Tuto metodu si teď osvojily mobilní telefony, ale stejně tak dobře ji můžete využít i s vaším foťákem. Hodí se hlavně ke snížení množství šumu a zlepšení prokreslení jemných detailů.

Naposledy jsem ji použil, když jsme fotili podzim v Českém Švýcarsku. Přišli jsme před svítáním na Mariinu vyhlídku a bylo vidět jak Růžovský kopec zahalují mraky. Šlo o každou sekundu, takže jsem fotil na dlouhý čas jen ze zábradlí. Bohužel jsem si v té rychlosti nezkontroloval histogram a fotky jsou dost podexponovány. Když jsem je pak v Camera RAW zesvětlil a vytáhl trochu kontrast, hodně vylezl šum:

Vpravo je fotka vzniklá složením dvou fotek. Obě fotky byly focené těsně po sobě se stejnou expozicí. Jedna z nich je vlevo.

Výřez fotky 1:1

Naštěstí jsem těch fotek ze stejného místa udělal víc. Takže stačilo zkombinovat dvě fotky a šum se na nich z velké části vyrušil. Výsledkem je značné zlepšení:

Vpravo je fotka vzniklá složením dvou fotek. Obě fotky byly focené těsně po sobě se stejnou expozicí. Jedna z nich je vlevo.

Výřez fotky 1:1

Jak tedy na to?

Postup v CameraRAW a Photoshopu je vcelku jednoduchý:

  1. Otevřete několik fotek do Camera RAW, musí být samozřejmě focené ze stejného místa a na stejné expoziční hodnoty. I jen se dvěma fotkami bude rozdíl obrovský. Jednu z fotek upravte posuvníky, a na ostatní tuto úpravu zkopírujte. Tím je zajištěno, že všechny fotky i po úpravě vypadají naprosto stejně.
  2. Z Camera RAW otevřete fotky do Photoshopu a umístěte je do vrstev nad sebe.
    vrstvy
  3. Pokud nejsou fotky ze stativu, tak je potřeba je srovnat. Označte všechny vrstvy a zvolte příkaz hlavní menu > Úpravy > Automaticky zarovnat vrstvy.
  4. Nakonec už jen stačí u té vrchní změnit průhlednost na hodnotu kolem 50%. Tím se fotky prolnou mezi sebou, vyruší se šum a vylezou detaily. Pokud jsou fotky 3 je potřeba nastavit průhlednost horních dvou kolem 33%.
    prolnuti

Náhrada stativu

Tento postup lze použít i jako náhradu stativu, jak to dělají mobilní telefony. Fotíte z ruky na sekvenční snímání, aby mezi snímky byla co nejmenší prodleva a posun. Za horších světelných podmínek samozřejmě vychází vysoké ISO a fotky jsou zašuměné. Když pak v počítači složíte dvě či více fotek přes sebe, šum na nich se navzájem vyruší.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: