Bridge je správce a prohlížeč fotek a obrázků z dílny Adobe. Kromě toho že má spoustu užitečných funkcí (popsané dále), tak jeho velká výhoda je široká podpora obrazových, zvukových i video formátů. S Bridgem můžete prohlížet RAW fotografie ze všech možných foťáků, dále formát Photoshopu (PSD) a další formáty z dílny Adobe včetně PDF. Standardní obrazové formáty jako jsou jpeg, gif, tiff či png jsou samozřejmostí. Rychlý přehled toho nejdůležitějšího, co Bridge umí, můžete vidět v následujícím videu. To je součástí mého kurzu Photoshopu zdarma.

 

 

Bridge je nyní skutečně zdarma, stáhnout si ho můžete na webu Adobe. K instalaci je potřeba mít alespoň Windows 7 (ideálně Windows 10) nebo MacOS X. Bridge je použitelný i bez dalších produků Adobe, ale to funguje jen jako prohlížeč fotek. Ve spojení s Camera RAW je Bridge výborný i na rychlé úpravy fotek pomocí posuvníků:

Camera RAW umí upravovat i JPEG fotky, takovéto detaily ale vytáhnete jen z RAWu

Camera RAW umí upravovat i JPEG fotky, takovéto detaily ale vytáhnete jen z RAWu

 

Funkce Adobe Bridge

Bridge má několik módů pro prohlížení fotografií - umí zobrazit miniatury, filmový pás s velkým náhledem, miniatury s metadaty či klíčovými slovy. Umí i celoobrazovkovou prezentaci fotek.

Správa fotek:  Fotografie můžete seskupovat do balíčků, označit je vysačkou či obodovat hvězdičkami. Já si oblíbil hlavně hvězdičkování, je to nejefektivnější způsob jak fotky roztřídit na použitelné a ke smazání.

Fotografie lze filtrovat a vyhledávat podle řady kritérií – podle orientace, ohniska objektivu, použité clony, citlivosti, atd. Filtrovat se dá také podle hvězdiček.

Výstup: Obrázky se dají naskládat do připravených šablon a vyexportovat do PDF. Dá se tak udělat jednoduchá fotokniha či stránka s malými náhledy.

Metadata: K fotce můžete přidat klíčová slova či svoje jméno jako jméno autora. Podle metadat se pak fotky dají filtrovat a vyhledávat. Lze si definovat předlohu metadat a tu pak na vybrané fotografie aplikovat hromadně.

Knihovny: V Bridge si můžete vytvořit knihovny obrázků k dalšímu využití. Knihovna může být lokální nebo sdílená (např. s kolegy) v rámci Creative Cloud.

Spolupráce s Photoshopem a s dalšími CC programy: Z Bridge se dají fotografie odeslat k hromadnému zpracování do Photoshopu (obrazový procesor, HDR, panorama, načtení do vrstev..) a do dalších CC programů. Ve spolupráci s Camera RAW umí Bridge hromadné úpravy fotografií, kopírování úprav z fotky na fotku a aplikování přednastavených úprav.

Další funkce jsou import fotek z paměťové karty, dávkové přejmenování fotek či seznamy posledně prohlížených a otevíraných souborů.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními: