náhledy si nejdřív musí Lightroom vygenerovat. To se dá nastavit hned při importu fotek zatržením volby vytvořit chytré náhledy (Build Smart Previews).

import-smart-previews

Chytré náhledy se dají vygenerovat i dodatečně. V knihovně označíte fotky a pak kliknete na popisek Original Photo pod histogramem, Lightroom se zeptá jestli chcete vytvořit chytré náhledy pro vybrané fotky. Jakmile se vytoří chytré náhledy, tak se změní i popisek. Když pak kliknete na změněný popisek Original + Smart Preview tak Lighroom nabídne smazání chytrých náhledů.

generate-smart-previews

Lightroom ale nepracuje s chytrými náhledy hned. Aby Lightroom upřednostnil chytré náhledy před originálními fotkami je potřeba to nastavit ve vlastnostnech na záložce výkon (Performance).

smart-previews-performance

Tato volba je ale v Lightroomu až od verze 6.7 a pak samozřejmě ve verzi CC.

Ve starších verzích je to o něco komplikovanější. Původně byly totiž chytré náhledy určené pro situace, kdy upravujete fotky např. na externím disku (na to se dají chytré náhledy taky použít). Jakmile se disk odpojí originální velké fotky nejsou k dispozici a místo nich se dá pracovat právě s chytrými náhledy.

Takže aby Lightroom začal pracovat s chytrými náhledy musí ztratit kontakt na originální fotky. To se dá udělat i jednodušeji než odpojením disku, stačí jen v průzkumníku přejmenovat složku s fotkami (na konec názvu přidat třeba pomlčku). Tím Lightroom s fotkami ztratí kontakt a začne používat chytré náhledy. Když složku přejmenujete zpět na původní název, úpravy provedené na náhledech se aplikují na originální fotky a dále zase pracujete s originálními fotkami.

Export upravených fotek

Pokud jsou chytré náhledy aktivované tím, že LR ztratí kontakt na originál, tak je pochopitelně omezen i export. Fotky se vyexportují jen ve velikosti chytrých náhledů. Když jsou ale chytré náhledy aktivované na záložce výkon, tak Lightroom má k dispozici i plnou velikost fotky a tu taky může vyexportovat či odeslat k úpravě do Photoshopu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

1 Comment

  1. Děkuji za své děti.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: