Zrychlení Photoshopu

Photoshop je sám o sobě kupodivu dost nenáročný na HW, Photoshop CS6 obstojně funguje i na staším nevýkonném netbooku s 1GB paměti RAM. Stačí to na tvorbu webdesignu či na základní úpravu menších fotek (kolem 2 Mpix). Nároky Photoshopu rychle vzrůstají se zvyšujícím se rozlišením a počtem vrstev, na plynulou práci s většími fotkami je klíčové mít především dostatek paměti RAM. Ideální je mít 8GB paměti RAM a pak Photoshop svižně pracuje i s fotkou velkou 1 500 MB o rozlišením 93 megapixelů (jednalo se o úpravu fotky pro tisk na 1,5m široké fotoplátno).  Resp. lze mít díky větší paměti otevřených více fotek a mít spuštěné další žravé programy, mezi něž patří i internetový prohlížeč.

Pokud máte RAMky míň, dá se to částečně řešit vhodným nastavením na kartě Výkon: Menu > Úpravy > Předvolby > Výkon.

perf

V sekci Využití paměti lze zvýšit dostupné množství paměti pro Photoshop, tím méně pak ale zbude paměti pro jiné programy. Dále pomůže snížit Počet stavů historie, ušetří to nějakou paměť, ale nebudete se moci vracet tolik kroků zpět do historie.

Pokud nestačí paměť RAM, tak Photoshop začne využívat odkládacích disků, tzn. místo do paměti RAM si data odkládá na výrazně pomalejší pevný disk počítače. To hodně zpomalí práci a navíc, Photoshopem intenzivně využívaný pevný disk, začne vydávat ne moc pěkné zvuky :). Pokud má počítač víc disků, tak je nejlepší k odkládání vybrat ten, na kterém není nainstalován systém. Výkon disku je pak k dispozici jen Photoshopu. Pokud máte SSD disk, rozhodně zvolte ten, i když už je na něm systém. SSD je výrazně rychlejší než normální plotnové disky a taky je naprosto tichý.

Pomalé překreslování fotky v 16-bit barevné hloubce

Dalším problémem může být pomalé překreslování, např. při manipulaci s vrstvami. To se projeví hlavně u větších souborů při práci v 16-bitové barevné hloubce. Konkrétně u 16 megapixelové fotky se zhruba 30 vrstvami, když se jedna z vrstev skryje, trvalo Photoshopu překreslení fotky 4 sekundy. A to mám přitom čtyřjádrový AMD Athlon běžící na 3Ghz. Co s tím?

perf2

Rychlost překreslování se dá ovlivit opět na kartě výkon. Photoshop má obraz rozdělen do jednotlivých dlaždic, při překreslování se pak aktualizují jenom ty dlažice, na kterých došlo ke změně obrazu. Velikost dlaždice pak dost ovlivňuje plynulost překreslování. Adobe v nápovědě uvádí, že větší dlaždice jsou vhodnější pro soubory s vysokým rozlišením, menší dlaždice jsou dobré na menších rozlišení se spoustou vrstev. A aby to nebylo tak jednoduché, tak pro procesory Intel je optimální velikost vyrovnávací paměti dlaždice 128K nebo 1024K, pro AMD 132K nebo 1028K.

Na AMD procesoru mi Photoshop jako výchozí nastavil velikost dlaždice 1028K. Na 16 Mpix fotce o 30 vrstvách to ale není optimální nastavení, při zapnutí/vypnutí vrstvy trvá překleslení fotky zhruba 4 sekundy. Když jsem zkusil nastavit velikost dlaždice na 132K, tak je překreslení fotky dvakrát rychlejší, zabere mnohem snesitelnější 2 sekundy. Tady asi dost záleží na konkrétním počítači a situaci, takže to chce vzít stopky do ruky a změřit si jaké nastavení vychází líp.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

4 Comments

 1. Mám Photoshop cs6 len na skušku a padá, mam taku obavu, že to bude mojou ,,old school,, mašinou. Nahodou som našiel tento blog, dufam že mi poradíte , thx

  Windows XP Home SP 3
  Intel Celeron M CPU 420, 1,6 GHz,
  2 GB RAM
  Mobile Intel 945M Express Chipset Family ( takze žiadna ).

 2. Roman Flössler

  24. 4. 2016 at 23:25

  Důvodů proč to padá, může být spousta. Ale zkusil bych pár věcí. Podívejte se, jestli je dostatek místa na odkládacím disku. Zkuste deaktivovat využívání grafického procesoru, to může dělat chyby – https://www.flor.cz/blog/uzitecna-nastaveni-photoshopu-a-bacha-na-capslock/

 3. super skusim , vdaka za rychlu odpoved.

 4. Dobrý den mám zkušební verzi CC 2018 z nějakého důvodu mi nejde ani výkon otevřít . Photoshop si po aktualizaci windows začal stěžovta na RAMKU což je zvlaštní dřív jel na plné pecky. Děkuji za všechny rady.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: