Zoner Photo studio X vs. Photoshop

V Zoner Photo Studio došlo letos k velkým změnám. Kvůli zvyšující se konkurenci na trhu s foto editory, se v Zoneru rozhodli následovat Photoshop a orientovat se na náročné uživatele. Zoner X umí vrstvy i masky a vůbec způsob úpravy fotografií vychází z Photoshopu. Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat. Srovnání s dalšími programy na úpravu fotek, najdete v samostatném článku na Flor.cz.

V Zoneru se od Photoshopu hodně inspirovali a když umíte pracovat s Photoshopem, tak jste v Zoner X skoro jako doma. Práce s vrstvami a maskami je téměř shodná s Photoshopem. Některá funkcionalita je vyloženě okopírovaná, třeba posuvníky v modulu vyvolat nebo efekty vrstev v editoru.

posuvniky-raw

 

efekty-vrstvy

Srovnání uživatelského rozhraní aneb najděte deset rozdílů :)

Překvapilo mě, jak moc nové funkionality se v Zoneru X objevilo. Oproti předchozím verzím je to obrovský skok, i když Photoshop je stále na míle daleko. Další věc, kde se Zoner inspiroval, je předplatné. Stejně jako u Photoshopu se Zoner X nedá koupit za jednorázovou částku, ale platí se formou předplatného. Zoner X stojí 99 Kč měsíčně pro nové zákazníkypro stávající zákazníky je to 59 Kč na měsíc. Adobe má plán pro fotografy za 12 euro měsíčně – je v něm Photoshop, Lightroom, několik mobilních aplikací a cloudové úložiště fotografií.

Zoner Photo Studio se skládá ze čtyř modulů Správce (organizace fotek), Vyvolat (rychlé úpravy pomocí posuvníků), Editor (náročnější úpravy ve vrstvách) a Vytvořit (Tvorba různých tiskovin a videa). Na následujícím schéma je znázorněno, kde jednotlivé moduly Zoner X mají svůj protějšek:

zoner-photoshop-srovnani

Schéma jaké moduly si navzájem odpovídají

Photoshop a Lightroom jsou samostatné aplikace, které spolu navzájem spolupracují. Z Lightroomu se fotka odešle do Photoshopu pro pokročilé úpravy a tyto úpravy se zpětně projeví v Lightroomu. Navíc ve Photoshopu je také možnost vyvolávání RAWu (Camera RAW), aniž by k tomu byl potřeba Lightroom.

A nyní už k Zoner Photo Studio X.

Modul Správce

Modul Správce umožňuje prohlížení, katalogizaci a třídění fotek. Výhodou Zoneru je, že si můžete vybrat, jestli chcete k fotkám přistupovat přímo ve složkách na disku a nebo je mít uspořádané v katalogu. Ve správci lze fotky třídit pomocí hvězdiček a barevných štítků. Co mi chybí je ta nejjednodušší možnost třídění líbí/nelíbí.

Modul Vyvolat

Předchozí verze Zoneru měly slabou úpravu RAW fotek, tak jsem byl zvědavý, jak se Zoner posunul v této oblasti. První dojem je rychlost, upravovaná fotka se překresluje o dost rychleji než v předchozích verzích. S kvalitou už je to horší, nejvíc řeknou následující ukázky.

Nejprve fotka bez úprav. Zoner nedokáže z RAWu vytáhnout takové množství drobných detailů, jako Photoshop či Lightroom.

raw-detaily2

Vykreslení detailů při 100% velikosti

Z tohoto důvodu lze v Zoneru zapnout dekódování (demozaikování) RAWu pomocí DNG convertoru (nástroj od Adobe), který drobné detaily vykreslí stejně jako Photoshop či Lightroom. Kvůli použití externího nástroje se ale fotka do Zoneru načítá pomaleji.

V čem má Zoner X stále velké mezery, je kvalita úprav při tahání kresby ze stínu (viz srovnání níže). Fotku jsem se v Zoneru i Photoshopu snažil upravit co nejvíc podobně. Pro jednoduchost jsem použil jen základní posuvníky (prvních devět) a trochu odšum. Dále jsem použil ještě nástroj pro retuš, abych se zbavil odlesků a kapek vody na objektivu. Na následujících obrázcích můžete porovnat výstup ze Zoneru X a Photoshopu.

ZonerX-vs-Photoshop-uprava-RAW

 

ZonerX-vs-Photoshop-uprava-RAW-detaily

Prosvětlení stínů v RAWu – detaily při 66% velikosti

Je vidět, že Zoner X moc nezvládá projasnění stínů. Ve vytažených stínech chybí prokreslení detailů a barev, celé je to ploché. Kontrastní hrany jsou obtažené černou linkou. Posuvník bílý bod by měl stahovat jen ty nejjasnější světla (tedy oblohu kolem slunce), ale v Zoneru X hodně ztmavil i vodní hladinu.

Další věc co Zoner úplně nezvládá je nedestruktivní retuše v RAWu. Na ukázce výše je vidět, že retuše na obloze vytvořila něco jako štít. Co jsem zkoušel v Zoneru X upravit další fotky, tak se tento problém může objevit při retuši na plynulém přechodu barev – typicky na obloze. Není to u každé fotky, asi záleží jak mezi sebou barvy přechází. Částečně pomůže snížit posuvník rozmazání na co nejnižší hodnotu. Dole u retuše trávy se Zoner choval divně – v náhledu ukazoval něco jiného, než jak pak retuše dopadla na exportované fotce.

Pěkná vychytávka je organizace retuší v Zoneru X, jednotlivé retuše se dají uspořádat do skupin a ty si pojmenovat. Otázkou je, jak moc je to potřeba. Rozsáhlejší retuše je lepší a rychlejší dělat ve vrstvách v editoru.

Odšum v Zoneru X je na můj vkus moc agresivní. Šum je sice pryč, ale zbudou po něm artefakty (jakoby žmolky). Photoshop (Lightroom) určitou míru šumu nechá a vypadá to daleko přirozeněji.  Zkuste se na následující ukázku podívat z dálky, drobný šum už neuvidíte, ale artefakty ano.

odsumovani-ZPSX-Photoshop

Detail šumu při 100% velikosti

Photoshop má navíc pro odšum posuvníky detail jasu a detail barvy, pomocí kterých se dá nastavit míra zachování detailů. Na druhou stranu Zoner X zase umí nastavit míru odšumu podle barev a jasu.

redukce-sumu

Zoner X – redukce šumu podle barev a jasu

Modul Editor

Tento modul je určený na složitější úpravy, nově podporuje vrstvy a masky a vůbec se snaží přiblížit Photoshopu. Je však vidět, že Zoner X je na začátku a spoustu věcí neumí. Zmíním jen postřehy k těm nejdůležitějším funkcím a jejich srovnání s Photoshopem.

 • Zoner zatím nabízí jen 5 vrstev úprav, přitom tři z nich (křivky, úrovně, expozice) dělají v podstatě to samé. Pokud umíte pracovat s křivkami tak úrovně a expozici nepotřebujete. Vrstva úprav Barva má dost zavádějící název, umí upravit jen sytost a živost barev.
  vrstvy-uprav
 • Zpřesnění okrajů výběru se dá nastavit jen posuvníkem. Hodně by pomohl štětec ke zpřesnění okrajů, jaký má Photoshop.
 • Převod do černobílé škály lze nastavit jen pomocí tří posuvníků (červená, modrá, zelená).
  cernobily
 • Magnetické laso v Zoneru X se přichytává jen částečně, uživatel musí klikat v místech kde hrana „zatáčí“, aby se tam magnetické laso zafixovalo. Photoshop si fixovací body vytváří automaticky a výběr objektu jde rychleji.

  magneticke-laso

  Takto to vypadá, pokud v průběhu obtahování objektu magnetickým lasem uživatel nekliká myší

 • Hodil by se štětec pro rychlý výběr, díky němu se dají ve Photoshopu dělat výběry několikanásobně rychleji než magnetickým lasem.
 • Nelze retušovat do prázdné vrstvy, lze retušovat jen přímo do obrazu. Chybí automatické retušování.
 • Štětec v Zoneru je jen obyčejný, chybí efektové štětce pomocí kterých se dá přidat do fotky třeba kouř, tráva, déšť, mraky, padající listí atd.

  photoshop-stetce

  Spousta štětců ve Photoshopu. Další se dají stáhnout z Internetu.

 • Vrstvy nelze organizovat do skupin. Nelze je zarovnávat mezi sebou navzájem, jen vůči okrajům plátna. Nelze sloučit jen vybrané vrstvy. Práce s vrstvami je zbytečně těžkopádná, pro přidání prázdné vrstvy je potřeba několik úkonů, ve Photoshopu stačí jedno kliknutí (podobné je to i u přidání masky).
 • Chybí rychlé úpravy masky (rozostření, vyhlazení, kontrast), takže je potřeba masku upravovat pomocí standardních funkcí. Masce nelze zpřesnit okraje.
 • Úkos a reliéf by měl umět dodat tvaru plasticitu a vytvořit 3D efekt (kruh díky stínování vypadá jako koule, text jako 3D text). V Zoneru výsledný vzhled nevypadá realisticky, nedá se mu přidat textura povrchu a navíc se strašně pomalu vykresluje. Ve Photoshopu se dá jednoduše např. z obyčejné elipsy vytvořit fotorealistický objekt.ukos-relief
 • Očekávaně chybí pokročilejší funkce jako třeba inteligentní objekty, CMYK a LaB režim.
 • Photoshop má daleko větší grafické schopnosti – tvorba vlastních tvarů pomocí vektorů, sazba textu do odstavců, grafické styly, text na křivce, práce s 3D grafikou, atd.
 • Pěkné jsou v Zoneru rychlé filtry, ty obsahují zajímavé efekty na tónování fotek.

Rychlost

Další věc je rychlost. U základních funkcí jako je např. teplota barev, vylepšení expozice či rozmazat bych čekal okamžitou odezvu na potažení posuvníku (jako ve Photoshopu). Zoner má citelné zpoždění. Některé funkce mají tak pomalý náhled, že se dají jen obtížně používat – např. deformační mřížka, rozměry podle obsahu nebo úkos a reliéf, když se zvětší měřítko. Celkově by to chtělo modul Editor výrazně zrychlit, párkrát se mi stalo, že na několik sekund úplně zamrzl.

Modul Vytvořit

V modulu vytvořit se dají sestavit různé tiskoviny a vytisknout buď na tiskárně nebo odeslat k vytištění do Zoneru. Tohle jsou praktické funkce a od Zoneru chytrý obchodní tah. Lightroom nabízí podobnou funkcionalitu, ale tisk fotoknih je přes Blurb, takže byste museli platit poštovné ze zahraničí.

Za tisk přes Zoner X si připlatíte

 

tiskfotek

Zoner tiskne fotky přes službu 24print.cz. Když srovnáte ceník Zoneru s ceníkem 24print zjistíte, že Zoner si navyšuje cenu o cca 20%. Fotka 10x15cm cena 3,90 Kč u 24print vs. 5 Kč u Zoneru. Fotoobraz 40 x 60 cm cena 599 Kč u 24 print vs. 749 Kč u Zoneru.  Takže nejenom že platíte za samotný program, ale navíc si připlácíte za možnost z něj tisknout :). Ceny jsou s DPH a platné ke dni vydání článku.

Tvorba videa

Poslední funkcí je vytvoření videa. Zoner X umí seskládat fotky a videa do prezentace a doplnit to hudbou. Stejnou funkčnost má modul Prezentace v Lightroomu.

Spoustu lidí asi překvapí, že Photoshop obsahuje plnohodnotný video editor. Videa můžete ve vrstvách dávat různě přes sebe, oříznout je třeba do tvaru hvězdy pomocí masky, retušovat video po jednotlivých snímcích. V podstatě cokoliv lze dělat s fotkami, lze dělat i s videem.

Závěrem

Je vidět, že Zoner X má před sebou ještě dlouhou cestu. Navíc je ve složité pozici. Z jedné strany na něj tlačí programy zdarma, které toho umí čím dál víc – např. Polarr. A z druhé strany Adobe, které má na vývoj Photoshopu a Lightroomu řádově větší rozpočet a celosvětovou komunitu (tutorialy na YouTube, knihy, kurzy). Nově se navíc na scéně objevilo ještě Affinity, které se Photoshopu snaží konkurovat podobně jako Zoner. Ale na rozdíl od Zoneru je Affinity za jednorázovou cenu. Zoner má jednu výhodu – je to český program. Má českou uživatelskou podporu, posílá české tipy emailem, to je ta největší výhoda oproti zahraniční konkurenci.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními:

17 Comments

 1. Pokud je čeština výhoda (proč vlastně?), pak je třeba dodat, že i Photoshop i Lightroom jsou v češtině.

 2. Roman Flössler

  8. 11. 2017 at 13:39

  Pro spoustu lidí je to výhoda. Myslel jsem hlavně českou technickou podporu, napíšu to líp. To že je Photoshop a Lightroom v češtině je vidět na screenshotech. I když k Lightroomu je čeština neoficiální a obvykle má u nové verze zpoždění.

 3. Zoner dosud neumí CMYK? Ale dobře, z poholedu fotografa je to jedno. Každopádně jsem Zoner nikdy nezkoušel, zatím nehodlám a po tomto článku již vůbec ne. Uvidíme za pár let. Ale píšu hlavně proto, že jsem poledních pár dní hledal alternativu přechodu od Adobe. Nepovedlo se. Jen jsem se utvrdil v tom, že Adobe to co dělá, dělá dlouho a dobře. Zkoušel jsem Affinity Photo jako náhradu za Photoshop. Dalo by se. Zvyknul bych si. Potíž je ale čím nahradit Lightroom. C1 mě nesedlo a navíc mi trial přestal fungovat. Pak jsem zkoušel DxO Photo Labs a u něj jsem se seknul delší dobu. Myslím, že tenhle program má svojí budoucnost, ale nakonec jsem jej taktéž zavrhnul především pro horší práci s detaily. Příliš agresivně zostřuje a odšum není hezký. V lightroomu prakticky vůbec neodšumuju. Jsem spokojený s defaultním výstupem, je to pro mě optimální kompromis mezi odšuměním a zachováním detailů, u DxO je defaultní odšumění přehnaný. Fotka ztrácí detaily, je moc vyžehlená, když intezitu uberu, objevuje se šum co degraduje fotku. Prostě jsem z něj nedokázal dostat to co leze z LR. Něco hodně podobného je zde, třeba hned na úplně první úvodní fotce. Nic proti českému softu, ale Adobe je prostě pořád ještě Adobe a nic se hned tak nepřiblíží.

 4. Roman Flössler

  9. 11. 2017 at 14:58

  Děkuji za komentář, s tím šumem to vidím úplně stejně. Doplnil jsem to do článku.

 5. Dobrý den, děkujeme za pozornost, kterou jste věnoval Zoner Photo Studiu X. Srovnání s Photoshopem se z Vaší pozice nabízí a pro řadu čtenářů snad bude i přínosné, avšak ráda bych za Zoner uvedla, že rozhodně nemíříme stejným směrem jako Photoshop. Pokročilé novinky posledních aktualizací to možná evokují, avšak Zoner se stále chce soustředit na fotografické nadšence, nikoli profesionály. Navíc naším cílem je nabídnout komplexní program pro organizaci fotografického archivu, editaci fotek a také jejich sdílení. Proto taky Photoshop nevnímáme jako přímého konkurenta. Samozřejmě ale celé Adobe se zájmem sledujeme, jak by to měl dělat každý výrobce u firem ve svém oboru. Rozhodně však nejdeme vyšlapanou cestičkou. Příkladem je třeba zmíněný nedestruktivní Retušovací štětec, který svou volností práce zatím nemá u jiných softwarů konkurenci.

 6. Výborné srovnání.
  A pokud by se čtenáři domnívali, že Zoner X by jim postačil a nechtějí platit stále měsíční výpalné, pak májí možnost koupit Adobe Elements, který podle mého naprosto nahradí Zoner X. A existuje také v české verzi.
  To by také by stálo za srovnání.

 7. Roman Flössler

  9. 11. 2017 at 20:30

  Díky. Photshop Elements jde příliš cestou jednoúčelových efektů (nástroj na přidání otevřených očí z jiné fotky) a je osekaný o základní pokročilé funkce. Chybí mu např. vrstva úprav s křivkami. Hodně osekané má možnosti práce s RAW formátem. Dřív mělo smysl kombinovat Elements s Lightroomem. Ale nově je Lightroom jen za předplatné jehož součástí je i plnohodnotný Photoshop.

 8. Aleš Hasala

  13. 11. 2017 at 15:27

  K Editoru:
  „Modul Editor neumí upravovat fotky v 16 bitech“ – naopak Editor ve většině funkcí podporuje 16 bitů na kanál. Při použití kterých funkcí jste pozoroval posterizaci?

  „Nelze retušovat do prázdné vrstvy“ – to bude přidáno v další větší aktualizaci na konci měsíce.

  Rychlost – Pro základní úpravy zkuste použít funkci Rychlé úpravy (Q), ta je optimalizována na to, aby se změny parametrů projevovaly okamžitě.

 9. Roman Flössler

  13. 11. 2017 at 16:33

  Tak to se omlouvám, změnu bitové hloubky jsem přehlédl. V tom případě to nebyla posterizace, ale nejspíš artefakty po odšumu obrazu. Článek jsem opravil.

 10. Velice pěkný článek, musím souhlasit, že Zoner se svou politikou předplatného mnoha nadšeným amatérům a věrným příznivcům vzdálil. Na druhou stranu právě na tom vydělají další programy Affinity apod. Kdo se nechtěl podřídit předplatnému-/sice levnému, ale po jeho zrušení nezbude nic / musel začít hledat náhrady, beru to jako přínos. Díky za článek.

 11. Martin Kolář

  21. 11. 2017 at 8:27

  Hezký a užitečný článek, osobně mám podobné zkušenosti. Přesto ale přemýšlím (pokoukávám) po Affinity Photo, nezkusíte porovnat AP vs. PS? Mějte se fajn a díky za článek.

 12. Roman Flössler

  21. 11. 2017 at 11:26

  Děkuji za komentář. Ono se to nezdá, ale takové srovnání zabere spoustu času (vždycky to podcením), takže nějaké další srovnání bude za hodně dlouho.


 13. Pane Flösslere, díky za váš článek! :-)

 14. Dobrý den, díky za skvělý článek, který mě ale moc nepotěšil :-) Více jak 10 let používám ZONER, ale díky tomuto článku možná přestanu – v poslední době začínám více upravovat své fotografie, takže mi jde čím dál tím víc o kvalitu. Je zde ale i řada výhod ZONERu, takže zvažuju, co dál. Uvažuju o zmíněném propojení ZONERu s Adobe DNG converterem. Jen mi není z článku jasné, jestli se tím dá vyřešit i problém horší kvality obrazu (oproti Photoshopu) při tahání kresby ze stínu, resp. při projasnění stínů. Pomůže i s tímto Adobe DNG converter (vzhledem k tomu, že díky němu ZONER, jak výše píšete, vykreslí detaily stejně jako Photoshop či Lightroom)? A nezničí ZONER výsledek stejně při ukládání (konvertování do JPG)? Děkuji!

 15. Roman Flössler

  2. 9. 2019 at 10:42

  Dobrý den, propojení s Adobe DNG konvertorem pomůže jen na vykreslení drobných detailů – tzv. demozaikování RAWu. Na to jak Zoner dokáže projasňovat stíny už to vliv nemá, tam je to otázka algoritmů Zoneru, které např. nedokáží tak dobře potlačit auru kolem kontrastních hran. Konvertování do JPEG je standardní algoritmus, tam jsou rozdíly docela minimální.

 16. Jan Pavlíček

  3. 11. 2020 at 22:15

  ZonerX jsem si koupil a musím říct že se s tím stále učím. Až budu profík možná přejdu k Adobe Photoshop ale zatím jsem maximálně spokojený. Ale to tahání ze stínu to je věc kterou hodně používám a to by bylo fajn vylepšit.

 17. Roman Flössler

  4. 11. 2020 at 10:25

  Myslím, že je to spíš o tom, jaké má člověk nároky. Jestli se spokojí s nedokonalým vytahováním kresby ze stínů a že je tím poznamenaná každá druhá fotka.

Napsat komentář - uvítám váš názor

Váš email nebude publikován.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotogalerie: